Кърмене и кафе - влияе ли кофеинът на бебето
Кърменето може да бъде изтощително, особено в ранните дни, когато бебето няма изградени навици за сън и се събужда многократно всяка нощ.
В такива случаи сутрешната чаша кафе може да е от голяма полза за лишените от сън майки. Много от тях обаче се тревожат за ефектите на кофеина върху бебето.
Колко безопасен е кофеинът по време на кърмене?
Кофеинът е съединение, открито в някои растения. Той действа като стимулант на централна нервна система. Може да подобри бдителността и енергийните нива. Приеман в умерени количества е безопасен за кърмачки, но въпреки това много майки се чудят дали употребата му има негативно влияние по време на кърмене.
Както всичко останало, пиенето на кафе при кърмене в умерени дози е безопасно и допустимо. Прекомерната употреба обаче може да има негативни последици както за майките, така и за бебета.
Преминава ли кофеинът в кърмата?
На много жени се казва да ограничат/спрат кофеина по време на бременност, поради риска от преминаването му през плацентата и засягане на развиващия се плод.
Кофеинът обаче е много по-малко вероятно да засегне кърмачета. Тялото метаболизира по-голямата част от него, преди да достигне кърмата и да има шанс да повлияе на бебето.
Приблизително 1% от общото количество кофеин, който консумирате, преминава в кърмата. А нивото му обикновено достига връх около 60 минути след консумацията.
За да установите влияе ли кофеинът на бебето, наблюдавайте реакциите му, когато го кърмите, час след като сте консумирали кофеинова напитка.
Проучване, проведено с 15 кърмещи жени, установява, че тези от тях, които приемат напитки, съдържащи между 36 и 335 mg кофеин, имат между 0,06 до 1,5% кофеин в кърмата.
И макар това количество да изглежда малко, бебетата не могат да го обработват толкова бързо, колкото възрастните. Кофеинът се абсорбира от червата в кръвта. След това черният дроб го обработва и разгражда в съединения, които засягат различни органи и функции на тялото.
При здрави възрастни кофеинът остава в тялото в продължение на 3-7 часа. А бебетата могат да го задържат в продължение на 65-130 часа, тъй като черният дроб и бъбреците им не са напълно развити.
Някои майки забелязват, че бебета им стават нервни, плачат, имат колики и проблеми със съня, когато приемат твърде много кофеин. Но количеството твърде различно за всяка майка и зависи от много неща (например колко бързо организмът на майката обработва кофеина). Единственият начин да разберете дали приетият от вас кофеин влияе зле на бебето е да следите неговите реакции.
Колко чаши кафе на ден мога да пия?
Въпреки че бебетата не могат да обработват кофеина толкова бързо, колкото възрастните, кърмещите майки все пак могат да консумират умерени количества кофеинови продукти.
Безопасно е да приемате до 300 mg кофеин на ден - 2-3 чаши (470–710 ml) кафе или 3–4 чаши (710–946 ml) чай. Въз основа на проведени изследвания се смята, че консумирането на кофеинови напитки в рамките на тази граници не причинява вреда на кърмените бебета.
Смята се още, че бебетата на майки, които консумират повече от 300 mg кофеин на ден, могат да имат проблеми със съня (но изследванията са ограничени).
Когато кърмещите майки консумират значително по-голямо количество от 300 mg кофеин на ден - например повече от 10 чаши кафе – бебетата могат да имат нарушения в съня и да проявят нервност.
Освен това, прекомерният прием на кафе при кърмене може да има отрицателно въздействие върху самите майки, като например повишена тревожност, нервност, сърцебиене, замаяност и безсъние.
Ако забележите, че бебето заспива трудно или е нервно, опитайте се да намалите и да спрете кафето за 2-3 седмици, за да видите дали ще има някаква разлика. Започнете с постепенно намаляване на дозата кофеин, тъй като рязкото спиране може да доведе до главоболие или други симптоми.
