Малини - ползи за здравето
Малината е популярно растение. Освен, че имат приятен вкус, плодовете му са богати на полезни за човешкия организъм киселини, захари и други ценни вещества.
Хранителен свойства и състав
В 1 чаена чаша (120 грама) малини се съдържат:
- 64 калории
- 14,7 грама въглехидрати
- 8 грама фибри
- 1,5 грама протеини
- 0,8 грам мазнини
- 54% от дневната нужда витамин С
- 41% от ДН магнезий
В народната медицина се използват листата, плодовете и цветовете. В плодовете се съдържат органични киселини (лимонена, салицилова, винена, ябълчена и др.); пектинови, оцветяващи и азотни вещества; захари (основно фруктоза и глюкоза); дъбилни вещества; целулоза; етерични масла. Богати са също на витамини: А, В1, В2, В9 (фолиева киселина), С, РР, бета-ситостерол, притежаващ противосклеротични свойства. В малините се съдържат и минерални вещества, също микроелементи: мед, калий, желязо (малината е особено богата на него), магнезий, калций, цинк, кобалт.
Интересно е, че по съдържание на салицилова киселина, градинската малина превъзхожда горската, затова се използва повече при простуда.
Ползи за здравето
Освен че е вкусен, този плод намира широко приложение в лечението и профилактиката на много болести, заради своите качества.
Малината е едно от най-богатите на антиоксиданти растения. Благодарение на високото количество антиоксиданти, малината понижава оксидативния стрес, виновник за множество увреждания и възпаления на клетките. Редовната консумация на вкусния плод може да понижи риска от сърдечни заболявания и диабет.
Споменавайки диабет е нужно да кажем, че малините са едни от малкото позволени плодове при диабет. Те съдържат малко въглехидрати и захари, дори според някои проучвания подобряват инсулиновата резистентност и понижават кръвната захар. Благодарение на танините в състава, малините блокират алфа-амизилата (храносмилателен ензин, необходим за разграждането на скорбялата), по този начин и намаляват броя на въглехидратите, абсорбирани след хранене. А ниските въглехидрати гарантират по-добър контрол над кръвната захар.
Екстрактите от горски плодове, вкючително малини блокират растежа и унищожават раковите клетки, сочат някои изслевания. При изследвания с мишки се наблюдава сериозно подобрение при приема на екстрат от малини, но изследванията върху хора тепърва предстоят, за да потвърдят връзката.
Малината се използва в периодите на простудни и респираторни заболявания, при грип, радикулит, състояния на треска, болки в ставите и невралгии, повишава апетита. Салициловата киселина в състава понижава повишената телесна температура без странични ефекти. Плодовете имат антитоксично и възстановяващо кръвта свойства, препоръчват се при проблеми на стомашно–чревния тракт, бъбречни заболявания, атеросклероза, хипертония, анемия. Жените, консумиращи малини, имат здрава и красива кожа.
За женското здраве са подходящи и листата на растението, които съдържат вещества, стимулиращи работата на стомашната и маточна мускулатури. В състава на плода има фолиева киселина, която е изключително полезна за желаещите да забременеят, както и по време на самата бременност.
И плода, и листата притежават диуретично действие, подобряват работата на бъбреците. Запарка от листата се използва при диария.
Поради наличието на мед в малината тя се препоръчва на тези, които страдат от нервно претоварване, тъй като медта е съставна чест на множество антидепресанти.
Други ползи за здравето включват превенция и намаляване на симптомите при атрит, благодарение на противовъзпалителните свойства.
Подпомагат отслабването, те са ниско калорични, съдържат много фибри и вода, а естествената им сладост могат да удовлетворят желанието от сладко.
Малините може да включите в менюто си, добавяйки ги в различни зърнени закуски, палачинки, с кисело мляко. Дори може да ги добавяте към различни салати.
Противопоказания:
Високото съдържание на пурини в плода го правят неподходящ за хора с проблемни бъбреци и подагра, също и при изострена уролитиаза. Страдащите от гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника не трябва да консумират малинов ликьор и бульони, но може да си позволят малинов сок или такъв, разреден с вода.
Малината намира приложение и в козметиката. Обикновено се използват пресни плодове, малинови листа и цветове. Съдържанието на витамини Е, РР, А, В2 помага на кожата да запази своя тонус, удължава младостта й, прави цвета равномерен, а самата кожа еластична. Маските с малини овлажняват, избелват и подхранват кожата, правят я свежа и чиста.
healthline.com
Снимки: Pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 87.0 мл. |
Белтък | 0.8 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 9.0 гр. |
Калории | 41 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, В1, В2, В9, С, РР; мед, калий, желязо, магнезий, калций, цинк, кобалт |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛАЙВ ГАРДЪН ГУДНЕС МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 60 NATURE'S WAY
СУПЕР БЕРИС прах 180 г ХЕЛТ ЕЙД
ОЛ НУТРИШЪН КОНФИТЮР МАЛИНА 1 кг
БАРБЕЛ ДРЕКСЕЛ БИО ЧАЙ ЗА ЖЕНИ С ШАПИЧЕ И МАЛИНОВИ ЛИСТА 100 г 77909
ПРОМОАЛВЕО СИЛ капсули * 20 ТИЙМПРО
НовМАЛИНА ЛИСТ капсули 450 мг * 100 NATURE'S WAY
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Малинов сладкиш с овесени ядки и маслени трохи
- Подхранете кожата на лицето си с маска от малини и кисело мляко
- Възстановете сухата и увредена кожа с маска от малини, мед и кисело мляко
- Направете си маска за сияйна кожа от малини, мед и овесени ядки
- Малинови кексчета с шоколадова глазура
- Тонизирайте кожата на лицето си с маска от малини, зелен чай и кисело мляко
- 8 златни съвета, по които да отгледаме изобилие от домашни малини
- Коктейл от диня с ягоди и малини
- Здравословни мъфини с три съставки
- Шоколадово руло с маскарпоне и малини
Коментари към Малини - ползи за здравето