Същност и хранителни източници на нишесте (скорбяла)
Обща характеристика на нишестето
Нишестето е бял безвкусен прах. В своята химическа структура е полизахарид, който не се разтваря в студена вода, а в гореща набъбва и се превръща в паста. Ако се капне капка йод върху парче хляб, той ще стане син. Това се дължи на специфична реакция на скорбялата, при която в присъствието на йод се образува "амилойодин". Първата част на думата - "амил" означава слизесто съединение, състоящо се от амилоза и амилопектин. Скорбялата дължи появата си на хлоропластите на зърнените култури, картофите и царевицата. Известни са пшенично, картофено, царевично и други нишестета. Съдържа се във варените колбаси, кетчупа и всички видове желета. В зависимост от произхода на нишестените зърна се различават по форма и размер на частиците.
Дневна необходимост от нишесте
Скорбялата постепенно се хидролизира под въздействието на стомашния сок до глюкоза – основен източник на енергия за човешкото тяло, необходима за пълноценната жизнена дейност. Според медицински показания, дневната потребност от нишесте е 330-450 грама. Следователно, за да се чувстват добре хората, трябва да консумират храни, богати на този полизахарид.
Кога нараства необходимостта от нишесте?
Нишестето е сложен въглехидрат. Консумирането му е оправдано в случаите, когато човек трябва да работи дълго време и няма възможност да се храни често.
Необходимостта от нишесте намалява при:
- различни чернодробни заболявания, свързани с нарушено храносмилане и усвояване на въглехидратите;
- малки физически натоварвания (в този случай скорбялата е в състояние да се превърне в мазнини, които се съхраняват като "запаси");
- в случай на работа, която изисква незабавен прием на енергия (нишестето се разгражда до глюкоза по-бавно, затова в този случай е необходим бърз източник на енергия от прости източници на въглехидрати).
Усвояване на нишестето
Усвояването на нишестето е идентично на това на глюкозата.
Полезни свойства на нишестето и влияние върху човека
Усещането за ситост след консумация на богати на нишесте храни е по-високо, отколкото след ядене на сладки изделия. Това се дължи на факта, че скорбялата се усвоява по-бавно. Така влияе благоприятно на здравето, тъй като натоварването, упражнявано върху панкреаса, е много по-малко.
Признаци за недостиг на нишесте в организма:
- слабост;
- бърза уморяемост;
- чести депресивни състояния;
- понижен имунитет;
- понижено сексуално желание.
Признаци за излишък на нишесте в организма:
- често главоболие;
- наднормено тегло;
- понижен имунитет;
- раздразнителност;
- проблеми с тънките черва;
- запек.
Взаимодействие на нишестето с други елементи
Нишестето взаимодейства добре с топлата вода и стомашния сок. Водата кара скорбелните зърна да набъбват, а солната киселина, която е част от стомашния сок, го превръща в сладка глюкоза.
Храни, богати на нишесте:
- ориз (78 гр);
- корнфлейкс (74 гр);
- пшенично брашно (72 гр);
- паста (70 гр);
- просо (69 гр);
- бял хляб (66 гр);
- царевично брашно (65 гр);
- елда (64 гр);
- царевица (62 гр);
- овес (61 гр);
- пшеница (60 гр);
- ечемик (58 гр);
- ръжен хляб (48 гр);
- грах (45 гр);
- картофи (15 гр).
Източници на нишесте са растителните продукти, главно житните: зърнени храни, брашно, хляб, също и картофите. Най-много от това вещество има в зърнените: от 60% в елдата (несмляна елда, гречка) до 70% – в ориза. От зърнените най-ниско съдържание на скорбяла има в овесеното брашно и неговите продукти като овесена каша и други. Хлебните изделия съдържат от 62 до 68% нишесте; в ръжения хляб, в зависимост от вида, има от 33% до 49%, пшеничният хляб и другите продукти от пшенично брашно – от 35 до 51%. Наличието на скорбяла в бобовите храни също е високо: от 40% в лещата, до 44% в граха. Изключение правят соята, в която има около 3,5% от веществото и соевото брашно с 10-15,5%.
Тъй като картофите са с високо съдържание на скорбяла (15-18%), диетолозите ги причисляват не към зеленчуците, при които основните въглехидрати са представени от монозахаридите и дизахаридите, а към нишестените продукти, наред със зърнените и бобовите растения.
Нишестето с животински произход се нарича гликоген. Той се състои от силно разклонени вериги от глюкозни молекули. Съдържанието му в животинските продукти не е високо (в черния дроб – 2-10%, в мускулната тъкан – 0,3-1%).
Влияние върху здравето
Подобно на използването на всеки друг въглехидрат, употребата на скорбяла трябва да бъде строго регламентирана. Не консумирайте прекомерни количество нишестени храни, тъй като това може да доведе до образуване на фекални камъни. Яденето на скорбяла обаче също не трябва да се избягва, защото в допълнение към източника на енергия, образува защитен филм между стената на стомаха и стомашния сок.
edaplus.info
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СЪСТАВКАТА
СЪСТАВКАТА е свързана към
- Въглехидрати
- E1400 - E1450 Нишесте/скорбяла
- Устойчиво нишесте - какво представлява и защо е по-добрият избор за тялoто
- 17 полезни неща, които да направим у дома само с царевично нишесте
- Водна лилия, Бяла водна лилия, Водна роза, Русалка
- Как да си направим лепило от царевично нишесте?
- Кунайска трева, Царска трева, Трева когон
- Плодов десерт с нишесте
- Намалете сърбежа при псориазис с нишестени бани
- 7 практични приложения на царевичното нишесте за бита
- Супа с нишесте ще бори затлъстяването
Коментари към Същност и хранителни източници на нишесте (скорбяла)