Индийска диета за отслабване
Индийската кухня е известна със своите подправки, пресни билки и голямо разнообразие от богати вкусове. Традиционната индийска диета подчертава високия прием на растителни храни като зеленчуци, леща и плодове, както и ниската консумация на месо. Макар че диетите и предпочитанията варират в цяла Индия, около 80% от индийското население са вегетарианци или лакто-вегетарианци.
Въпреки това, затлъстяването е нарастващ проблем сред население. С увеличаването на преработените храни в Индия се наблюдава скок на хронични заболявания, свързани със затлъстяване, сърдечни заболявания и диабет.
Тази статия обяснява как да следвате здравословна индийска диета, която може да насърчи свалянето на излишно тегло. Тя включва предложени храни, които да ядете и избягвате, както и напитки и примерно меню за една седмица.
Защо индийската диета е на растителна основа?
Диетите на растителна основа са свързани с много ползи за здравето, включително по-нисък риск от сърдечни заболявания, като диабет и някои видове рак - на гърдата и дебелото черво.
Освен това индийската диета по-специално е свързана с намален риск от болестта на Алцхаймер. Изследователите смятат, че това се дължи на ниската консумация на месо и наблягането на зеленчуци и плодове.
Какви групи храни включва?
Индийската диета е богата на питателни храни като зърнени, леща, здравословни мазнини, зеленчуци, млечни продукти и плодове. Предимно се спазва лакто-вегетарианската диета и се изключва консумацията на месо, птици, риба и яйца. Лакто-вегетарианците обаче ядат млечни продукти.
Подправки като куркума, сминдух, кориандър, джинджифил и кимион са начело на традиционните ястия, добавяйки богат вкус и мощни хранителни предимства. Куркумата, една от най-популярните подправки, използвани в Индия, се слави със своите противовъзпалителни, антибактериални и противоракови свойства. Установено е, че съединение, което се намира в куркумата, наречено куркумин, се бори с възпалението в организма, подобрява мозъчната функция и намалява рисковите фактори от сърдечни заболявания.
Здравословни храни, които да консумирате:
- зеленчуци: домати, спанак, патладжан, горчица, окра, лук, горчив пъпеш, карфиол, гъби, зеле и други;
- плодове: манго, папая, нар, гуава, портокали, тамаринд, личи, ябълки, пъпеш, круши, сливи, банани;
- ядки и семена: кашу, бадеми, фъстъци, шамфъстък, тиквени семена, сусамови семена, семена от диня и други;
- бобови растения: боб Мунг, боб "черно око", бъбрековиден боб, леща, варива и нахут;
- корени и грудки: картофи, моркови, сладки картофи, ряпа, ямс;
- пълнозърнести храни: кафяв ориз, ориз басмати, просо, елда, киноа, ечемик, царевица, пълнозърнест хляб, амарант, сорго;
- млечни продукти: сирене, кисело мляко, прясно мляко, кефир, ГХИ;
- билки и подправки: чесън, джинджифил, кардамон, кимион, кориандър, гарам масала, червен пипер, куркума, черен пипер, сминдух, босилек и други;
- здравословни мазнини: кокосово мляко, пълномаслени млечни продукти, авокадо, кокосово масло, синапено масло, зехтин, фъстъчено масло, сусамово масло, ГХИ;
- източници на протеин: тофу, бобови растения, млечни продукти, ядки и семена.
Ястията и закуските трябва да бъдат приготвени с пресни и пълноценни храни с добавяне на приятен аромат от билките и подправките.
Чрез добавянето на зеленчуци без нишесте, като патладжани или домати към ястията ще доставите допълнителен прием на фибри, които подпомагат чувството за удовлетворение и засищане за по-дълъг период от време след хранене.
Напитки, които да приемате:
- вода;
- газирана вода;
- неподсладен чай, включително черните чайове Дарджилинг, Ассам и Нилгири.
Лесен начин да намалите излишните калории и захар е да избягвате подсладените със захар напитки и сокове. Те могат да повлияят отрицателно на отслабването и постигането на желаната цел.
Нездравословни храни, които да избягвате
Всички храни и напитки, които са силно обработени, пълни със захари и калории могат да саботират усилията ви да отслабнете.
Продукти като бонбони, пържени храни и сода не са полезни за цялостното здраве също. Яденето на твърде много преработени храни и продукти и подсладени напитки може да увеличи риска от сърдечни заболявания, риск от диабет и затлъстяване. Това затруднява и поддържането на здравословно тегло.
