Безглутенови зърнени храни и ползата от консумацията им
Безглутеновите храни се срещат все по-често в магазините и все по-често се говори за изключването на глутена от храненето ни. Но само надписът "без глутен" не гарантира, че въпросното изделие е здравословно, а нерядко това е и рекламен трик, чрез който да стимулират купуването на даден продукт.
Добре е да се запознаете с основните зърнени храни без глутен и да разберете защо е добре да се опитате да спазвате безглутенова диета и как тя ще подобри здравето ви.
Глутенът е протеин съдържа се в зърнените храни като пшеница, лимец, ечемик, ръж и други. Той помага да се свързват и оформят храните и им придава еластичност. Около 1-2% от населението в света страдат от целиакия, което е автоимунно заболяване, характеризиращо се с непоносимост към глутен. Тези хора трябва да внимават много и да спазват задължително безглутенова диета до края на живота си. Но има и много други с нетолерантност към глутен, която се проявява по-леко под формата на различни алергии.
Ако усещате някаква непоносимост към глутена, е добре да се опитате да го ограничите. Ето и кои зърнени храни са най-подходящи за консумация.
Безглутенови зърнени храни
- Амарант: спомага за изграждането на здрави кости, той е чудесен източник на фибри, манган, магнезий, фосфор и желязо.
- Кафяв ориз: понижава холестерола и съдържа манган, който подобрява сърдечното здраве.
- Елда: семенцата са пълни с антиоксиданти и редица полезни вещества като йод, магнезий, фосфор, мед и др.
- Царевичен грис: потърсете царевичен грис, който не е произведен от ГМО царевица, в този случай той е пълен с хранителни вещества, антиоксиданти и фибри.
- Просо: просото е семе, макар че често се нарича зърно. Съдържанието му на фибри и ниският му гликемичен индекс помагат на организма да съхрани здравословни нива на кръвната захар след консумацията му.
- Киноа: добива голяма популярност през последните години, съдържа много антиоксиданти, витамини и минерали.
- Овес: по принцип овесът не съдържа глутен, но тъй като се отглежда на места, където е възможно да бъде замърсен от такъв, често се счита, че е протеинът е наличен в състава на културата (но пък продават овесени ядки без глутен, които спокойно може да консумирате).
- Сорго: обикновено се намира под формата на брашно, съдържа протеини, желязо, витамини от група В, фибри и антиоксиданти.
- Теф: може би не сте чували за теф, това е зърнена култура, която стимулира отслабването.
След като дадохме някои продукти без глутен, вижте къде той се съдържа най-често.
Зърнени храни с глутен в състава:
Пшеница:
- хлябове
- тестени изделия
- супи
- паста
- зърнени закуски
- сосове
- салатени дресинги
- панировки
Ечемик:
- малцови продукти (брашно, мляко, шейкове, малцов оцет и т.н.)
- хранителни оцветители
- супи
- бира
- бирена мая
Ръж:
- ръжени хлябове
- ръжена бира
- зърнени закуски с ръж
Здравни ползи от безглутеновата диета
Понижава симптомите, предизвикани от Синдрома на раздразненото черво
Не е изненада за вас, че храната оказва влияние върху Синдрома на раздразненото черво (СРЧ). Това нарушение, свързано с червата, което засяга 7% от хората, се проявява в чести коремни болки, диария или запек.
Глутенът допринася за този проблем, дори и ако хората нямат цеаликия или хранителна алергия. При пациенти, изключили глутена, се наблюдава значително подобряване на състоянието.
Повишава енергията
Глутенът предизвиква умора и летаргично чувство при много хора. При по-чувствителните това оказва влияние и върху усвояването на хранителни вещества от тялото, а по този начин се забавя и достигането на енергия до мозъка и нервната система, което увеличава чувството на умора.
Ако имате чувствителност към глутен, отказът от консумацията му, ще ви даде много енергия.
Предотвратява подуването на стомаха
Подуването на стомаха е един от най-честите симптоми, които имат хората с непоносимост към глутен. Макар че чувствителността не е силна и хората реално не изпитват проблеми с ежедневната си функция, дискомфортът не е за пренебрегване. Обикновено причината за това са газовете. Често обаче този проблем се свързва и със СРЧ. Изключвайки глутена от диетата си, ще подобрите това състояние.
Всъщност при проучване, проведено върху 486 души със съмнение за непоносимост към глутен, са отбелязали симптоми като коремна болка, подуване, диария или запек, гадене, епигастрална болка, гастроезофагеален рефлукс, умора, главоболие, кожни проблеми, депресия, тревожност, анемия и други.
При повечето от тези хора след спирането на глутена проблемите значително намаляват.
Нека да си зададем и въпроса, дали е необходима цялата истерия покрай храните без глутен. Ако нямате изявена непоносимост, няма причина да ги спирате, тъй като зърнените храни носят и различни ползи за здравето като витамини и минерали, докато повечето безглутенови са произведени с бедни на хранителна стойност заместители. Друг фактор, който трябва да се вземе предвид е, дали тези храни не съдържат рафинирани зърна, нишестета, захари и други.
В заключение можем да кажем, че безглутеновата диета не е необходима за всеки човек. Ако изпитвате някакви неразположения, може да пробвате да изключите глутена от диетата си за няколко седмици и да проследите състоянието си. Ако усетите подобрение, може да започнете да ограничавате съставката или дори да я изключите напълно от ежедневното си меню. При съмнение за по-сериозно състояние задължително се консултирайте с лекар.
draxe.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСТРОВИТ ДИЕТИЧНИ СПАГЕТИ С МОРКОВ 250 г
ХИП КОМБИОТИК 4 12+ месеца 500 г
МАЙПРОТЕИН BCAA прах 250 гр.
ESN ОМЕГА 3 капсули * 60
БРАШНО ОРИЗОВО 500 г ЗДРАВЕ ЗА ВАС
МАЙПРОТЕИН BCAA прах 1000 гр.
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Ползи за здравето и приложение на метлено семе
- 7-дневна безглутенова диета за отслабване
- За глутена - полезен или вреден в действителност е той
- Безглутенова диета
- K90.0 Цьолиакия
- Домашни пърленки без глутен
- Здравословен хляб със сушени плодове, ядки и канела. Без брашно!
- Безглутенови понички с боровинки и лимон
- Безглутенова веган пица
- Как да използвате 5 вида безглутенови брашна
Коментари към Безглутенови зърнени храни и ползата от консумацията им