Как да съхраним свежестта на ябълките през зимата
Често ябълките, предлагани в търговската мрежа през късната есен и през зимата, са лъскави и привлекателни на външен вид, но не могат да зарадват нито с наситен вкус, нито с приятен аромат, което поставя под съмнение тяхната натуралност. Затова, ако сте решили да съхраните ябълки за зимата, е най-добре те да са от собствената ви градина или да си закупите плодовете от производител, който гарантира произхода и качеството им.
Не всички сортове ябълки обаче може да се съхраняват дълго време. Летните плодове например не са подходящи за тази цел, а есенните ябълки издържат до Нова година, без да губят витамините и вкуса си. За сметка на това, зимните видове ще присъстват на трапезата ви чак до пролетта. Сами се досещате, че за консумация през студените месеци е най-добре да избирате възможно най-късните ябълки.
След като сте направили своя избор, идва ред да подготовката за съхранение на ябълките. Начините за това са различни и ще ви запознаем с някои от тях.
Как да съхраним ябълките за зимата
Добре е да знаете някои тънкости, за да запазите ябълките вкусни и годни за хапване през зимата. Ето на какво трябва да обърнете внимание, преди да се насочите към конкретен начин на съхранение:
- Преди да приберете плодовете за продължително съхранение, първо ги сортирате внимателно. За зимуване са най-подходящи здравите и неповредени ябълки, които са откъснати от дървото малко недоузрели. По тях да няма петна, "тунелчета" от червеи и други. От нездравите направете сладко, компот, сок или изсушете. Разбира се, в каквото и да решите да ги превърнете, първо ги почистете от увредените участъци.
- След като вече сте подбрали цели и ненаранени ябълки, следва да ги сортирате според големината им – малки, средни и големи. Това се налага, защото тежките плодове ще притискат дребните, ако са в един съд. Има и още една причина, за която ще прочетете по-долу.
- Надпишете съдовете с ябълките – обозначете къде са съответно малките, средните и големите. Когато решите да си хапнете от вкусните плодове, започнете с най-дребните по размер, тъй като те най-бързо губят съдържанието на вода. След тях изяжте големите, защото те пък са най-застрашени от нагниване. Само средните по размер могат да посрещнат пролетта, ако сте ги съхранявали правилно. Това е и втората причина, поради която е необходимо сортирането по размер, за която споменахме.
- Проветривото мазе е най-подходящото място за ябълките.Температурата в помещението, в което ще зимува реколтата, трябва да бъде от -1°C до +1°C, но и +2...+4°C е приемлива среда. Относителната влажност на въздуха е около 85%. При ниска влажност плодовете увяхват.
- Не измивайте и не избърсвайте ябълките, когато ги подготвяте за дълъг престой.
Съхранение на ябълки в дървени щайги
Съдовете, които ще използвате, трябва да предпазват плодовете от механично увреждане и да пропускат достатъчно въздух. Дървените щайги и сандъци са идеални за целта. Важно е да бъдат сухи, без признаци за мухъл (черни налепи по дървото) и да имат отвори.
- Препоръчително е щайгите да бъдат с вместимост 20-25 килограма и да имат отвори/разстояние между дъските от 5 сантиметра. В такива съдове плодовете създават свой микроклимат, в който могат да издържат дълго време.
- Преди да използвате дървените щайги, е добре да ги изложите за 2-3 часа на слънце – ултравиолетовите лъчи ще убият всички микроби.
- Подредете ябълките в подготвените съдове на два реда, като ги слагате с дръжките надолу така, че дръжките на плодовете от горния ред да попаднат между ябълките на долния.
- Не поставяйте щайгите директно върху пода в мазето, а подредете върху подготвена основа (пале, дъска или друго). Разположете по-далеч от картофите, чесъна и лука, защото съседството с тях ще се отрази неблагоприятно върху аромата на плодовете.
Съхранение на ябълки в слама или хартия
- Ябълките, подредени върху слама, също се запазват отлично през зимата. Друг вариант е да увиете всеки плод в намачкана хартия (в краен случай използвайте вестник) или да покриете със сухи дъбови листа. Използват се също дървени стърготини, люспи от елда, изпечен пясък, добре изсушено сено. Помнете, че всичко, което използвате, трябва да бъде не по-тънко от 2 см (с изключение на хартията, разбира се).
- На остъклена тераса може да съхранявате и щайги с ябълки, подготвени по начина, описан по-горе (използвайки слама или хартия). Хартията е за предпочитане, защото, когато един плод започне да се разваля, няма да зарази останалите.
Съхранение на ябълки в хладилник или на тераса
В случай че не разполагате с мазе, може да запазите ябълките, разпределяйки ги в найлонови торбички – по половин килограм във всяка. Завържете ги и направете странични разрези по пакетите – това ще бъдат отворите за проветрение. Сложете торбичките на най-прохладното място:
- на най-долния рафт на хладилника;
- на остъклена и неотопляема тераса;
- до вратата на неостъклена тераса.
Важно е до плодовете да не достига пряка слънчева светлина. Разбира се, този начин е подходящ, ако става въпрос за малки количества ябълки.
Може да съхраните ябълките в мазето в найлонови пакети с по 1,5-2 килограма плод във всеки. Оставете пликовете отворени за 2-3 дни, след това освободете всичкия въздух и завържете здраво с капронов конец (той не гние). Подредете пакетите по стелажите в мазето/избата така, че да не се допират един до друг. Методът е подходящ за всички ябълки, с изключение на сорт "Антоновка", който в найлонов плик се разваля по-бързо, отколкото при съхранение по друг начин. |
Съхранение на ябълки под земята
Ако не разполагате с мазе или изба, може да запазите ябълките по още един начин – като ги заровите в земята. За целта:
- Изкопайте дупка с дълбочина 40-50 сантиметра и на дъното й сложете борови клонки (това се прави против гризачи).
- Разпределете ябълките в найлонови пакети (с по 5-6 килограма плод от един сорт във всеки), които завържете и спуснете на дъното на дупката. Около и върху тях също сложете клонки и засипете с почва. Може да покриете участъка с листа, за да сте сигурни, че плодовете ще бъдат добре предпазени от студа.
- Сложете пръчка или друго, което да ви показва къде се намира импровизираната изба, за да може лесно да я намерите през зимата.
Съхранени по този начин, често ябълките остават свежи чак до пролетта.
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
ПРАЙВ ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА FRIDAY 100 мл
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ЯБЪЛКИ С ОВЕС 190 г
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ ДЕТОКСИКАЦИЯ
КИЛОЛЕК капсули 475 мг * 40 МИРТА МЕДИКУС
ПИРИН ДРИЙМ КОМПЛЕКС ИНТЕНЗИВЕН ОКОЛООЧЕН СЕРУМ ЗА ВСЕКИ ТИП КОЖА 15 мл
АЛАЙВ ПРЕМИУМ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ желирани таблетки * 75 NATURE'S WAY
ПРОМОРЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Диета с ябълки за 7 дни
- Ябълков оцет - лечебни свойства и приложения
- Салата от моркови, ябълки и червено цвекло с лимонов дресинг
- Как да си захванем ябълково дръвче от семка
- Черни ябълки Диамант се предлагат на пазара, но никой не ги желае
- Направете си домашен антивирусен оксимел с мощно действие против грип
- Ябълков сладкиш с грис
- Топ 5 на причините да ядете ябълка всеки ден
- Смути с банан, ябълка и портокал
- Ябълков щрудел от лаваш с кайсиево сладко и орехи
Коментари към Как да съхраним свежестта на ябълките през зимата