Слънчогледово олио - видове, състав, полза и съхранение
Слънчогледовото олио е широко разпространено за употреба в кулинарията. То се получава от семената на слънчогледа и се среща в няколко разновидности.
Видове слънчогледово олио
Сурово студено пресовано слънчогледово олио
Този вид се смята за най-полезен, подложен е само на филтриране. Напълно запазва фосфатидите, стеролите, токоферолите и други полезни компоненти. Отличава се с приятни вкус и аромат, но при дълго съхранение мазнината започва да горчи и става мътна.
Нерафинирано слънчогледово олио
Нерафинираният вариант има наситен тъмножълт цвят, пречиства се по механичен начин и не се обработва допълнително. Това е идеалният продукт за приготвяне на студени ястия и салати. Първокачественото олио няма странични миризми, горчивина и някакъв привкус, докато мазнината второ качество се отличава с лек горчив привкус и слаб мирис на старо (застояло). Въпреки това, нерафинираното олио запазва в себе си фисфолипидите, каротина, витамините Е и F.
Хидрогенирано слънчогледово олио
Хидрогенираното олио се нагрява до 60 градуса и през него се впръсква гореща вода, при което слузестите и белтъчните вещества се утаяват. В сравнение с нерафинираното олио, хидрогенираното има по-слабо изразени вкус и мирис, не става мътно.
Рафинирано слънчогледово олио
Рафинираният вариант на растителната мазнина от слънчоглед е по-малко полезна, тъй като след рафиниране в нея остават по-малко токофероли, а фосфатиди изобщо не се съдържат.
Какво представлява рафинирането? Процесът е предназначен за пречистване на продуктите от различни замърсявания. По време на протичането му продуктът се обработва с основа, от него се отстраняват фосфолипидите, мастните киселини. В резултат на разслояването маслото се отделя от утайката и се издига на повърхността. Следва избелване.
Рафинирано дезодорирано олио
В рафинираното дезодорирано олио на практика липсват всички ароматни вещества, които биха могли да бъдат причина за преждевременно разваляне на продукта. Това се дължи на технологията на производство: мазнината се получава под въздействието на пара под вакуум. Използва се в диетичното и детското хранене.
Състав на слънчогледовото масло
Както видяхте, от различните методи на извличане и обработка до голяма степен зависи съдържанието на фосфолипиди, мастни киселини, витамини и други вещества в мазнината. Всички полезни свойства се дължат на палмитиновата, арахидоновата, стеариновата, линоленовата, линоловата, миристиновата, олеиновата киселини, на съдържащите фосфор, летливи и восъчни вещества, на витамини А, Д, Е, също така на определени количества немастни примеси.
Полезни свойства на слънчогледовото масло
- Благодарение на линоловата киселина в състава, мазнината повишава имунната защита на организма.
- Понижава нивото на вредния холестерол.
- Предпазва от развитието на онкологични заболявания.
- Оказва подмладяващо действие, той като съдържа много витамин Е (токоферол), който е известен като мощен антиоксидант, насочен срещу свободните радикали, като по този начин забавя стареенето на клетките.
- Предотвратява развитието на атеросклероза, тромбофлебит, хронични заболявания на черния дроб, стомаха, белите дробове и червата.
- Използва се в ароматерапията, за приготвянето на маски за кожа и коса, сапуни и други.
Противопоказания за употреба на слънчогледово олио
На практика няма противопоказания за използване на олиото от слънчогледови семена. Важно е да не се прекалява с количествата, тъй като продуктът се характеризира с висока калоричност. Той би могъл да нанесе вреда на организма, ако се употребява след изтичане на срока на годност. Тогава се образуват окиси, които нарушават обмяната на веществата. Утайката на дъното на бутилката говори за окисление и ползата на олиото е по-малка.
Значение имат условията на съхранение на мазнината. Тя трябва да бъде на тъмно място (светлината разрушава полезните свойства) при температура от 5 до 20 градуса. Нерафинираният продукт е най-добре да се съхранява в стъклен съд и задължително на студено. Ако олиото е получено чрез студено пресоване, то може да се съхранява не повече от 4 месеца, а мазнината, добита чрез горещо пресоване - не повече от 10 месеца. Отворената бутилка е добре да се оползотвори в рамките на месец.
tutknow.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Мазнини | 99,9 гр. |
Калории | 899 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Мазнини, маргарин, олио
- Как да поправим гранясало олио, свинска мас или масло?
- Слънчогледово семе – полезни и вредни свойства
- Слънчогледова халва – състав, ползи и рискове за здравето
- Орехово масло – употреба, състав и здравни ползи
- 16 вида масла за готвене и техните предимства и недостатъци – част 1
- Слънчоглед
- Растително масло, олио
- Слънчогледово олио за гладка кожа на лицето
- Жабуренето с олио чисти токсините от организма
- Крекери от пълнозърнесто брашно със слънчоглед, лен и сусам
Коментари към Слънчогледово олио - видове, състав, полза и съхранение