За оптимално здраве, сведете до минимум или избягвайте напълно следните храни:
- подсладени напитки: сода, плодов сок, подсладен чай, сладко Ласи, спортни напитки;
- храни с високо съдържание на захар: бонбони, сладолед, бисквитки, оризов пудинг, сладкиши, торти, подсладено кисело мляко, зърнени храни с високо съдържание на захар, бисквити дайджестив;
- mодсладители: захар, джагери, мед, кондензирано мляко;
- подсладени сосове: салатни дресинги с добавена захар, кетчуп, барбекю сос, подсладено къри;
- храни с високо съдържание на мазнини: фаст фууд, пържени картофки, чипс, пържени храни, bhujia (бхуджия);
- рафинирани зърнени: бял хляб, тестени изделия, пшенична паста, бисквити;
- транс-мазнини: маргарин, фаст фууд, палмова мазнина, много преработени храни;
- рафинирани масла: рапично масло, соево масло, царевично масло, масло от гроздови семена.
Понякога може се насладите на някои от гореизброените храни и напитки, но най-добре е да ги ограничавате и да не ги консумирате ежедневно.
Примерно здравословно индийско меню за една седмица
*Може да коригирате според нуждите си от калории, хранителни ограничения и предпочитания.
Понеделник
- Закуска: Самбар с кафяв ориз
- Обяд: Пълнозърнести роти с микс зеленчуково къри
- Вечеря: Тофу къри с микс зеленчуци и салата от пресен спанак
Вторник
- Закуска: Палачинки със зеленчуци и чаша прясно мляко
- Обяд: Къри с нахут и кафяв ориз
- Вечеря: Кичри със салата от кълнове
Сряда
- Закуска: Каша от ябълка с канела, приготвена с прясно мляко и гарнирана с нарязани бадеми
- Обяд: Пълнозърнести роти с тофу и микс зеленчуци
- Вечеря: Сааг панир с кафяв ориз и зеленчуци
Четвъртък
- Закуска: Кисело мляко с нарязани плодове, ядки и семена
- Обяд: Пълнозърнести роти със зеленчуково сабджи
- Вечеря: Чана масала с ориз басмати и зелена салата
Петък
- Закуска: Зеленчукова далия и чаша прясно мляко
- Обяд: Зеленчуков самбар с кафяв ориз
- Вечеря: Тофу къри с картофи и микс зеленчуци
Събота
- Закуска: Многозърнест парати (индийски вид хляб) с авокадо и нарязана папая
- Обяд: Голяма салата с къри и киноа
- Вечеря: Солени палачинки от киноа, ориз и леща с тофу тика масала
Неделя
- Закуска: Каша от елда и парченца манго
- Обяд: Зеленчукова супа с пълнозърнести роти
- Вечеря: Печена масала с тофу и зеленчуково къри
Пиенето на вода, газирана вода или неподсладен чай с и между храненията поддържа хидратирано тялото, без да добавя допълнителни калории. Приемането на много зеленчуци без нишесте при всяко хранене е важен източник на здравословни мазнини и протеини. Също така намалява шансовете за преяждане.
Опции за здравословни подкрепителни леки закуски
Заменяйки висококалоричните сладки изделия с по-здравословни варианти насърчава постигането на желаната цел - отслабване.
Питателните леки закуски трябва да бъдат пресни и с пълноценни съставки. Ето няколко идеи за такива, подпомагащи отслабването:
- малка шепа ядки; резени плодове (пресни или варени) с ядки или с ядково масло; резени плодове с кисело мляко; пресни плодове със сирене;
- зеленчуков чат (вегетарианска салата); салата от кълнове; бобена салата
- печен нахут; зеленчуков хумус; пуканки; печени тиквени семена; семена от копър
- неподсладен кефир
- зеленчукова супа с бульон
Начини за отслабване
Правилно хранене и физическа активност
Фокусирайки се единствено върху здравословния избор на храна, пропускате и другите промени в начина на живот, които могат да ви помогнат да отслабнете. Създаването на полезни навици за поддържане на нормално тегло през целия живот се постига чрез постоянство, правилно хранене и физическа активност. За да създадете калориен дефицит, който ще ви помогне да отслабнете, трябва задължително да увеличите обема на активността през деня. Изберете занимание, което ви харесва, независимо дали е спорт или тренировка във фитнеса, или танци. Може да започнете с увеличаване на броя стъпки, които изминавате всеки ден. Това е един от най-лесните начини да изгорите повече калории и да се приспособите. Стремете се към изминаване поне на 10 000 крачки на ден, а с времето може да увеличите броя им.
