Люти чушки - полезни свойства и вреди
Лютите чушки са популярна в целия свят подправка към различни ястия. Особено използвани са в някои култури, за чиито национални кухни е характерен пикантният вкус. Най-люти са червените сортове.
Лютите чушки принадлежат към семейство Картофови, заедно с чушките и доматите. Съществуват много сортове люти чушки, като кайен и Халапеньо.
Капсаицинът е основното биоактивно растително съединение в тях, което е отговорно за уникалния им остър вкус и много от техните ползи за здравето.
Хранителен състав на лютите чушки
Продуктът съдържа огромно количество витамини (над 40): ниацин, холин, фолиева киселина, тиамин, бета-каротин, пиридоксин, рибофлавин и аскорбинова киселина. В състава му влизат повече от 20 минерала, сред които манган, желязо, цинк, калций и фосфор, както и редица други подобряващи работата на организма вещества.
Здравната полза на лютите чушки за човешкото здраве се дължи именно на наличието на витамини, микро- и макроелементи в растението.
Една супена лъжица (15 грама) сурова (прясна), червена люта чушка съдържа:
- 6 калории
- 88% вода
- 0,3 грама протеин
- 1,3 грама въглехидрати
- 0,8 грама захари
- 0,2 грама фибри
- 0,1 грама мазнини
Чушките са богат източник на мощния антиоксидант витамин C, който е важен за заздравяването на раните и поддържането на имунната система. Витамин B6 в парливия зеленчук има важна роля в енергийния метаболизъм, а витамин K1 (филохинон) е важен за съсирването на кръвта и здравето на костите и бъбреците. Калият е основен минерал, който изпълнява различни функции в човешкия организъм и може да намали риска от сърдечни заболявания, когато се приема в адекватни количества. Съдържанието на мед в лютите чушки е важно за здравето на костите и невроните. Богат източник са и на бета-каротин, който тялото превръща във витамин A. Освен това пикантните чушлета съдържат големи количества капсаицин, както и антиоксидантни каротеноиди, важни за здравето. Основните биоактивни растителни съединения в тях са:
- Капсантинът - основен каротеноид в червените люти чушки - до 50% от общото съдържание на каротеноиди. Той е отговорен за червения им цвят. Мощните му антиоксидантни свойства се борят с рака.
- Виолаксантин - основният каротеноиден антиоксидант в жълтите люти чушки. Представлява 37-68% от общото съдържание на каротеноиди.
- Лутеин - съдържа се най-много в зелените (неузрели) люти чушки. Нивата му намаляват с узряването. Високата консумация на лутеин е свързана с подобрено здраве на очите.
- Капсаицин - едно от най-изследваните растителни съединения в лютите чушки. Отговорно е за острия им (горещ) вкус и много от здравните ефекти на чушките.
- Синапова киселина - антиоксидант с много потенциални ползи за здравето.
- Ферулова киселина - антиоксидант, предпазващ от различни хронични заболявания.
Съдържанието на антиоксиданти в зрелите червени люти чушки е много по-високо от това в неузрелите зелени чушки.
Полезни свойства на лютите чушки
Умерената консумация на пиперливия зеленчук повишава апетита, нормализира работата на храносмилателната система и ускорява метаболизма. Освен това, лютите чушки оказват благоприятно влияние върху дейността на черния дроб и мозъка. Полезни са за хора, които страдат от безсъние, алергия, бронхиална астма, простуда, епилепсия, хепатит и атеросклероза. Твърди се, че "изгарящото" растение е в състояние да забави развитието на злокачествени тумори.
Чушките помагат на организма да произвежда ендорфин, който повишава устойчивостта на човека към стрес и значително увеличава прага на болката. Консумацията на растението подобрява кръвообращението и подсилва имунната система.
Резултати от проведени изследвания сочат, че лютият зеленчук може да се прилага като терапия при захарен диабет.
Лютите чушки имат свойството да разширяват кръвоносните съдове и да стабилизират сърдечната дейност, което ги прави полезни при повишено артериално налягане, защото връщат стойностите му до нормалните.
Капсациноидите, които влизат в състава на пикантния продукт, помагат в борбата с бактериите, които загиват при взаимодействие с острия сок. Така чушките се превръщат в ефективно средство при стомашни и чревни разстройства, ангини и хранителни отравяния.
