Песто
Пестото е популярен сос от италианската кухня, произхождащ от града Генуа в района Лигурия (оттам и разпространеното название песто дженовезе).
В традиционната рецепта за песто основни съставки са босилек, зехтин, чесън, кедрови ядки и пармезан. Сосът е прекрасна добавка към редица ястия от италианската кухня - спагети, равиоли, лазаня и салати.
Босилекът, основен "виновник" за цвета и аромата на соса, притежава редица лечебни свойства. Тази билка има силно антисептично и противовъзпалително действие, помага при обриви, отоци, умора, депресия, заболявания на дихателните пътища.
Заради зехтина, пармезана и кедровите ядки пестото е висококалорично. Сосът съдържа голямо количество мазнини, но повечето от тях са ненаситени и всъщност са полезни за сърдечно-съдовата система. Освен това пестото е богато на много витамини и минерали, сред които витамин A, витамин C, витамин K и калций.
Противопоказания: Някои варианти на песто, разпространени в търговската мрежа, съдържат твърде много натрий - до 500 mg в порция от 1/4 ч.ч. Затова е най-добре да правите домашно приготвено песто със свежи, натурални съставки.
СТАТИЯТА е свързана към
- Сосове
- Супи за отслабване: Супа с бял боб и песто
- Бутер соленки с бекон и кашкавал, песто и пармезан
- Сос песто с орехи и пармезан
- Ньоки със зеленчуци и спаначено песто
- Сос песто от тиквени семена с чесън и магданоз
- Макарони с песто от коприва и босилек
- Хрупкави хлебни рулца с рибена плънка и сос песто
- Пригответе си песто от босилек за повече кърма, но не слагайте чесън
- Чеснови макарони фрикасе с песто от кейл и магданоз
- Морковено песто с орехи, чесън и пармезан
Коментари към Песто