Хранете се в спокойна обстановка
Много хора се хранят на крак или докато са разсеяни пред телефона, компютъра или телевизора. Вместо това, фокусирайте се върху храненията си и обърнете внимание кога се чувствате гладни и кога сте заситени. Това е чудесен начин да постигнете хармония с тялото си. Препоръчително е ядете по-бавно, дъвчейки достатъчно храната, преди да я преглътнете. По този начин ще се предпазите от много стомашни проблеми, причинени от неправилното хранене. Друга полза от бавната консумация е увеличаването на чувството за пълнота и намаляването на глада.
Правете умни избори
Здравословното хранене може да бъде предизвикателство, затова си поставяйте цели с краен срок и се придържайте към тях. Това може да ви помогне да следвате плана си, дори когато се чувствате изкушени да направите нездравословен избор на храна. Най-честите лоши избори се правят, когато сте с приятели навън или със семейството.
Напомняйки си защо искате да отслабнете и да бъдете по-здрави на първо място, може да ви накара да вземете по-мъдро решение за храната, която да консумирате и за начина ви на живот.
Списък за пазаруване за отслабване
Наличието на здравословни продукти под ръка за приготвяне на питателни ястия и закуски у дома е жизненоважно за отслабването. Затова запасете хладилника и шкафовете със здравословни храни. Това ще ви мотивира да пробвате нови рецепти. Изследвания показват, че хората, които готвят по-често у дома, са склонни да имат по-добри хранителни навици, здравословно тегло и по-малко телесни мазнини, от тези, които готвят по-рядко у дома.
Списък с хранителни продукти за отслабване
- Зеленчуци: зеленолистни зеленчуци, карфиол, билки, моркови, чушки, чесън, патладжан;
- Плодове: ябълки, ягоди, манго, папая, банани, грозде;
- Замразени продукти: микс зеленчуци, замразени плодове;
- Зърнени храни: овесени ядки, просо, киноа, пълнозърнест хляб, кафяв ориз;
- Бобови: леща, боб, варива;
- Ядки: бадеми, шамфъстък, кашу;
- Семена: слънчогледови семена, тиквени семена, семена от лотос;
- Млечни продукти: мляко, неподсладено кисело мляко и кефир, сирене, извара;
- Подправки: морска сол, черен пипер, куркума, червен пипер, канела;
- Нишестени зеленчуци: картофи, сладки картофи, пащърнак, тиква, царевица;
- Протеини: тофу, млечни продукти, бобови, хумус;
- Здравословни мазнини: зехтин, неподсладен кокосов орех, кокосово масло, гхи, сусамово масло, авокадо, фъстъчено масло;
- Напитки: зелен чай, кафе, газирана вода, чай Дарджилинг.
healthline.com
Снимки: eatingwell.com; meerasodha.com; epicurious.com
Продукти свързани с ДИЕТАТА
СТЕВИЯ LUX таблетки * 60
БИОХЕРБА ЧАЙ 17 БИЛКИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ филтър * 100
ХАЯ ЛАБС КОФЕИН капсули 200 мг * 100
ПРОМОБИОХЕРБА 17 БИЛКИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ капсули 220 мг * 100
ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН таблетки * 60 АРО ЛАЙФ
БАТЕРИ НУТРИШЪН БЪРНЪР капсули * 120
ДИЕТАТА е свързана към
- Диети за бързо отслабване
- Калкулатор индекс на телесната маса
- 15 продукта, които едновременно подпомагат отслабването и засищат
- Колко калории хабим преди, по време на и след секс?
- Най-добрите храни за горене на мазнини
- 7 лесни стъпки за ускоряване на метаболизма
- Здрави и красиви с Деси: Комплексна фитнес тренировка за начинаещи
- Тренировка за супер промяна за краката с диск от щанга
- Високоинтензивна тренировъчна програма с Gymstick Original 2.0 за цялото тяло – І комплекс
- Починете си от диетите през зимата
- Диета с млечни и киселомлечни продукти (Бяла диета)
Коментари към Индийска диета за отслабване