Облекчават болката
Капсаицинът, основното биоактивно растително съединение в лютите чушки, има свойството да се свързва с рецепторите за болка - нервни окончания. Това предизвиква усещане за парене, но не причинява реални наранявания. Високата консумация на люти чушки (или капсаицин) може да намали чувствителността на болка с времето, като намалява способността на човек да усеща лютия вкус на чушките. Освен това има способността да направи рецепторите за болка нечувствителни към друг дискомфорт, като киселини, причинени от киселинен рефлукс.
В проведено проучване се установява, че при ежедневен прием на 2,5 грама червени люти чушки от хора, страдащи от киселини, болката се влошава в началото на 5-седмичното лечение, но се подобрява състоянието с течение на времето. Друго 6-седмично проучване подкрепя предходното, като доказва, че при ежедневен прием на 3 грама люти чушки се подобрява състоянието при хора с киселинен рефлукс.
Ефектът на намалена чувствителност изглежда не е постоянен. Доказано е, че се възвръща чувствителността 1 до 3 дни след спирането на консумацията на капсаицин.
Помагат при отслабване
Затлъстяването е сериозно здравословно състояние, което увеличава риска от много хронични заболявания, като сърдечни заболявания и диабет. Доказателства сочат, че капсаицинът може да насърчи свалянето на тегло чрез намаляване на апетита и увеличаване на изгарянето на мазнини. Проучване установява, че редовната консумация на люти чушки, съдържащи капсаицин преди хранене, води до намален прием на калории. Не всички проучвания са установили същите ефекти.
В комбинация със здравословен начин на живот, яденето на чили чушки може да допринесе за поддържане на здравословно тегло. С течение на времето може да се развие толерантност към ефектите на капсаицина и да се ограничи неговата ефективност.
Потенциални вреди и противопоказания от консумацията на люти чушки
При използване на люти чушки като добавка към храната следва да се внимава те да нямат контакт с лигавици и отворени рани.
Растението би могло да навреди на хора с проблеми на стомашно-чревния тракт. Консумацията му е в състояние да причини изгаряния, затова следва да бъде умерена. Болки в стомаха и диария могат да се проявят при някои хора. Някои от симптомите са болка в корема, усещане за парене в червата, спазми и болезнена диария. Това се случва по-често при хора със синдром на раздразненото черво. Лютите чушки могат да влошат симптомите при хора, които не консумират редовно парливия зеленчук. Поради тази причина, трябва да се ограничи консумацията на люти чушки и други пикантни храни от тези хора.
Лютите чушки могат да имат неблагоприятни ефекти при някои хора, а много индивиди не харесват зеленчука поради усещането за парене след консумацията му. Отговорното вещество, свързващо се с рецепторите за болка и предизвикващо интензивно усещане за парене, е капсаицинът. Много често причинява силна болка, възпаление, подуване и зачервяване. С течение на времето, редовното приемане на капсаицин може да направи определени неврони на болката да станат нечувствителни към болка.
edaplus.info; healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 90,2 мл. |
Белтък | 2 гр. |
Мазнини | 0,2 гр. |
Въглехидрати | 1,5 гр. |
Калории | 40 кал. |
Витамини и минерали
ниацин, холин, фолиева киселина, тиамин, бета-каротин, пиридоксин, рибофлавин и аскорбинова киселина; желязо, цинк, калций и фосфор |
Други
Други полезни | капсаицин |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРЕМ С ЛЕЧЕБНА КАЛ, ЧИЛИ И ЕВКАЛИПТ 250 мл VOM PULLACH HOF
ЕВЕЛИН КОЗМЕТИКС ГЛАНЦ ЗА УГОЛЕМЯВАНЕ НА УСТНИ С ЧИЛИ OH! MY LIPS LIP MAXIMIZER 4,5 мл
ГОРЧИЦА ЧИЛИ 160 г НАТУРАЛНИ ТЕХНОЛОГИИ
ПЮРВИТАЛ BIOENHANCER PRO капсули * 60
ПЮРВИТАЛ НОРМА ДЖЕСТ капсули * 60
ХЕРБАМЕДИКУС ЗАГРЯВАЩ КОНСКИ БАЛСАМ 500 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Мариновани пикантни моркови
- Рецепти за чушки бюрек (пиперки бюрек)
- Люти чушки Халапеньо - полезни свойства и противопоказания
- Рецепти за лятна доматена манджа с чушки и патладжани
- Домати по корейски
- 9 интересни факта за чушките камба
- Пастет от печени чушки и домати с крема сирене
- Пържени чушки с чесън и магданоз
- Салата от печени зелени чушки със сирене, рукола и меден дресинг
- Мариновани чушки Халапеньо с мащерка и риган
Коментари към Люти чушки - полезни свойства и вреди