Маслини – състав, здравни ползи и противопоказания
Маслините са плодове на вечно зеленото субтропично дърво маслина (европейска) от семейство Маслинови. Разновидностите са много, но характеристиките им са сходни. Цветът на плодовете зависи от сорта на дървото и от степента им на узряване като може да бъде зелен, черен, тъмновиолетов...
Недоузрелите маслини са зелени на цвят, месестата им част е плътна, а костилката се отделя трудно от нея. Натуралните маслини са с горчив привкус, затова се изкисват във вода и се мариноват, преди да се предложат за консумация.
Знаете ли, че някои неузрели маслини се обработват, за да придобият черния цвят на узрелите. За да се постигне този ефект, се използва веществото железен глюконат (добавка Е 579). Цветът на маслините, обработени с него, е неестествено черен и дори лъскав. |
Състав на маслините
Маслините съдържат немалко количество висококачествени растителни мазнини и затова се характеризират с голяма хранителна и енергийна стойности (около 115 ккал в 100 грама от плодовете).
В суровата месеста част има белтъчини (6%), целулоза (9%), вода (23%), мазнини (56%), пектинови вещества, захар, витамини В и С, каротин, калий, калций, натрий, магнезий, желязо, фосфор, йод и гликозиди.
Маслините са богати на мононенаситени мастни киселини и фитонутриенти, които действат най-вече като антиоксиданти и имат противовъзпалителни свойства. Но ползите от консумацията на плодовете не се изчерпват с това.
100 грама консервирани зелени маслини съдържат:
|
Защо са полезни маслините
Веществата, влизащи в състава на маслините, укрепват клетъчните мембрани и лигавиците, действат благоприятно върху функционирането на стомаха, задстомашната жлеза, черния дроб и сърдечносъдовата система. Помагат за зарастването на рани, пречистват организма от шлаки и токсини.
Плодовете на дървото са полезни за стари хора, защото консумацията им укрепва костната тъкан.
Маслини за стомаха
Маслините са източник на фибри, което ги прави добра алтернатива на плодовете и зеленчуците. Сто грама маслини осигуряват около 3,2 грама от общия препоръчителен дневен прием на диетични фибри – за мъжете това са 38 грама, а за жените – 25 грама. Неразтворимите фибри насърчават здравето на храносмилателната система.
Маслини за сърцето
Плодовете на маслината съдържат много антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане, причинено от оксидативен стрес. Освен това предотвратяват образуването на плака и запушването на артериите.
Ежедневната консумация на плодовете намалява риска от развитието на заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, както и от появата на стенокардия. Приемът на маслини помага за разширяване на кръвоносните съдове, което допринася за сваляне на кръвното налягане, понижава риска от образуването на тромби, кръвни съсиреци, които могат да доведат до дълбока венозна тромбоза или инфаркт на миокарда, запазва еластичността на кръвоносните съдове.
Маслини срещу анемия
Маслините са богат източник на желязо – основен минерален компонент на хемоглобина. Хемоглобинът е веществото в червените кръвни клетки, което пренася кислорода от белите дробове и го транспортира в цялото тяло. Без нужното количество желязо тялото не може да произвежда достатъчно червени кръвни клетки, а това може да доведе до желязодефицитна анемия.
Маслини за зрението
Маслините са богат източник на витамин А, който е необходим за добро зрение. Той е основен компонент на родопсин – рецепторен протеин, абсорбиращ светлината в светлочувствителни клетки в ретината. Витамин А е от съществено значение за зрението, тъй като поддържа нормалната диференциация и функцията на роговицата и конюнктивните мембрани. Проучванията показват също, че при хората, които приемат храни, богати на витамин А, рискът от развитие на свързаната с възрастта дегенерация на макулата и катаракта е по-нисък, в сравнение с тези, които не консумират продукти с високо съдържание на витамина.
Маслини за красота
Полезните вещества в маслините са в състояние да потиснат признаците на стареене и да допринесат за по-младежки външен вид. Сред основните витамини, ценни в това отношение, е витамин Е. Освен че противодейства на вредните ефекти от свободните радикали, този мощен антиоксидант защитава кожата от ултравиолетовите лъчи, които биха могли да бъдат причина за рак на кожата и за преждевременното й стареене.
Зехтинът, който се добива от маслините, се използва широко в козметиката при производството на различни продукти за красота. Домашно приготвена маска от 1 жълтък и 70 милилитра от маслиновата мазнина тонизира, подхранва и освежава кожата.
Маслото от маслини успешно се използва външно при ожулвания, ухапване от насекоми, натъртвания, изгаряния.
Зехтин
От древността от плодовете на дървото маслина се добива зехтин, който е една от най-здравословните мазнини. С най-добри качества е студено пресованият продукт, макар че ароматът му е необичаен.
Ненаситените мастни киселини в растителната мазнина от маслини (стеаринова, олеинова, палмитинова) са в състояние да понижат нивото на холестерола и да забавят процесите на стареене. Неслучайно зехтинът и маслините са едни от основните продукти, влизащи в менюто на средиземноморската диета, като са и сред най-полезните. Употребата на зехтин подобрява работата на жлъчните канали, бори се със запека, възстановява стомашната лигавица.
>>> Зехтин – състав и полезни свойства
Противопоказания за консумация на маслини
Самите маслини на практика нямат противопоказания за консумация. Прекомерният им прием обаче би могъл да навреди, тъй като плодовете се консумират консервирани, а основният консервант е солта, чиито големи количества е известно, че водят до повишено артериално налягане. Приемът на 3-5 маслини дневно носи ползи за организма, но изяждането на цяло бурканче с плодовете би навредило.
Що се отнася до зехтина, той не е подходящ за употреба от тези, които страдат от холецистит, защото продуктът оказва холеретичен ефект. Растителната мазнина следва да се приема умерено от хора със затлъстяване, защото е калоричността й е висока.
Видео
Хранителна стойност при 100гр.
Белтък | 0,8 гр. |
Мазнини | 10,7 гр. |
Въглехидрати | 6,3 гр. |
Калории | 115 кал. |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АФРОДИТА МАСКА ЗА КОСА С МАСЛИНА 500 мл
БЕЛ ФАЙН БОЯ ЗА КОСА № 6.0 ТЪМНО РУС
ДАМАСКИНА ДУШ ГЕЛ С МАСЛО ОТ МАСЛИНА И МАТОЧИНА 250 мл
АТИТЮД ПОДХРАНВАЩ И ПОДСИЛВАЩ БАЛСАМ ЗА КОСА 240 мл
ИКАРОВ МАСЛИНОВО МАСЛО 100 мл
БИОНДА БОЯ ЗА КОСА PROFESSIONAL DOUBLE 7.11 МАСЛИНЕНО РУС
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Костилките от маслини прочистват червата
- Салата от маслини и лук
- Консумирайте зелени маслини поради 5 причини
- Маслина (европейска)
- Тръбички от лаваш със сирене, маслини и шунка
- Салата от рулца от раци с калмари, яйца и маслини
- Пастет от маслини със сварени яйца
- Пица на тиган с картофен блат
- Италианска салата с макарони и маслини
- Салата от крема сирене с маслини, кашкавал и зелен лук
Коментари към Маслини – състав, здравни ползи и противопоказания