Сорго
Соргото е житна култура, която се използва за фураж, при направата на алкохолни напитки, биогорива, намира приложение в кулинарията и козметиката. Разновидностите на растението са десетки, като голяма част от тях са диви, съществуват и множество хибриди.
Някои от най-разпространените видове са:
- захарно сорго (захарна метла) - от стъблата на растението се прави петмез за различни сладкарски изделия, сироп, мед;
- техническо сорго - използва се за направата на хартия, метли, плетени изделия;
- фуражно сорго - то е със сочна сърцевина и е добра храна за животни;
- лимоново сорго - използва се като подправка за ястия от месо, риба, зеленчуци и морски продукти; добре се съчетава с джинджифил, чесън, пипер; от този сорт се произвежда ценно етерично масло, което намира приложение във фармацевтичната, хранителната и парфюмерийната промишлености.
Употреба в кулинарията
Соргото има неутрален, в някои случаи сладникав вкус, което го прави универсален продукт за широко кулинарно приложение. Зърната се използват най-често за производството на нишесте, брашно, кускус, алкохолни напитки, детски храни.
От захарното сорго се правят още сладка, различни напитки, като квас, медовина, бира, водка...
Интересно е, че това е единственото растение, в чийто сок се съдържат около 20% захар.
От зърнената култура се получават хранителни и вкусни каши, питки, всевъзможни сладкарски изделия, различни супи и основни ястия. Съчетава се прекрасно с пресни зеленчуци, сок от лайм, гъби и лимон.
Соргото не съдържа глутен, затова за направата на качествени печива често се смесва с класическо пшенично брашно.
В диетичното хранене продуктът се използва за приготвяне на полезни и засищащи гарнитури, каши, добавя се към салати. Задълго премахва чувството на глад, обогатява организма с минерали и витамини.
Състав и полезни вещества
Соргото съдържа ненаситени и наситени киселини, моно- и дизахариди, разнообразие от витамини (РР, В1, В5, В2, В6, А, Н, холин). По наличие на полифенолни съединения то превъзхожда 12 пъти рекордьора в лицето на черната боровинка (в 1 грам сорго има около 62 милиграма полифенолни съединения, докато в плода - 5 милиграма на 100 грама от продукта). Минералният състав също е богат и включва фосфор, магнезий, калий, калций, натрий, желязо, мед, силиций, алуминий и други.
Трябва да отбележим, че културата не съдържа важната за човека аминокиселина лизин, затова се препоръчва зърната да се комбинират с други източници на белтъчини.
Лечебни свойства
Соргото е богато на въглехидрати и протеини, което определя хранителната му стойност. Тиаминът благоприятства мозъчната и нервната функции, стимулира апетита и стомашната секреция, подобрява работата на сърдечния мускул. Също така влияе положително върху растежа, енергичността, способността за учене и е необходим за тонуса на мускулите. Витаминът действа като антиоксидант, предпазва организма от разрушителния ефект от стареенето.
Полифенолните съединения, които са силни антиоксиданти, защитават организма от негативните фактори на околната среда, от действието на тютюна и алкохола, забавят стареенето.
Освен това, благодарение на наличието на витамин РР и биотин в състава, културата подобрява обменните процеси, които разграждат мазнините и стимулират производството на мастни киселини, стероидни хормони и витамини А и Д. Соргото допринася и за образуването на ниазин от триптофан, както и за синтеза на белтъчините.
Фосфорът в състава активно подпомага формирането на скелета и осигурява на клетките необходимата им фосфорна киселина. Тя от своя страна участва в строежа на множество ензими - основните двигатели на клетъчните реакции.
Приемът на сорго е показен за хора, страдащи от диабет, тъй като помага за регулиране нивата на кръвната захар и участва в синтеза на глюкозата.
Зърната стимулират производството на хемоглобин и помагат на еритроцитите да транспортират кислород към тъканите на човешкия организъм.
Употребата на сорго се препоръчва при заболявания на стомашно-чревния тракт, различни нервни разстройства, проблеми с кожата и лигавиците. Полезно е продуктът да бъде част от менюто на стари хора, деца, бременни и кърмещи жени. Той е профилактично средство срещу развитие на инфаркт и инсулт, подмладява. Подходящ е за консумация от хора, страдащи от цьолиакия (непоносимост към глутен), тъй като не съдържа глутен, както споменахме по-горе.
Запарка от коренищата на растението е ефективна при невралгии, подагра, ревматизъм. Екстрактът от зърната се смята за отличен диуретик, премахва отоците.
Употреба в козметиката
Етеричното масло от лимоново сорго намира приложение при направата на парфюми. Добавяно в козметичните продукти, то допринася за подобряване структурата на кожата, подмладява и тонизира.
Вреда и противопоказания
Зърната сорго не са подходящи за употреба само при индивидуална непоносимост към продукта.
edaplus.info; xcook.info; okeydoc.ru; oodismedicine.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 9,2 мл. |
Белтък | 11,3 гр. |
Мазнини | 3,3 гр. |
Въглехидрати | 68,3 гр. |
Калории | 339 кал. |
Витамини и минерали
витамини РР, В1, В5, В2, В6, А, Н, холин, фосфор, магнезий, калий, калций, натрий, желязо, мед, силиций, алуминий |
Коментари към Сорго