Какво съдържа кърмата
Какво има в кърмата зависи от майката, която я произвежда и от бебето, за което е предназначена тя. Най-прекрасното качество на майчиното мляко е начина, по който то се променя, за да задоволи нуждите на бебето, докато расте. Кърмата на майката произвеждана за преждевременно родено бебе се различава от млякото за доносено новородено, а също така и за дете на 6 (и повече) месеца. Но всяка съдържа хранителните и защитни компоненти, необходими за бебето според неговата възраст.
Факт е обаче, че върху производство на кърма оказват влияние редица фактори:
- диетата на майката;
- количеството приети от майката течности;
- физическото натоварване (упражнения, фитнес);
- колко често и колко дълго се храни бебето;
- възрастта на бебето.
Световната здравна организация и Американската академия по педиатрия (AAP) настоятелно препоръчват изключително кърмене през първите шест месеца от живота на новороденото. Също така препоръчват кърменето да продължи най-малко 12 месеца. Това е от полза както за бебета, така и за майките. Децата са по-защитени от инфекции и се намалява риска от по-късни здравословни проблеми, включително диабет, затлъстяване и астма.
Ползите от кърменето при майката са, че то спомага за контрахирането (свиването) на матката и кървенето да премине по-бързо след раждането. То може да намали риска от рак на гърдата и яйчниците, а и също така предоставя един чудесен начин за майките, за да са в близък контакт с техните бебета.
Предимствата на кърменето са многобройни. Майчиното мляко в крайна сметка е най-добрият източник на храна за новороденото. Много компоненти в кърмата спомагат да защитите вашето бебе от инфекции и заболявания. То е и много по-лесно смилаемо, за разлика от адаптираната формула или кравето мляко.
Коластра - това е първото мляко, което гърдите произвеждат след раждането (възможно е да сте забелязали капки коластра върху зърната си през последните седмици от бременността). Тази течност е с бледожълт цвят и е изпълнена с високи количества антитела – затова някои хора я наричат първа имунизация на бебето. Коластрата има по-високо съдържание на минерали, витамини, бели кръвни клетки, протеини, антитела и по-малко мазнини и захар, отколкото зрялото мляко. Тя също притежава слабително действие и помага за новородено за първото изхождане на мекониум (отпадъчен продукт, натрупан преди раждането). И макар коластрата да се произвежда в много малки количества тя е пълна с хранителни и защитни компоненти.
Зрялото мляко - започва да се секретира приблизително два до четири дни, след като се роди бебето и в зависимост от това колко често и колко дълго кърмите в първите часове и дни след раждането. То се произвежда в големи количества, за разлика от коластрата. В началото при някои майки е в твърде големи количества, докато започне да се регулира според търсенето от страна на бебето. Зрялото мляко съдържа вода, въглехидрати, мазнини, протеини, аминокиселини, витамини и минерали, ензими и бели кръвни клетки (левкоцити). По време на храненето в отделните си емисии кърмата се променя – в началото потича т.нар. предно мляко (с високо съдържание на вода и лактоза), а към края - задно мляко (с високо съдържание на мазнини и калории). След първите няколко седмици в кърмата ще се съдържат по-малко левкоцити и повече от друг антибактериален ензим (лизозим) нивото, на който остава високо, докато кърменето продължава.
Предно мляко Задно мляко
Компоненти на кърмата
Вода
Майчиното мляко е повече от 80% вода, особено предното мляко, което бебето поема при всяко кърмене. Ето защо, когато майката смята, че бебето й е жадно, тя може да го кърми. Това ще задоволи жаждата, ще продължи да защитава бебето от инфекции и ще му помогне да се развива добре. Бебетата не се нуждаят от вода, преди да навършат 6 месеца, дори в горещ климат. Това е една от причините поради, която Световната здравна организация препоръчва децата да бъдат изключително кърмени през първите 6 месеца от живота си.
Протеини
В кърмата те са два вида - суроватъчен протеин приблизително 60% и 40% казеин. Това съотношение дава възможност за бързо и лесно усвояване на майчиното мляко. Поради по-високото съдържание на казеин в някои адаптираните млека те са по-трудни за усвояване от бебето. Приблизително 60-80% от общото количество протеини в човешкото мляко е суроватъчният протеин. Но освен него в кърмата се съдържат и други специфични протеини като:
-
Лактоферин
Той инхибира (потиска) растежа на желязо-зависими бактерии в стомашно-чревния тракт. Това пречи на някои организми (като колиформи и дрожди), които се нуждаят от желязо за развитието си.
-
Имуноглобулин А (IgA)
Подпомага защитата срещу вирусни и бактериални инфекции и евентуални алергии. Освен този имуноглобулин в кърмата се съдържат и други (IgG и IgM), които също оказват въздействие в борбата с инфекции. За да се увеличи количеството на имуноглобулините в кърмата е добре майката да консумира по-често риба.
Мазнини
Кърмата съдържа и мазнини, които са от съществено значение за здравето на вашето бебе. Те са основен източник на калории и са необходими за развитието на мозъка и усвояването на мастноразтворимите витамини. Нервните клетки при бебетата са покрити с веществото, наречено миелин, който помага за предаването на съобщения до други нервни клетки в мозъка и тялото. За да се развие висококачествен миелин, тялото се нуждае от определени видове мастни киселини - линолова и линоленова, които се намират в големи количества в човешкото мляко. Обикновено, мастните нива са ниски в началото на храненето и високи в края. Количеството на мазнини в кърмата се променя постоянно. По-дългите интервали между храненията водят до намаляване на мазнините в млякото. Този факт е една от причините поради, която строгият режим на 3-4 часово хранене е биологично неправилно.
