Полезни и вредни свойства на ориза и оризовата каша
Оризът е разпространена леснодостъпна и богата на въглехидрати зърнена култура. Хранителен е и се съчетава отлично с различни продукти (кисели, солени, пикантни и сладки). От него се приготвя оризова каша, която съдържа витамини, малки количества минерали и е подходяща за консумация от хора, страдащи от бъбречни и сърдечни заболявания.
Белият ориз е силно обработен – премахната е обвивката му (твърдото защитно покритие), триците (външния слой) и зародишът (богатата на хранителни вещества вътрешност). Не съдържа трици и зародиш, а само ендосперм и е почти изцяло съставен от въглехидрати. Обработва се, за да се подобри вкусът, да се удължи срокът на годност и да се подобрят свойствата при готвене. Белият ориз може да се закупи и обогатен с хранителни вещества като желязо, витамини от група B (фолиева киселина, ниацин, тиамин и други).
Хранителен състав на ориза
Хранително съдържание на 100 грама в различни видове сготвен ориз:
бял ориз, необогатен:
- 123 калории
- 2,9 грама протеин
- 30 грама въглехидрати
- 0,4 грама мазнини
- 0,9 грама фибри
кафяв ориз, необогатен:
- 111 калории
- 2,6 грама протеин
- 23 грама въглехидрати
- 0,9 грама мазнини
- 1,8 грама фибри
Една порция кафяв ориз (100 грама) има по-малко калории и въглехидрати в сравнение с белия и два пъти повече фибри. Кафявият ориз съдържа повече витамини и минерали в сравнение с белия. Въпреки това, обогатеният бял ориз е с по-голямо съдържание на желязо и фолат, а в кафявият естествено има повече антиоксиданти и незаменими аминокиселини.
Оризовите култури, за разлика от останалите зърнени храни, не съдържат глутен – растителен протеин, който предизвиква алергични реакции у някои хора, особено при деца. Това ги прави чудесен избор за хората, страдащи от цьолиакия или глутенова непоносимост.
Полезни свойства на ориза
Действа благоприятно на нервната система и мозъка
Културата притежава редица полезни свойства и е богата на въглехидрати. В състава й влизат 8% белтъци, също микроелементите манган, калий, фосфор, калций, желязо, магнезий, мед, селен, цинк. Протеините в състава на ориза са по-пълноценни по отношение на аминокиселинния състав, в сравнение с протеините в останалите зърнени култури. В този продукт се съдържат осем аминокиселини, участващи в синтеза на тъканните протеини и са необходими за пълноценната работа на мозъка. В оризовите култури има няколко витамина от група В (тиамин В1, рибофлавин В2, ниацин В3, пиридоксин B6), които участват в обмяната на веществата, нормализират дейността на нервната система и кръвообразуващите органи. Витамините от група В дават възможност всички хранителни вещества отлично да се преобразуват в енергия.
Пречиства организма
Полезният състав на ориза помага за пречистването на организма от шлаки и токсини. Учените признават продукта за най-добър в това отношение. Елементите му подобряват работата на нервната система, поддържат кожата и косата в добро състояние. Оризът се използва за възвръщане на изгубен апетит, а отвара от културата помага при повишена температура. Поради тази причина консумирането на каша от зрънцата е толкова полезна.
Добър източник на енергия
Оризът е много богат на нишесте (до 75%) и почти не съдържа целулоза. Сложните въглехидрати осигуряват продължителен приток на енергия, а приемът на големи количества такива дава възможност да се намали дневната норма захар и мазнини без загуба на енергия. Оризът е много добър източник на сложни въглехидрати, които са важен източник на енергия за тялото. Освен това е беден на фибри и затова е добър избор при диария.
Подходящ е при сърдечни и бъбречни заболявания
Сол почти няма в ориза, затова е подходящ за консумация от хора със сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, също и за онези, които искат да отслабнат. Оризът е богат на калий, който неутрализира действието на солите, попадащи в организма с други хранителни продукти.
Помага при киселини и гадене
Белият ориз може да служи като по-добра алтернатива на кафявия ориз в някои ситуации. Например бременните жени могат да се възползват от фолата, който се съдържа в обогатените видове бял ориз. Хората на диета с ниско съдържание на фибри и възрастните, които страдат често от киселини и гадене, могат да консумират бял ориз, тъй като той се усвоява по-лесно и не предизвиква неприятни симптоми.
Полезни свойства и състав на оризовата каша
В оризовата каша се съдържа витамин Е, който притежава антиоксидантни свойства, подобряващи храненето на клетките, укрепва стените на кръвоносните съдове и предотвратява образуването на тромби. Кашата е хранителна, но не е тежка за стомаха, тъй като в нея не се съдържат тежки въглехидрати. В състава й присъстват в малки количества желязо, фосфор, йод, калций, селен. В една купичка оризова каша (от бял ориз) има 78 калории. От тях въглехидратите съставляват 62 калории, протеините – 6, а останалите 10 калории идват от мазнините. Осигурява около 4% от препоръчителния дневен прием на калории за стандартна диета за възрастен, съдържаща 2000 kcal.
