Как да се храни кърмещата жена
Вашето съкровище вече се е появило на бял свят и кърменето е станало неразделна част от ежедневието ви. У кърмещите жени често възникват въпроси за това какво може да се яде през този период, какво не може, как ще се отрази храната върху здравето и настроението на детето.
Първото и основно правило: този процес трябва да създава положителни емоции, както у майката, така и у бебето. Затова не бива да се отказвате от храни, които обичате и ви доставят удоволствие, само защото кърмите.
Производството на мляко много често зависи от вътрешното състояние на жената. Съставът на кърмата се променя в зависимост от това, с което се храни майката, но при всички случай си остава най-доброто за детето. Ако се спазва определен балансиран хранителен режим, без съмнение свойствата на млякото ще се подобрят значително.
Лекарите препоръчват по време на бременност жените да приемат по 300-500 ккал повече, отколкото при обичайното хранене. Същото важи и за периода на кърмене. За болшинството от кърмачките това са 2000-2200 ккал, но количеството може да варира от 1700 до 2700 ккал., в зависимост от ръста и теглото на жената. Тези цифри се изчисляват на базата на млякото, консумирано от бебето.
Има хранителни стандарти, към които е добре да се придържат кърмещите майки, за да бъде млякото им качествено и достатъчно количествено. Ако менюто не отговаря на определени изисквания, то това ще се отрази върху състоянието на детето.
Какво да ядете, когато кърмите?
Не е нужно да ядете някакви специални или различни храни, докато кърмите. Въпреки това, трябва да се опитате да следвате здравословна и балансирана диета, която включва:
- храни богати на скорбяла, като хляб и ориз (подберете пълнозърнести видове с повече фибри);
- плодове и зеленчуци в изобилие;
- крехко месо, яйца и варива, богати на протеини - може да включите поне две порции риба на седмица, включително по-мазни видове, като сьомгата;
- калций - важен минерал, необходим за формирането на костната тъкан и участващ в много процеси, протичащи в организма. Препоръчителното количество от елемента за кърмачки е около 1600 мг. Това означава, че дневно трябва да се приемат 2-4 порции млечни продукти. Сред храните, богати на калций са: кисело мляко, прясно мляко, сирена, броколи, портокали, бадеми, тлъстите видове риба;
- витамини - особено важен за растежа и развитието на детето е витамин D. Кърмещите жени да се стараят да ядат повече риба, яйца, млечни продукти, за да си го набавят. Витамин D, магнезият и цинкът подобряват усвояването на калция и са важно допълнение към хранителния режим на кърмачките, затова те не трябва да забравят за пълнозърнестите храни (най-вече семена и трици) и за листните зеленчуци (като маруля и спанак).
Какво не трябва да ядете, когато кърмите?
Повечето майки избягват конкретен вид храна без ясна причина, просто защото са чували, че тя може да се отрази зле на бебето. Тези жени получават информацията от хора, които не са специалисти и нямат научни обоснования за хранителните ограничения, които налагат.
Без научна основа популярните митове за майчината диета по време на кърмене могат да станат бариери пред кърменето и да доведат до ненужни хранителни ограничения при кърмещи майки.
Важно е да знаете, че може да ядете почти всичко, в умерени количества, докато кърмите!
Често ограничените храни са: пикантните, суровите, студените, мазните, някой плодове и зеленчуци, млечните продукти и кофеин. Причините за това са, че:
- пикантните храни може да доведат до колики или кожен обрив - на много майки се казва да избягват пикантни храни, тъй като се смята, че тези храни причиняват колики, газове, диария и обриви при кърмачето. Смята се, че силният аромат на чесъна може да промени вкуса и миризмата на кърмата, но това обикновено не е проблем за бебетата. Те рядко реагират на храна, която майките ядат, а малкото храни, за които е наблюдавано, че предизвикват реакции, се различават при кърмачетата, така че не е разумно да се препоръчва на всички кърмачки да избягват определени храни;
- суровите храни могат да предизвикат хранително отравяне или инфекция с паразити - обичайните сурови храни са риба, стриди, непастьоризирано мляко. Те могат да бъдат източник на инфекция, а някои видове риба съдържат и значително количество живак. Консумацията на сурови храни от кърмачки не представлява сериозен проблем за кърмачетата, въпреки че има риск от хранително отравяне при майката. По принцип хранителното отравяне при майката не води до инфекция при бебето, освен в редки случаи на септицемия (тогава бактериите могат да достигнат до кърмата). Но дори при тежка септицемия не е необходимо да се прекъсва кърменето, ако майката се лекува с подходящи антибиотици;
- студените храни могат да причинят диария;
- мазните храни - да намалят производството на мляко, защото могат да доведат до запушване на млечните канали;
- праскови и киви може да причинят алергии;
- броколи - колики и газове - обичайно майките биват предупреждавани да избягват „газообразуващи храни“ като зеле, карфиол и броколи. Тяхната консумация може да причини газове в червата на майката, но тези газове и фибрите не преминават в кърмата. По същия начин киселите храни като цитрусови плодове, ананас и домати не влияят на майчиното мляко, тъй като тези храни не променят pH на майчината плазма;
- тиквата може да намали производството на кърма;
- краве мляко - може да предизвика алергия.
