Какви са ползите и вредите от консумацията на леща
Лещата е растение от семейство Бобови, което произхожда от Азия и Северна Америка. Тя е чудесен начин за набавяне на хранителни вещества, полезни за човешкото здраве. Зърната на варивото съдържат протеини и мазнини, хранителни влакна, естествени захари, нишесте, наситени мастни киселини, но най–много са въглехидратите. Лещата се състои от над 25% протеин, което я прави отлична алтернатива на месото. Освен това е добър източник на желязо – минерал, който обикновено липсва в диетите на вегетарианците.
Видове леща
- Кафява леща. Кафявата леща е най-често консумираният вид. Има земен вкус, запазва формата си при готвене. От него може да се приготвят вкусни яхнии и супи.
- Зелена леща – нейният вкус е пиперлив.
- Жълта и червена леща – и двата вида се готвят се лесно, имат леко сладък и ядков вкус.
- Черна леща (белуга). Зърната на черната леща са съвсем мънички, използват се като основа за топли салати.
Всички видове имат свой собствен уникален състав от антиоксиданти и фитохимикали.
Хранителен състав на лещата
Една чаша (198 грама) сготвена кафява леща обикновено съдържа:
- калории – 230;
- въглехидрати – 39,9 грама;
- протеин – 17, 9 грама;
- мазнини – 0,8 грама;
- фибри – 15,6 грама;
- витамини (в % от дневната необходимост): тиамин – 22% , ниацин – 10%, витамин B6 – 18%, фолат – 90%, пантотенова киселина – 13%, бета-каротин, А, Е, РР и други от група В;
- макроелементи (в % от дневната необходимост): калий – 21%, фосфор – 36%, сяра, калций, магнезий, хлор, натрий;
- микроелементи (в % от дневната необходимост): желязо – 37%, магнезий – 18%, цинк – 17%, мед – 25%, манган – 49%, силиций, титан, алуминий, бор, никел, молибден, селен, кобалт, флуор, хром, йод.
Лещата е с високо съдържание на фибри, което подпомага редовното движение на червата и растежа на полезните чревни бактерии. Освен това тя съдържа широк спектър от полезни растителни съединения, наречени фитохимикали, много от които предпазват от хронични заболявания на сърцето и диабет тип 2.
Полезни свойства на лещата
В една порция леща се съдържат до 90% от дневната нужда на човек от фолиева киселина, затова растението е полезно за консумация от бременни жени. Каша от варивото стабилизира имунитета, нормализира работата на пикочно-половата система и обмяната на веществата, укрепва сърцето и кръвоносните съдове. Кашата влияе благоприятно при язви на стомаха и дванадесетопръстника, при колити.
Някои сортове помагат за намаляване на захарта в кръвта и са полезни за хора с диабет. Отвара от това бобово растение се пие при наличие на камъни в бъбреците и нервни разтройства. Брашното от леща, смесено с масло, се използва за лечение на изгаряния и дерматити.
Лещата се бори с възпалението в тялото
Лещата е богата на полифеноли. Това са категория фитохимикали, които насърчават здравето. Известно е, че някои от тях, намиращи се във варивото, като процианидин и флаваноли, имат мощни антиоксидантни, противовъзпалителни и невропротективни свойства. Полифенолите в лещата спомагат за понижаване на нивата на кръвна захар.
Целулозата в продукта подобрява храносмилането. В лещата има изофлавони – вещества, които спадат към групата на фитоестрогените и имат антиоксидантни свойства.
Лещата действа благоприятно върху работата на сърцето
Консумацията на леща намалява риска от развитие на сърдечни заболявания, тъй като има положителни ефекти върху няколко рискови фактора. Проучване сред хора с наднормено тегло или затлъстяване, страдащи и от диабет тип 2, установява, че приемът на 60 грама леща всеки ден повишава нивата на добрия (HDL) холестерол и значително намалява нивата на лошия (LDL) холестерол и триглицеридите.
Протеините в лещата могат да блокират действието на ангиотензин I-конвертиращия ензим (ACE), който обикновено предизвиква свиване на кръвоносните съдове и по този начин повишава кръвното налягане. Това прави лещата подходяща храна за понижаване на кръвното налягане.
Високите нива на аминокиселината хомоцистеин са друг рисков фактор за сърдечни заболявания. Те могат да се увеличат, когато приемът на фолиева киселина е недостатъчен. Тъй като лещата е чудесен източник на фолиева киселина, се смята, че тя може да помогне за предотвратяване на натрупването на излишен хомоцистеин в тялото.
Наднорменото тегло увеличава риска от сърдечни заболявания, но консумацията на варивото може да помогне за намаляване на общото количество приета храна, тъй като ястията от него са засищащи. Освен това лещата е подходяща за отслабване, защото е диетичен продукт.
Вреди от консумацията на леща
- Лещата съдържа антинутриенти, които могат да повлияят на усвояването на други хранителни вещества.
- В растението има и лектини – вещества, които не се абсорбират в човешкия организъм, а се свързват с други хранителни вещества, предотвратявайки тяхното усвояване. Освен това, лектините могат да се свързват с въглехидратите на чревната стена. Ако се консумират в прекомерни количества, лектините могат да нарушат чревната бариера и да увеличат чревната пропускливост. Това състояние е известно още като пропускливи черва.
- В състава на лещата влизат танини, които могат да се свържат с протеините и да попречат на усвояването на някои хранителни вещества.
- Фитиновата киселина или фитатите в лещата са в състояние да свързват минерали като желязо, цинк и калций, намалявайки тяхната абсорбция. Съобщава се обаче, че фитиновата киселина има силни антиоксидантни и противоракови свойства. Въпреки че лещата, както всички бобови растения, съдържа някои антинутриенти, важно е да се отбележи, че олющените видове и варенето на зърната значително намаляват съдържанието на тази киселина.
След термична обработка повечето ценни вещества в бобовата култура се съхраняват непроменени. Приготвянето й е лесно, а времето за сваряване на лещата зависи от вида й.
healthline.com
Снимки: freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 14.0 мл. |
Белтък | 24.8 гр. |
Мазнини | 1.1 гр. |
Въглехидрати | 53.7 гр. |
Калории | 310 кал. |
Витамини и минерали
витамини: А, Е, РР, В, бета - каротин; калий, фосфор, сяра, калций, магнезий, хлор, натрий, силиций, желязо, цинк, манган, мед, титан, алуминий, бор ,никел, молибден, селен, кобалт, флуор, хром, йод |
Коментари към Какви са ползите и вредите от консумацията на леща