Камилско мляко
Камилското мляко е било част от традиционната диета на някои номадски популации през историята. Напоследък то привлича вниманието като здравословна храна в по-развитите страни.
Изследвания показват, че това мляко се понася по-добре от хора с лактозна непоносимост и алергии към кравето мляко. То може да понижи кръвната захар, да засили имунитета и да подпомогне определени поведенчески заболявания, свързани с нарушени неврологични функции, като аутизъм.
То е значително по-скъпо от другите видове. Често е непастьоризирано, което представлява риск за здравето. Ако искате да опитате камилско мляко, но не можете да го намерите в близкия магазин, може да го закупите онлайн в прахообразна или замразена форма.
За всички здравословни ползи, недостатъци и противопоказания от консумирането на камилското мляко може да разберете по-долу в статията.
Състав и полезни свойства
1. Богато е на хранителни вещества
Камилското мляко е богато на много хранителни вещества, които са важни за цялостното здраве на организма.
Когато става въпрос за съдържание на калории, протеини и въглехидрати, то е сравнимо с пълномасленото краве мляко. Съдържа обаче по-малко наситени мазнини и предлага повече витамин C, витамини от група B, калций, желязо и калий. Също така е добър източник на здравословни мазнини, както и на дълговерижните мастни киселини, линолова киселина и ненаситените мастни киселини, които поддържат здравето на мозъка и сърцето.
120 милилитра камилско мляко съдържат следните хранителни вещества:
- 50 калории;
- 3 грама протеини;
- 3 грама мазнини;
- 5 грама въглехидрати;
- 29% тиамин*;
- 8% рибофлавин*;
- 16% калций*;
- 6% натрий*;
- 5% калций*;
Проценти от Допустимата дневна доза*
2. Подходящо е за хора, които имат лактозна непоносимост или алергия към мляко
Лактозната непоносимост е често срещано състояние, причинено от дефицит на лактаза - ензимът, необходим за усвояването на захарта в млечните продукти, известна като лактоза. Липсата му може да причини подуване, болки в корема и диария след консумация на млечни продукти.
Камилското мляко съдържа по-малко лактоза от кравето мляко, което го прави по-подходящо и поносимо за храносмилане от много хора, които имат лактозна непоносимост. Проучване сред 25 души с това състояние установява, че само 2 участници са проявили лека реакция след приемане на 1 чаша (250 милилитра) камилско мляко, докато останалите 23 души не са били засегнати.
Камилското мляко също така съдържа различно количество протеини от кравето и изглежда, че се понася по-добре от хората, които имат алергия към кравето мляко. Проучване сред 35 деца на възраст от 4 месеца до 10,5 години с алергия към краве мляко отбелязва, че само 20% от тях са били чувствителни към камилското мляко.
То се използва от стотици години като лек при диария, причинена от ротавирус. Изследвания сочат, че в него се съдържат антитела, които помагат за лечение на това заболяване, от което често боледуват деца.
3. Може да понижи кръвната захар и инсулина
Доказано е, че камилското мляко понижава кръвната захар и подобрява чувствителността към инсулин при хора с диабет тип 1 и тип 2. Млякото съдържа инсулиноподобни протеини, които може да са отговорни за неговата антидиабетна активност. Инсулинът е хормон, който помага за регулиране нивата на кръвната захар.
Изследвания показват, че това мляко осигурява еквивалента на 52 единици инсулин с приема на около 1 литър (4 чаши) от него. Също така съдържа високо количество цинк, което може да помогне за подобряване на чувствителността към инсулин.
В двумесечно проучване сред 20 възрастни с диабет тип 2 чувствителността към инсулин се е подобрила при тези, които са приемали по 2 чаши (500 милилитра) камилско мляко на ден, но не и сред групата, която е приемала краве мляко.
Друго проучване сред възрастни с диабет тип 1, които са приемали по 2 чаши (500 милилитра) камилско мляко всеки ден в допълнение към диетата, упражненията и лечението с инсулин, установява по-ниски нива на кръвна захар и инсулин от тези, които не са приемали продукта.
Множество проучвания установяват, че 2 чаши (500 милилитра) камилско мляко на ден е препоръчителната доза за подобряване на контрола на кръвната захар при хора с диабет.
4. Повишава имунитета
Камилското мляко съдържа съединения, които се борят с различни болестотворни организми. Двете основни активни съставки в млякото са лактоферин и имуноглобулини - протеините, които му придават имуностимулиращи свойства.
Лактоферинът има антибактериални, противогъбични, антивирусни, противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Той инхибира растежа на E. coli, K. pheumoniae, Clostridium, H. pylori, S. aureus и C. albicans - организми, които могат да причинят тежки заболявания.
Нещо повече, проучване проведено с плъхове, установява, че камилското мляко предпазва от левкопения (нисък брой бели кръвни клетки) и други странични ефекти от циклофосфамид (токсично противораково лекарство). Тези резултати подкрепят свойствата на камилското мляко за подсилване на имунната защита на организма.
Допълнителни изследвания показват, че протеинът от камилската суроватка е отговорен за способността на млякото да се бори с вредните организми. Антиоксидантните му свойства помагат на тялото да се бори с уврежданията, причинени от свободните радикали.