Най-често ограничаваните групи храни по време на кърмене
Мляко и млечни продукти
Докато млякото осигурява добри хранителни вещества, консумацията му понякога се възпира поради опасения относно алергията към белтъците в него. Алергията към белтъка на кравето мляко се среща както при изключително кърмени бебета, така и при дохранвани с адаптирано мляко (въпреки че честотата на алергията е по-ниска при изключително кърмените бебета, отколкото при кърмачета на смесено хранене).
Някои кърмачета реагират на протеина в кравето мляко, което причинява симптоми като:
- подуване на корема;
- сърбеж по кожата и обрив;
- подути очи, лице или устни;
- хрипове или кашлица;
- промени в изпражненията - диария, запек;
- повръщане или рефлукс;
- лош апетит;
- екзема;
- слабо наддаване на тегло.
При съмнение за алергия към белтъка на кравето мляко трябва да се започне диагностично елиминиране на млечни продукти за ограничен период от време. При поява на обриви или проблеми с дишането след кърмене е необходимо потърсите лекарска помощ.
Когато ограничителната диета на майката води до значителна полза е най-добре тя да бъде продължена. По време на тази диета обаче кърмещата жена трябва да получава достатъчно калций (1000 mg/ден).
Ако пък детето е диагностицирано с алергия към млякото се консултирайте с диетолог, за да ви посъветва как да премахнете тези продукти от менюто си напълно.
Допълнителна информация ще откриете в темата: "Кърмене на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко".
При кърмачета, които имат семейна анамнеза за алергии, изключителното кърмене в комбинация с ограничено хранене на майката може да бъде от полза. Доказателствата, които предполагат, че избягването на определени продукти по време на кърменето намалява развитието на алергии обаче не са достатъчни. При налагане на ограничено хранене по-сериозно стои въпросът с недохранването на майката. Ето защо препоръката всички кърмещи майки да избягват специфични храни, за да предпазят децата си от алергични заболявания, са ненужна предпазна мярка.
Бобови и зелеви продукти
В тази група се отнасят фасул, леща, броколи, зеле, карфиол, брюкселско зеле и други. Няма много доказателства, че консумацията на тези храни през периода на кърмене причинят колики на бебето. Да, тези храни могат да предизвикат подуване на корема и газове при майката, тъй като ферментират в червата, но това няма как да премине в организма на бебето чрез млякото. Коликите може да се дължат на други неща, като неправилно поемане на гърдата или прекалено бързо сукане, при което кърмачето поема много въздух или други алергени, които може да присъстват в храната.
Яйца и ядки
Някои майки се тревожат от консумацията на яйца, фъстъци и други ядки, но отново няма реални доказателства, че това може да отключи алергия при детето. Така че, стига вие самите да не сте алергични към фъстъци, можете да ги ядете, като част от балансирана диета.
Риба и морски дарове
Рибата е изключителен източник на протеини и омега-3 мастни киселини. Но поради високите замърсявания на моретата и натрупването на живак в някои видове (акула, риба меч, кралска скумрия, тайлфиш) е желателно те да не се консумират по време на кърмене. Но има други видове, които са по-безопасни - сьомга, тилапия, треска, пъстърва. Добре е да внимавате и с консумацията на морски дарове, тъй като те са по-голям алерген.
