Репички – хранителна стойност и полезни свойства
Репичките може да са малки, но са изключително полезни за здравето. Нискокалорични са, понижават отлагането на мазнини и подобряват обмяната на веществата. Благодарение на съдържащата се целулоза в състава им, репичките помагат за изчистването на токсините, шлаката и излишния холестерол от организма. По количество фибри се нареждат до чесъна, цвеклото, доматите и зелето.
Хранителна стойност
В половин чаена чаша сурови и нарязани репички има:
Калории | 12 |
Протеин | 0,35 грама |
Въглехидрати | 2 грама |
Фибри | 1 грам |
Калий | 135 милиграма |
Фолиева киселина | 16 милиграма |
Други полезни вещества, съдържащи се в репичките, са захари, мазнини, ферменти, витамини В1, В2, С, РР, соли на редица минерали (натрий, калий, магнезий, фосфор, калций, желязо), синапено масло с антисептични свойства.
Ползи за здравето
Една от причините кореноплодният зеленчук да е смятан за полезен за здравето е, че допринася за структурата на клетките в тялото. Освен това съдържанието на протеини в репичките е два пъти повече, отколкото в доматите, тиквата, патладжаните и тиквичките. Използват се за подобряване на много състояния, като треска, болка в гърлото, нарушения в жлъчката и възпаления.
Богат източник на витамин С
Репичките са перфектни за лека закуска и са добър източник на витамин C, тъй като половин купичка осигурява 14% от препоръчителния дневен прием на важното хранително вещество. За него е известно, че е мощен антиоксидант, който подпомага борбата със свободните радикали в човешкото тяло и предотвратяване клетъчното увреждане, причинено от стареене, нездравословен начин на живот и токсини от околната среда. Витамин С също играе важна роля в производството на колаген, който поддържа здрава кожата и кръвоносните съдове.
Предотвратяват рак
Консумацията на кръстоцветни зеленчуци, каквито са и репичките, може да помогне за предотвратяване на ракови заболявания. Те съдържат съединения, които се разграждат до изотиоцианати, когато се комбинират с вода. Изотиоцианатите помагат за прочистване на тялото от причиняващите рака вещества и предотвратяват развитието на тумори.
Подобряват храносмилането
Листата на репичките са много полезни за храносмилането. Освен това сокът от кореноплодния зеленчук в комбинация със сок от моркови помага за предотвратяване на стомашни язви, защитавайки стомашната тъкан. Репичките също укрепват лигавичната бариера, която защитава стомаха и червата от микроорганизми и токсини, причиняващи язви и възпаления.
>>> 8 добавки при проблеми с храносмилането
Имат противогъбични свойства
Репичките имат естествени противогъбични свойства, които се дължат на протеина RsAFP2, който унищожава често срещаната в човешкото тяло гъбичка Candida albicans. Когато се разрасне, тя може да причини вагинални дрождеви инфекции, орални дрождеви инфекции (млечница) и инвазивна кандидоза.
Намаляват риска от репродуктивни проблеми
Зеараленонът е токсична гъба, която може да бъде открита в много царевични култури и фуражи за животни. Митотоксинът се свързва с репродуктивни проблеми при животни и хора, въпреки че рискът за хората се счита за малък. Проучване, проведено през 2008 г., установява, че екстрактът от репички подобрява нивото на антиоксиданти при мишки и може да се счита за безопасен начин за намаляване на вредните ефекти на токсичната гъба.
Използване в кулинарията
Репичките традиционно се добавят към салати, но могат да бъдат много добро допълнение към сандвичи, сосове, такоси, хамбургери и пържоли. Могат да се консумират сурови, варени, мариновани или сотирани със зехтин и чесън. Вкусни са в комбинация с ряпа, кейл и спанак. Дипът от репички с кисело мляко, чесън и червен винен оцет пък е изключително ароматен и вкусен.
Противопоказания
Хората, които страдат от стомашни заболявания, трябва да ограничат консумацията на този зеленчук до веднъж седмично, тъй като е възможно да предизвика изостряне на проблема. Репичките по принцип са безопасни за консумация, но, както с всички други хранителни продукти, не трябва да се прекалява с количествата, особено при наличие на проблеми с щитовидната жлеза. Съдържащите се в тях цианогенни гликозиди могат да навредят на щитовидната жлеза и да предизвикат различни заболявания, сред които и гуша.
Консумацията на репички трябва да се избягва и от хора, които имат камъни в жлъчката, тъй като е възможно да се увеличи производството на жлъчен сок.
Are Radishes Good for You?: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/the-benefits-of-radishes
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- За какво са полезни листата от репички и как да ги приемаме
- Пъстра салата с червени, лилави картофи и репички
- Пържени репички с чесън
- Рецепти за салати от маруля
- Спанак с нахут и репички
- Салата от репички с царевица и краставици
- Салата от репички, моркови и краставица с канелен дресинг
- Печени репички
- Репичка
- Консумирайте репички срещу уринарна инфекция
Коментари към Репички – хранителна стойност и полезни свойства