Витамини и минерали
Количеството и вида витамини и минерали в кърмата е пряко свързано с приема на такива от майката. Ето защо е изключително важно тя да се храни адекватно и да приема необходимото й количество, както през периода на бременността, така и по време на кърменето. В тази насока ще бъдат и съветите от страна на лекари и консултанти по кърмене. Мастноразтворимите (А, D, E, и K) и водноразтворими (С, рибофлавин, ниацин, и пантотенова киселина) витамини са жизненоважни за здравето на децата.
Въглехидрати
Лактозата е основният въглехидрат в майчиното мляко. Тя представлява приблизително 40% от общите калории, предоставени с него. Тя спомага да се намали количеството на вредни бактерии в стомаха (което подобрява абсорбцията на калций, фосфор и магнезий), подпомага растежа на полезните и се бори с болестите.
Състав на някои от основните хранителни вещества, открити в кърмата
Компонент |
Средни стойности в зряло мляко (100 мл) |
Енергия (kJ) |
280 |
Енергия (kcal) |
67 |
Протеин (g) |
1.3 |
Мазнини (g) |
4.2 |
Въглехидрати (g) |
7.0 |
Натрий(mg) |
15 |
Калций (mg) |
35 |
Фосфор (mg) |
15 |
Желязо (µg) |
76 |
Витамин А (µg) |
60 |
Витамин С (mg) |
3.8 |
Витамин D (µg) |
0.01 |
Какво още има в кърмата?
Майчиното мляко съдържа също важни нехранителни компоненти - антимикробни фактори, храносмилателни ензими, хормони и растежни фактори, които са важни за пасивната защита срещу инфекции и имунно-медиираните заболявания, а също така и модулират развитието на имунната система.
Лизозим
Ензим, който подпомага растежа на чревната флора, има противовъзпалителни функции и предпазва бебето от бактерии като Е. Coli и Salmonella.
Бифидус фактор
Подпомага растежа на лактобацили (Lactobacillus). Това са група полезни бактерии, който предпазват кърмачето от вредните бактерии, като създават кисела среда, в която те не могат да оцелеят.
Всяка година в медицинските статии се описват по-ценни вещества, открити в човешкото мляко. Учените тепърва започват да проучват и други фактори в кърмата, които могат да бъдат важни за растежа и развитието на бебето. Например:
- други ензими, освен липаза;
- епидермален растежен фактор, наличен в кърмата в значителни количества, който може да насърчи развитието на тъканите в храносмилателния тракт и на други места;
- други хормони в кърмата, които влияят на метаболизма, растежа и физиологията на бебето.
Ефектите могат да бъдат едва доловими, но те могат също така да има трайни последици. Науката е в самото начало на проучванията и скоро ще научим какви всъщност са ползите.
Бактерии
През август 2013 швейцарски изследователи публикуваха изследване в списание Environmental Microbiology, което установява, че чревна флора, която предпазва от стомашно-чревни разстройства и подпомага доброто храносмилане пътува от червата на майката чрез кърмата в храносмилателната система на бебето. Изследователите открили щамове на няколко вида полезни бактерии в майчиното мляко и в майките и в изпражненията на бебетата.
Стволовите клетки
Стволовите клетки за първи път са били идентифицирани в майчиното мляко през 2007 г. Изводите, представени на националния симпозиум в подкрепа на кърменето в Лондон през октомври 2014 г., показват, че стволовите клетки в майчиното мляко всъщност играят роля в развитието на редица органи, включително мозъка, панкреаса, черния дроб, далака и бъбреците. Много от тях се интегрират в тялото и стават функционални клетки.
Тези резултати, както и демонстрираната ролята на стволовите клетки в развитието на бебето, показват, че те могат да бъдат полезни при терапевтични приложения.
Кърмата е най-доброто за вашето бебе
Майчиното мляко е перфектната комбинация от мазнини, протеини, витамини, минерали и въглехидрати. Няма нищо по-добро от него за здравето на вашето дете. В кърмата се срещат живи клетки (левкоцити) които се борят с инфекциите. Те заедно с още антитела, ензими и хормони я правят идеалната храна. Тези изключително полезни защитни компоненти не могат да бъдат добавяни в адаптираните млека.
Въпреки, че се срещат причини поради, които някой жени не са в състояние да кърмят, много други по необясними причини също смятат, че не могат. Затова при затруднения потърсете помощ от консултанти по кърмене. Те ще ви подкрепят, посъветват и предоставят необходимата информация. За тези, които наистина не са в състояние да кърмят, банките за майчина кърма могат да бъдат добра алтернатива.
Източници:
http://americanpregnancy.org
http://www.babycenter.com
http://www.infantnutritioncouncil.com
http://www.kidspot.com.au
http://www.who.int
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНСИНОХ КОЛЕКТОР ЗА КЪРМА * 1
МЕДЕЛА ПЛИКЧЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА * 50 008.0410
ПРОЛАКТ ПРЕНАТАЛ + капсули * 60
АВЕНТ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА NATURAL MOTION 00А.0561
Безплатна доставка за България!МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30 008.0306
ЧИКО ПРЕНОСИМА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ДВУФАЗНА ПОМПА ЗА КЪРМА N0103
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Какво съдържа кърмата