Диетата на кърмещи майки трябва да включва адекватни полиненаситени мастни киселини и много ниски нива (т.е. по-малко от 1%) на трансмастни киселини. Количеството мазнини в кърмата се променя по време на всяко хранене и през целия ден. Майчината диета може да повлияе на състава на мастни киселини, но не променя общото съдържание на млечни мазнини. Докозахексаеновата киселина (DHA) е критично важна за зрителната острота и невралното развитие. Приемът й чрез консумация на риба и морски дарове повишава нивото й и в кърмата.
За разлика от ползите от омега-3 мастните киселини, трансмастни киселинив кърмата могат да повлияят негативно на растежа и развитието на бебетата. Високото ниво на такива киселини е постоянно свързано с по-ниските нива на омега-3 киселините. Най-често срещаните храни, съдържащи трансмастни киселини, са: закуски, продукти за бързо хранене и маргарин. Световната здравна организация препоръчва трансмазнините да бъдат ограничени до по-малко от 1% от общия калориен прием за деня.
Кафе, чай, шоколад
Както по време на бременността, така и при кърменето кофеин може да се приема в умерени количества! Допустими са около 300 мг кофеин на ден (това е около две-три чаши кафе и повече чаши чай в зависимост от вида му). Чаша кафе, чай или друга кофеинова напитка веднага след кърмене е най-безопасния вариант, към който може да се придържате.Консумацията на повече от това количество кофеин може и да не навреди на бебето, но е възможно и да предизвика известен дискомфорт (поради факта, че неговата храносмилателна система е все още незряла и то не може бързо и лесно да обработи кофеина като възрастните). Затова, ако бебето изглежда нервно и му е трудно да заспи, опитайте се да избягвате кофеиновите напитки.
Още по темата в: "Кърмене и кафе - влияе ли кофеинът на бебето".
Шоколадът съдържа вещество наречено теобромин, което има ефекта на кофеина. Теобромина обаче не е проблем за кърмените бебета, освен ако майката не приема големи количества шоколад.
Пикантни и силно ароматни храни
Не можете да преодолеете любовта си към лютия сос? Повечето бебета може и да нямат проблем с това, но ако забележите, че бебето има газове или колики и получава диария всеки път, когато похапвате пикантни храни е добре да започнете да се ограничавате. Има много нации, в чието меню често присъстват пикантни храни и такива със силни аромати (като например чесън, лук), но няма доказателства, че бебета им имат газове или други проблеми, свързани с храненето на техните майки. Ясно е, че някои от силните аромати на храните, може да преминат в кърмата, но това не означава, че ще доведе до проблеми. Всъщност, едно проучване показа, че бебета са кърмени по-добре, след като майката е яла чесън.
Мед
Да, майките, които кърмят може безопасно да ядат мед. Това е важно да се отбележи, тъй като много майки знаят, че на бебета на възраст под 1 годинка не трябва да се дава мед, царевичен сироп или дори кленов сироп заради риска от ботулизъм.
Разликата е в това, че бебетата нямат достатъчно киселинност в стомаха, за да се справят с ботулиновите токсини. Но тъй като майките да имат мога да убият бактериите, които причиняват ботулизъм и няма риск те да бъдат предадени на бебето чрез кърмата.
Цитрусови плодове
Повечето майки ядат цитрусови плодове, без никакви проблеми, докато кърмят. В действителност те са много полезни като закуска или като част от храната, тъй като са пълни с витамин С.
Може да сте чували, че киселината в цитрусовите плодове може да разстрои стомаха на бебето, но повечето деца всъщност нямат проблем, след като майките им са консумирали цитруси. Разбира се, необходимо е все пак да следите реакциите на бебето и ако то е неспокойно или се появят симптоми (като например диария), опитайте се да премахнете тези плодове от диетата си за известно време, за да видите дали това ще реши проблема. Но не забравяйте да си набавяте много витамин С от други източници, като тъмни, листни зеленчуци или ягоди.
Безобидни похапвания
Понякога на човек му се иска да хапне нещо набързо. В такива случаи кърмещите жени е добре да избират най-безобидните варианти, които е хубаво винаги да имат под ръка. Например:
- сирене с нормална или ниска масленост;
- ръжени диетични сухари;
- нискомаслена извара;
- пресни или замразени плодове (и горски);
- плодова салата, подправена с кисело мляко;
- твърдо сварено яйце;
- млечни коктейли с плодове;
- сурови или варени зеленчуци.
Трябва ли да пиете много вода, когато кърмите?