Рискове и ползи от пиенето на кафе при кърмене
Докато потенциалните рискове от приема на кофеин по време на бременност звучат страшно, рисковете от пиенето на кафе при кърмене са незначителни.
Някои експерти изразяват загриженост, че кофеинът може да повлияе съня на бебета, но проучване от 2012 г., проведено върху 885 бебета в Бразилия, не доказва такива твърдения. Изследването не установява статистически значимо влияние върху качеството на съня на 3-месечни бебета, кърмени скоро след консумация на кофеинова напитка.
Корейско проучване също не открива сериозни рискове от пиенето на кафе и други кофеинови напитки по време на кърмене, особено при умерена консумация.
Някои хора вярват, че киселините в кафето могат да понижат съдържанието на желязо в кърмата, въпреки че няма научни доказателства, които да потвърдят това. Кърмата естествено е с ниско съдържание на желязо, но бебетата имат нужда от такова, за да се развиват нормално, така че майките, които пият кафе, трябва да обсъдят приема на желязо със своя лекар.
Ами безкофеиновото кафе?
Безкофеиново кафе съдържа малко количество кофеин. То е също толкова безопасно и дори по-безопасно от кафето, съдържащо кофеин. Но дори и при прием на безкофеиновото кафе ще трябва да обсъдите приема на желязо с вашия лекар.
Източници на кофеин
Кофеинът се съдържа в кафето, чая, безалкохолните напитки, енергийните напитки, някои лекарства, отпускани с и без рецепта, храни, съдържащи кафе или шоколад. Билкови продукти в чиито състав има гуарана, кола, Йерба мате или зелен чай.
Вид напитка | Количество в ml | Количество кофеин в mg |
Енергийни напитки | 240 ml | 50–160 mg |
Кафе | 240 ml | 60–200 mg |
Чай | 240 ml | 20–110 mg |
Студен чай | 240 ml | 9–50 mg |
Сода | 355 ml | 30–60 mg |
Горещ шоколад | 240 ml | 3–32 mg |
Безкофеиново кафе | 240 ml | 2–4 mg |
Имайте предвид, че тази таблица показва приблизителното количество кофеин в посочените напитки. Някои от тях - особено кафе и чай - могат да имат по-голямо или по-малко съдържание, в зависимост от това как са приготвени.
Ако консумирате няколко кофеинови напитки или продукти на ден, вероятно приемате повече кофеин, отколкото препоръките за кърмещи жени.
Кофеинът ще намали ли количеството на кърмата?
Широко разпространен е митът, че кофеинът ще намали количеството на майчиното мляко. Тъй като много жени приемат напитки и продукти, съдържащи кофеин по време на кърмене, щеше да бъде лесно да се документират всички неблагоприятни ефекти от него върху кърмата. Такива обаче не са наблюдавани, въпреки редица проучвания.
Източници:
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.healthline.com
https://www.breastfeeding.asn.au
https://www.llli.org
https://kellymom.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАТИСЪН КЕТО ЛАТЕ С МСТ И КАФЕ 200 г MT4133
ГРИЙНЛАБ СКИНИ КОФИ РАЗТВОРИМО КАФЕ АРАБИКА С МАЛИНОВИ КЕТОНИ 100 г
НовГРИЙНЛАБ СКИНИ КОФИ РАЗТВОРИМО КАФЕ АРАБИКА С КОКОСОВА СМЕТАНА И МАЛИНОВИ КЕТОНИ 100 г
НовТОРН БРЕЙН ФАКТОРС ФОРМУЛА ЗА МОЗЪКА капсули * 30 013433
Безплатна доставка за България!СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС КРЕЙЗИ 8 ПРЕДТРЕНИРОВЪЧНА ФОРМУЛА С 8 СТИМУЛАНТА 325 г
НовСПЕЛТА ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА КЪРМЕНЕ ЛУНА
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лекарства, които могат да повишат кръвното налягане
- Диария при кърмени бебета
- Лечение при мастит
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Лечение при махмурлук
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Необичаен цвят на кърмата
Коментари към Кърмене и кафе - влияе ли кофеинът на бебето