5. Помага при мозъчни заболявания и разстройства от аутистичния спектър
Проучване установява, че камилското мляко може да подобри аутистичното поведение при деца. Това изследване използва кравето мляко като плацебо и отбелязва, че много от участниците са имали непоносимост към лактоза или алергия към мляко.
Друго проучване при 65 деца с аутизъм на възраст от 2 до 12 години отбелязва, че при пиене на камилско мляко в продължение на 2 седмици значително се подобряват симптомите на аутистичното поведение, които не са били наблюдавани в групата с плацебо ефекта.
Въпреки че изследванията са много обещаващи, замяната на стандартните методи за лечение на аутизъм с камилско мляко не се препоръчва. Освен това Агенция за контрол на храните и лекарствата предупреждава родителите, че тези твърдения не са основателни и липсват достатъчно научни доказателства.
6. Лесно се включва в диетата
Камилското мляко може почти винаги да замени другите видове мляко. Може да се приема както самостоятелно, така и добавено към чай, кафе, смути, печива, сосове, супи, паста, палачинки, гофрети и други.
Възможни са малки разлики във вкуса в зависимост от произхода на млякото. Американското камилско мляко има сладък и леко солен вкус, докато това от Близкия изток е по-орехов и опушен привкус.
Продуктите от камилско мляко, като меко сирене, кисело мляко и масло, не са широко достъпни поради предизвикателства при обработката, които се дължат на състава му.
Недостатъци и противопоказания
1. По-скъпо е
Камилското мляко е значително по-скъпо от кравето мляко.
Както всички бозайници, камилите обикновено произвеждат мляко само след като са родили, а бременността им е с продължителност 13 месеца. Това може да постави предизвикателства пред времето за производство. На места, където камилското мляко набира интерес, търсенето надвишава предлагането.
Камилите също произвеждат далеч по-малко от кравите - около 1,5 галона (6 литра) мляко на ден от една камила, в сравнение с 6 галона (24 литра) от една крава.
В Съединените щати, където операциите по доене на камили са нови, има само няколко хиляди камили. Агенцията за контрол на храните и лекарствата също значително ограничава вноса на камилско мляко в САЩ, като повишава цената на потребителските продукти.
2. Може да причини инфекции и други заболявания
Традиционно камилското мляко се консумира сурово, без топлинна обработка или пастьоризация. Много здравни специалисти не препоръчват консумацията на сурово мляко като цяло поради високия риск от хранително отравяне.
Нещо повече, организмите в суровото мляко могат да причинят инфекции, бъбречна недостатъчност и дори смърт. Този риск се отнася особено за популации с висок риск, като бременни жени, деца, възрастни хора и такива с ниска имунна защита.
По-специално, установено е, че камилското мляко съдържа организми, които причиняват Близкоизточен респираторен синдром, туберкулоза и бруцелоза (средиземноморска треска), които са силно заразни инфекции, преминали от непастьоризирани млечни продукти в хората.
3. Може да създаде етични проблеми
Камилското мляко е било консумирано в много източни култури през историята, но едва наскоро се превърна в комерсиализирана хранителна тенденция в западните страни. Това означава, че камилите се внасят в райони, в които традиционно не живеят. Например в САЩ се създават ферми за производство на мляко в по-голям мащаб.
Много хора твърдят, че не е необходимо да се пие мляко от други бозайници и че това експлоатира животните, включително крави, кози и камили. Много фермери, които отглеждат камили, съобщават, че животните не са добре приспособени към машинно доене и че е необходимо селективно развъждане, за да се засили производството на мляко и да се подобри лекотата на доенето им. Поради това някои хора избягват да консумират камилско и други видове мляко от животински произход.
healthline.com
Снимки: pexels.com, weeklyspy.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИЪР УРЕД ЗА ЗАТОПЛЯНЕ НА ХРАНА FOODBALL 33030
ФРИЗОЛАК PEP AC от 0 до 12 месеца 400 г
НАН A.R. - НЕСТЛЕ 400 г
МЛЕЧНА БИО КАША С ПШЕНИЧЕН ГРИС 6+ месеца 200 г
ХИП 2 ОРГАНИЧНО МЛЯКО 600 г 2006
НовЕЛФА ФАРМ О`ХЕРБАЛ ШАМПОАН ЗА ПРИДАВАНЕ НА ОБЕМ С ЕКСТРАКТ ОТ АРНИКА 500 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Мляко и млечни продукти
- Ацидофилно мляко - ползи и вреди
- Какво е скир, състав и ползи за организма
- 10 причини да консумирате прясното мляко с чесън
- Опасна ли е комбинацията между риба и мляко – традиционни вярвания и научни факти
- Ползи и вреди на прясното краве мляко
- Мляко от тиквени семки – хранителен състав и ползи за здравето
- Вредна ли е лактозата?
- Кобилешко мляко – хранителен състав и ползи за здравето
- Диета с избягване на млечни продукти
- Какво представлява лактозата - ползи и непоносимост
Коментари към Камилско мляко