Много майки вярват, че пиенето на много течности е полезно за увеличаване на производството на кърма. Приемът на течности по време на лактация обаче не влияе на обема на майчиното млякото. „Пийте, когато сте жадни“ е най-доброто ръководство за това колко течност трябва да пие кърмещата майка. Необходимо е да пиете достатъчно, за да задоволите жаждата си. Пиенето на повече вода, няма да повлияе на производството на мляко. Все пак, имайте предвид, че по време на кърмене тялото освобождава хормона окситоцин, който ви кара да изпитвате жажда. Така че, винаги имайте наблизо чаша вода, когато кърмите.
Ако имате притеснения, че не приемате достатъчно течности може да се ориентирате по цвета на вашата урина. Бледият й цвят показва, че приемате много течности. В случаи, че цветът е тъмно жълт или урината мирише силно е нужно да увеличите приема на вода, тъй като рискувате да се дехидратирате.
Вашето тяло е много добро в регулирането на резервите си, за да може да продължи да произвежда достатъчно количество мляко.
Трябва ли да приемате допълнителни калории, докато кърмите?
Тялото ви е достатъчно ефективно при производството на мляко. Необходимо е да се ръководите от апетита си и да ядете, когато сте гладни. Организмът ви може да е натрупал мастни депа през бременността и в периода на кърмене те да бъдат използвани.
Количеството храна, което трябва да се яде, зависи от теглото преди бременността, качените по време на бременността килограми и активността.
Често се говори, че кърменето води до повишаване на апетита. Ако при вас това не е така, една от причините може да е, че имате нужда от емоционална подкрепа. Жените, които страдат от следродилна депресия понякога губят апетит. Затова ако нямате апетит и се насилвате с храненето е добре да потърсите медицинска помощ.
Може ли да отслабнете, докато кърмите?
Да! Вие може да намалите теглото си, като достигнете килограмите си преди бременността. Загубата на около 500 грама до 1 кг. на седмица не би трябвало да се отрази на количеството и качеството на млякото, което произвеждате.
Все пак за грижите около новородено, ще ви е необходима много енергия. Ако се опитвате да отслабнете твърде скоро след раждането може да забавите възстановяването си и да се почувствате още по-уморени. Така че, се опитвайте да изчакате, докато премине постнаталния период (периода от раждането до шестата седмица) преди да отслабнете.
Здравословното хранене и леките упражнения ще ви помогнат да влезете във форма. Не се насочвайте към много строги нискокалорични диети, докато кърмите. Може постепенно да увеличите тренировките шест до осем седмици след раждането, ако се чувствате добре.
Може ли да се съчетае алкохола с кърменето?
Алкохолът преминава през кърмата и се поема от бебето. Употребата на алкохол може да намали количеството кърма, което произвеждате и дори да повлияе развитието на детето.
Повече информация ще намерите в темите:” Последиците от тютюнопушенето, алкохола и лекарствата по време на кърмене” и „Алкохол и кърмене”.
Може ли да се приемат билкови лекарства по време на кърмене?
Може да пиете билкови чайове в периода на кърмене. Обикновено те се приготвят от билки, които почти ежедневно се използват и като подправки, а освен това имат и стимулиращо производството на кърма действие. Такива най-често са копър, лайка, анасон, кимион - те са безопасни за пиене в умерени количества.
Разбира се има и такива, които оказват точно противоположно действие и тяхната употреба е желателно да се избягва – мента, магданоз, градински чай, мащерка. Употребата им в големи дози може да доведе до намаляване дори спиране на лактацията.
Билкови лекарства също не бива да се приемат без консултация с лекар през периода на кърмене, тъй като също може да повлияят млечната секреция.
Повече информация може да намерите в статията: "Прием на добавки по време на кърмене".
Съобразявайки се с тези прости правила, кърмещата жена може да положи основите на здраве и добро настроение, както за детето си, така и за себе си. Подобен режим на хранене влияе благоприятно не само на качеството на млякото, но и на външния вид на майката.
Подарете здраве на себе си и на най-ценното в живота – децата!
Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
http://www.babycentre.co.uk
http://kellymom.com
http://www.babycenter.com
http://www.webmd.com
http://www.thebump.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!ЧИКО АБСОРБИРАЩИ АНТИБАКТЕРИАЛНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 бр.
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА SOFT & EASY 10.252.086
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
Безплатна доставка за България!БОИРЕР ПОМПА ЗА КЪРМА BY 40
Безплатна доставка за България!УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Как да се храни кърмещата жена