Киселец - полезни свойства и противопоказания
Киселецът е малко ядливо зелено растение от семейство Лападови, заедно с елдата и ревена. Листата му имат интензивен лимонов вкус. Във виетнамската кухня те са известни като прясна билка (рау тум).
Има три основни сорта киселец:
- широколистен (има слаби и крехки листа с формата на стрела);
- френски (той е с малки и камбановидни листа);
- с червени жилки (характеризира се крехки и заострени листа с типичните яркочервени жилки).
Хранителна стойност на киселец
Листата на растението са богати на здравословни хранителни вещества. В една чаша (133 грама) киселец съставът е следният:
- 23 калории;
- 0,9 грама мазнини;
- 4,3 грама въглехидрати;
- 2,7 грама протеин;
- 3,9 грама фибри;
- витамин С - 63,8 грама (71% от дневната потребност*);
- магнезий - 137 милиграма (33%*);
- витамин А - 266 микрограма (30%*);
- манган - 0,5 милиграма (20%*);
- мед - 0,2 милиграма (19%*);
- желязо - 3,2 милиграма (18%*);
- калий - 519 милиграма (11%*);
- витамин В6 - 0,2 милиграма (10%*);
- рибофлавин - 0,1 милиграма (10%*);
- фосфор - 84 милиграма (7%*);
- калций - 59 милиграма (5%*).
Полезни свойства на киселеца
Киселецът е зареден с витамини А и С, които влияят положително на здравето на имунната система и на сърцето. Високото му съдържание на калий има важна роля за понижаване на кръвното налягане и повишаване на кръвообращението.
Той също така съдържа оксалова киселина - естествено срещащо се съединение, намиращо се в зеленолистните зеленчуци като спанака, къдравото зеле и киселеца. Оксаловата киселина е фатална в достатъчно високи дози - почти 4,5 килограма спанак ежедневно, затова няма нужда да се притеснявате. Комбинирането на богати на калций млечни продукти с такива, съдържащи оксалова киселина, намалява вредното въздействие на киселината.
Надземните части на растението се използват от хората с лечебна цел - за лечение на бронхит, намаляване на възпалението на носните проходи (синузит). Растението има изсушаващ ефект върху тялото, което прави консумацията му отличен естествен начин за намаляване на производството на слуз. Този ефект се дължи на съдържанието на танини - стипчиви, полифенолни съединения, които се намират в някои растения. При свръхпроизводство на слуз, както при обикновената настинка, киселецът може да помогне за намаляване на производството и за облекчение на симптомите.
Киселецът е много полезно лекарствено средство. Лечебните му свойства се дължат на влизащите в състава му етерични масла, витамини, органични киселини, минерали (магнезий, калций, фосфор, желязо). Аскорбиновата киселина, която е в достатъчно голямо количество, подобрява усвояването на желязото, затова растението е полезно при анемия и понижен хемоглобин. Ако много често се консумира в суров вид или продукти от него, то действа като лаксатив. Полезно е при понижена секреторна функция на стомаха. Пресният сок от растението се използва за подобряване работата на жлъчния мехур. Зелените части на растението отстраняват болката, имат стягащо действие, лекуват охлузвания и порязвания, премахват възпаленията. Използват се за изчистване на тялото от обриви, особено предизвикани от алергии.
Киселецът е добър помощник на черния дроб, помага на работата на жлъчката, подпомага моторната функция на червата, полезен е при различни кръвотечения. От него се приготвят много продукти за лечение на хемороиди. Има рецепти с растението срещу цистит и за лечение на сливици.
Днес, това растение намира широко приложение в козметиката. Неговите противовъзпалителни свойства се употребяват при направата на средства за грижа за кожата.
В пресните листа на зеленчука се съдържат значително количество витамини А, Е, К, от група В, аскорбинова киселина, дъбилни вещества, калий, калций, желязо, магнезий, и разбира се оксалова киселина.
Растението изключително добре подпомага активизирането на дейността на стомашно-чревния тракт, нормализира работата на черния дроб, намалява гнилостната ферментация на червата, което позволява той да се прилага успешно при колити, ентероколити, хемороиди.
Полезните вещества в киселеца са отлични помощници при сърдечно-съдови заболявания и анемия.
Противопоказания
Киселецът в комбинация с други билки може да причини разстроен стомах и понякога алергичен кожен обрив. В по-големи дози може да причини увреждане на бъбреците, черния дроб и храносмилателните органи. Зеленолистния зеленчук не е безопасен, ако се приема в големи количества, тъй като може да увеличи риска от развитие на камъни в бъбреците. Поради съдържанието на оксалова киселина, трябва да се ограничи консумацията при деца. Въпреки че е малко вероятно, приемането на зеленчука по време на бременност може да увеличи риска от вродени дефекти в бебето. Избягвайте и при кърмене.
epicurious.com; webmd.com; draxe.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 90.0 мл. |
Белтък | 1.5 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 5.3 гр. |
Калории | 28 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, Е, К ,В; калий, калций, желязо, магнезий, |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕСИАК прах за приготвяне на отвара 42.5 г
ЧИСТ НОС капсули * 60 ЕСПАРА
ЕСИАК капсули * 60
МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ ЕВКАЛИПТ пастили * 12
МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ ЯГОДА ЗА ДЕЦА пастили * 12
МАГНАЛАБС МАГНАСЕПТ ЧЕРЕША пастили * 12
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Киселец, Кози киселец, Козя брада
- Ризото с киселец
- Кюфтенца от киселец и ориз с плънка от репички и кашкавал
- Салата от киселец с тиквички, орехи и чесън
- Сметанов мус с киселец и репички
- Топла салата от леща с гъби и киселец
- Сметанов сос с киселец
- Плодово смути с киселец и зелен чай
- Салата с киселец и бекон
- Задушени спанак и киселец в чесново масло
Коментари към Киселец - полезни свойства и противопоказания