Как и колко да варим картофите - част 2
Картофите са един от продуктите, които най-често присъстват на българската трапеза. Дълъг и списъкът с ястия, приготвени от тях, а колкото до термичната обработка - всички познати варианти са подходящи и резултатите винаги са вкусни.
Ще обърнем внимание на сваряването на кореноплода. В това отношение има два начина да се подходи - да сварим картофите до степен, за да бъдат подходящи за консумация или да ги сварим с мисъл, с идея какво следва да направим след това, защото... има значение.
Колко да варим картофите и как да определим готовността им
- За цели картофи варенето продължава 25-30 минути. За да разберете дали термичната обработка е достатъчна, прободете един от клубените в най-дебелата му част. Тя не трябва да бъде твърда. Не преварявайте кореноплода, той не бива да се разпада в съда.
- Важно е да отцедите водата след сваряването на картофите. Не ги оставяйте да престоят дълго време в нея. След това ги върнете в тенджерата, която поставете на много слаб огън или върху току-що изключен котлон.
- Затворете съда с капак и оставете така за 2-4 минути, като периодично разклащате внимателно тенджерата, за да може картофите да сменят местата си. Дъното й трябва да остане сухо, а картофите да се покрият със суха коричка.
- В случай че такова покритие не ви е необходимо, тъй като се решили да приготвите пюре например, то изсипете готовите картофи в гевгир, за да се отцеди отварата им. Така те ще се подсушат по естествен начин.
- Ако са ви нужни топли картофи, то сигурно знаете, че те прекрасно задържат топлината си. Просто ги покрийте с хартия и затворете с капак, след като се отстранили течността с гевгир (хартията ще поеме влагата). Така те ще останат топли през следващите 15-20 минути - време, през което бихте могли да приготвите друго ястие.
- В случай че желанието ви е точно обратното - да охладите бързо готовите клубени - то тогава ги сложете за няколко минути в купа, поставена в лед.
Сваряване на картофите стъпка по стъпка
- Почистете клубните от пръста и други замърсявания. Измийте ги под течаща вода, като най-добре изтъркайте с четка, особено ако възнамерявате да ги приготвяте, без да ги обелвате. Но дори и да отстранявате кората, е добре да ги измиете преди това, за да не изцапате ръцете си. Задължителен момент е да премахнете всички зелени участъци и кълнове от клубените (ако има такива).
- Разрежете картофите на 2-4 части или оставете цели. Което и да изберете, размерът на парчетата/картофите трябва да бъде максимално еднакъв, за да се сварят равномерно.
Съвет: за да превърнете картофа в кубчета, първо го нарежете на кръгчета, чиято дебелина да бъде толкова, колкото желаете да е страната на кубчето. Подредете няколко шайби една върху друга, нарежете ги на дълги ивици, а тях - напречно.
- Ако е необходимо, изплакнете картофите, сложете ги в тенджера, залейте със студена вода, която да ги покрие напълно, подсолете и разбъркайте.
- Нека течността кипне на среден огън, след това намалете температурата и сварете до пълна готовност. Не се препоръчва затваряне на тенджерата с капак.
- Ако картофите са нарязани, проверете готовността им след 5-7 минути от кипването на водата, като продупчите с вилица или нож. Продължете да наблюдавате и да пробвате на всеки 5 минути още 2-3 пъти (времето зависи от големината на парчетата).
- Накрая отцедете течността и използвайте картофите за направата на желаното ястие.
Съвет: отварата, която остава, сама по себе си е почти готов продукт и може да се използва като основа за зеленчукови бульони или за направата на сосове.
Алтернативата на сварените картофи
Едва ли ще ви изненадаме, като ви кажем, че това е това е приготвянето им на пара. Картофите (цели или разрязани на 2-4 части, обелени или не) сложете в купа и подсолете (1 чаена лъжица сол на 500 грама от зеленчуците).
В голяма тенджера налейте вряща вода, в нея сложете купата с клубените и 1-2 стръка свеж джоджен, ако са пресни. Затворете плътно с капак и поставете върху котлона. Нека се приготвят на слаб огън (водата трябва едва да къкри) до пълна готовност. Времето варира от 15 до 25 минути и зависи от размера на картофите и от това дали са стари или не.
Картофите, приготвени на пара, задържат по-малко влага и наподобяват печени.
Редактор: Радостина Райчева
Източник: gastronom.ru
Снимки: legkopolezno.ru; vskormi.ru
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ПУЕШКО МЕСО С КАРТОФИ И МОРКОВИ 190 г
ХИП СЛАДКА ЦАРЕВИЦА С КАРТОФЕНО ПЮРЕ И ПУЕШКО МЕСО 125 г 6203
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ТИКВА И КАРТОФИ С ОРИЗ И МЛЯКО 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СВИНСКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ СПАНАК ЯХНИЯ 190 г
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ЗЕЛЕНЧУКОВА КРЕМ СУПА 220 г
НовРЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Лилави картофи - състав и полезни свойства
- Намалете високата температура със суров картоф
- Сладък картоф
- Картофи със сос бешамел и кашкавал на фурна
- Полезни свойства и приложения на картофите
- Картофи - полезни свойства и рискове за здравето
- Картофени соленки със сирене, орехи и кимион
- Картофени гнезда с пилешка кайма и кашкавал
- Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
- Картофена диета за отслабване – същност, варианти и предимства
Коментари към Как и колко да варим картофите - част 2