Кашата от ориз се препоръчва на страдащи от бъбречни и сърдечно-съдови заболявания. Тя не натоварва стомаха, тъй като не съдържа целулоза, лесно се усвоява и е изключително подходяща за възрастни и малки деца. Препоръчва се за консумация от хора с язви и гастрити.
Как може да се приготви и поднесе оризът?
-
Ориз под формата на оризова каша
С интензивния си вкус и богата консистенция оризовата каша е едно от най-предпочитаните ястия за закуска в световен мащаб. За много семейства тя е неразделна част от сутрешната им рутина. Някои хора консумират оризовата каша в чист вид, докато други добавят тъмен шоколад, пресни или сушени плодове, семена, фъстъчено масло или други съставки. Кашата от ориз засища, доставя енергия и подобрява мозъчната дейност. Може да я приготвите с вода или с мляко и с бял ориз. Повечето зърнени храни, включително пшеницата, царевицата, елдата, ечемика или овеса, са подходящи за приготвяне на каша. Следователно хранителната им стойност варира според рецептата и добавените съставки.
Ориз като гарнитура
Една от най-познатите гарнитури към основно ястие е варен или задушен ориз с подправки. Предпочитана е от много спортисти, тъй като доставя необходимите калории и енергия за покачване на мускулна маса. За да приготвите перфектния варен ориз, трябва да знаете какво е правилното съотношение на водата спрямо различните видове ориз. Ето тук може да разберете това, както и колко време е нужно да го готвите, за да стане пухкав и вкусен.
Оризът се използва и като плънка за чушки, сарми и други зеленчуци или месни продукти. От културата се приготвя и традиционното японско ястие суши. То представлява варен подправен ориз, увит на ролка или топка в парче сурова риба или друг морски продукт. Зърнената култура се добавя и към супи и салати.
Десерт с ориз
Млякото с ориз или така нареченият още сутляш (сутлияш) е класически десерт, с който сме пораснали. Приготвя се от бял ориз с вода или мляко. Ароматизира се с канела или ванилия и се подслажда със стафиди или със захар. Сервира се поръсен с канела.
Вредни свойства на ориза и оризовата каша
Белият ориз има висок гликемичен индекс (ГИ)* и не е подходящ за консумация от хора, които имат проблеми със сърцето или диабет, както и за такива, които целят отслабване. Това е така, защото културата влияе на нивата на кръвната захар, като ги покачва.
*Гликемичният индекс (ГИ) е мярка за това колко определена храна може да повиши кръвната захар след като бъде консумирана, както и колко бързо е повишаването. Храните с нисък гликемичен индекс покачват кръвната захар бавно и постепенно, а тези с висок гликемичен индекс – по-бързо, което ги прави неподходящи за хора, страдащи от диабет. Белият ориз има среден ГИ – 64, а кафявият има нисък ГИ – 55. Въглехидратите в белия ориз се превръщат в захар много по-бързо от тези в кафявия. Това може да е една от причините белият ориз да е свързан с по-висок риск от диабет тип 2.
Оризовата каша не е препоръчителна за хора, склонни към запек и към затлъстяване (заради голямото количество нишесте в белия ориз).
healthline.com
Снимки: pixabay.com; pexels.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 14.0 мл. |
Белтък | 7.0 гр. |
Мазнини | 0.6 гр. |
Въглехидрати | 73.7 гр. |
Калории | 323 кал. |
Витамини и минерали
витамини В1, В2, В3, калий, калций, фосфор, йод, селен, желязо |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФАРМОНА ХЕРБАЛ КЕЪР ДЕТОКСИКИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ЗА ВСЕКИ ТИП КОЖА С ЧЕРЕН ОРИЗ 50 мл
ПАУЪР ОФ НЕЙЧЪР ЕЛЕКТРОЛИТИ БРАТ ДИЕТА прах за перорален разтвор * 12
ОМНИ БИОТИК 6 прах 60 г
РИЛАСТИЛ КРЕМ ПРОТИВ СТРИИ 200 мл.
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ ТЕЛЕШКО МЕСО С ДОМАТИ И ОРИЗ 190 г
ХАРУХАРУ УОНДЪР ХИПОАЛЕРГЕНЕН ТОНИК 150 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Зърнени храни
- Какви са здравословните ползи на сорта ориз „Басмати“
- Черен императорски ориз - защо е полезен забраненият ориз
- Оризови спагети
- Понижаване на холестерола с червен ферментирал ориз
- Деветдневна диета с ориз, пилешко, зеленчуци и мед - Първа част
- Деветдневна диета с ориз, пилешко, зеленчуци и мед - Втора част
- Пригответе си ориз на пара без необходимия уред
- Как да си приготвите оризово брашно?
- Ориз
- Ориз с морски дарове в сметанов сос
Коментари към Полезни и вредни свойства на ориза и оризовата каша