Кайсия - лечебни ползи и свойства
Кайсията е един от най-често срещаните летни плодове. Има безброй варианти за използването й - може да се хапва сурова, да се добавя в сладка, да се изсушава или пък да се добавя в различни печива и десерти. Вкусът й е леко кисел, но в същото време приятно сладък.
Смята се, че този плод най-напред е бил култивиран в Китай, след което се е пренесъл по целия свят.
Освен прекрасния вкус, кайсията има и много лечебни полезни свойства.
Хранителен състав, витамини и минерали в кайсията:
В само две кайсии се съдържат:
- 34 калории
- 8 грама въглехидрати
- 1 грам протеини
- 0,27 грама мазнини
- 1,5 грама фибри
- 8% от дневната необходимост витамини A и C
- 4% от дневната необходимост витамин Е и калий
Кайсията съдържа до 20 – 27% захари, органични киселини – салицилова, ябълкова, лимонена. Кайсиите са богати на калий, калций (участва в образуването на тъканите), желязо (повишава хемоглобина в кръвта).
Лечебни ползи на кайсията
Кайсията е полезна при заболявания на сърдечносъдовата система, на черния дроб и при затлъстяване. Фибрите помагат за движението на червата и са едни от най-важните за поддържането на здравословно храносмилане. Благодарение на фибрите, може да забравите и за запека и за подуването на червата.
Кайсията е от малкото плодове, които са позволени да се консумират при диабет. Тъй като тя съдържа само 4 въглехидрати в един брой, спокойно може да се хапва от хората с диабет. А тъй като от тези 4 въглехидрата, 1,5 са фибри, то сметката е още по-различна. Кайсиите имат и нисък гликемичен индекс, което означава, че няма да получите рязко покачване на кръвната захар. Плодът е богат на витамин Е, който действа като антиоксидант и подобрява нивата на кръвната захар.
В плодовете на кайсията има до 260 мг/100 г съединения от групата на флавоноидите, които помагат за укрепването на стените на кръвоносните съдове; притежават антимикробни свойства; пектините имат способността да извеждат токсичните вещества, тежките метали и радиоактивните елементи от организма.
Бета–каротинът е необходим за поддържането на здрава кожа и добро зрение. Витамин С и А са много подходящи за чувствителна кожа. Те притежават противовъзпалителни свойства и помагат срещу екзема и дерматит. Кайсиевото масло в комбинация с други етерични масла успокоя кожата при раздразнение.
Може да използвате пюре от плод на кайсия, за да се погрижите локално за кожно изгаряне или екзема.
Освен това, в кайсиите има много калиеви соли, които имат изразен диуретичен ефект, както в прясно, така и в сушено състояние. Заради високото съдържание на соли на магнезий и желязо, този плод се препоръчва на хипертоници и болни от анемия.
Поради наличието на каротин, тя е подходяща за деца, за хора с нарушена функция на централната нервна система, при заболявания на кожата и лигавицата на очите.
Към ползите на кайсията включваме и това, че е богата на фосфор и магнезий, които са необходими на организма за активната работа на мозъка. Едно от най–полезните качества на кайсията е, че подобрява паметта и увеличава мозъчната активност, което безспорно е много важно за хора, занимаващи се с интелектуална работа, студенти и ученици.
Тя съдържа и много микрокалий, нужен за храненето на сърдечния мускул, за повишаването на хемоглобина в кръвта, което помага за увеличаване на съпротивителните сили на организма. Полезна е при анемия.
Поредното лечебно свойство на кайсията е противоотичащото и диуретично действия на отварата от суха кайсия без захар са известни отдавна. Използват се за терапия на много заболявания на сърдечно–съдовата система, бъбреците.
Калцият укрепва костите и помага за тяхното здраве, а кайсиите са богати на минерала. Кайсиите дори могат да помогнат да се забави загубата на костна плътност при жени в менопауза.
От семената на кайсията приготвят кайсиево масло, което е близко по състав до бадемовото и прасковеното. В него се съдържат до 20% линолеева киселина, до 14% стеаринова и до 5% миристинова. Маслото се използва за разтворител на мастноразтворими лекарства, предназначени за мускулно и подкожно приложение.
В източната медицина, семената на плода се употребяват като средство против кашлица, ползвано при бронхити, бронхиална астма, ларингит, трахит, катар на горните дихателни пътища.
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 86.0 мл. |
Белтък | 0.9 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 10.5 гр. |
Калории | 46 кал. |
Витамини и минерали
калий, калций, желязо, фосфор, магнезий, витамини: А, В1, В2, В6 |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАЙСИЕВИ ЯДКИ СУРОВИ 150 г СТЕЛ АРГО
РОЗЕДА МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ ЯДКИ 50 мл
ГАНЧЕВ НЕКТАР ОТ КАЙСИИ И МОРКОВИ 750 мл
ПРАНАРОМ МАСЛО ОТ ОБЛЕПИХА 30 мл
ФАРМОНА ТУТИ ФРУТИ СОЛИ ЗА ВАНА ПРАСКОВА И МАНГО 600 гр.
АМИГОС АМИГДАЛИН B17 капсули 100 мг * 60 DR. GREEN
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Кайсия
- Кайсиеви кнедли с ром и канела
- Кайсиевите ядки – състав, ползи и противопоказания
- Кайсиево брашно
- Сушени кайсии - ползи за здравето
- Сок от кайсии
- Здравословни бонбони от фурми и сушени кайсии
- Чийзкейк с кайсии и бадемов ликьор
- Консумирайте сушени кайсии против запек
Коментари към Кайсия - лечебни ползи и свойства