Натрий – значение за организма и хранителни източници
Натрият е важен междуклетъчен и вътреклетъчен макроелемент, който участва в различни процеси на организма. Той е един от химичните елементи, съдържащи се в солта. В човешкото тяло има между 70 и 110 грама натрий. От тях 1/3 е концентрирана в костите и 2/3 – в течностите, в мускулните и нервните тъкани.
Дневна доза натрий
Смята се, че тялото ни се нуждае само от 186 мг натрий на ден, за да функционира правилно. Въпреки това, почти е невъзможно да се консумира толкова малко количество и в същото време да се отговаря на енергийните нужди на тялото и на набавянето на препоръчителните количества от други важни хранителни вещества. Поради това Институтът по медицина препоръчва дневна доза от 1500 мг (1,5 грама) натрий за здрав възрастен. Максималното количество е 2300 мг (2,3 грама) – еквивалентно на 1 чаена лъжичка сол. Дневният прием на по-високи дози може да повлияе неблагоприятно на кръвното налягане и да увеличи риска от сърдечни заболявания.
Световната здравна организация препоръчва да се консумират 2000 мг (2 грама) натрий на ден.
Знаете ли, че солта се използва едва отпреди 1000-2000 години, като и днес има народи, които не я добавят към храната? |
Приложение на натрия
Като хранителна съставка натрият има множество приложения: за втвърдяване на месо, за сгъстяване, за задържане на влага, за подобряване на вкуса и като консервант. Някои често срещани хранителни добавки – мононатриев глутамат, натриев бикарбонат (сода за хляб), натриев нитрит и натриев бензоат – също съдържат натрий и повлияват слабо общото количество натрий, посочено върху етикетите на хранителните продукти.
Храни с високо съдържание на натрий могат да бъдат както солени на вкус (кисели краставички, соев сос), така и безсолни (зърнени храни, сладкиши).
Храни, богати на натрий:
- сол;
- морско зеле, миди, лобстер (омар), октопод, аншоа, скариди, сардина, раци, калмари, есетра;
- яйца;
- хляб;
- пица, сандвичи;
- сушено месо;
- чипс, пуканки, бисквити, крекери;
- пиле;
- сирене;
- и други.
Натрият е хранително вещество, което се съдържа в почти всяка непреработена храна. С ниско съдържание на минерала са плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни, ядките, месата и млечните продукти. По-голямата част от минерала, постъпващ в организма, се набавя чрез промишлено приготвените храни, а не от солта, добавена по време на готвене у дома.
Потребността от натрий нараства при:
- обилно изпотяване (почти два пъти), например при значителни физически натоварвания в горещини;
- прием на диуретици;
- силни повръщане и диария;
- изгаряния, засегнали големи участъци от тялото;
- недостатъчност на надбъбречната кора (болест на Адисон, надбъбречна недостатъчност, хипокортицизъм).
Усвояване на натрия
При здрав организъм натирят се извежда с урината почти в същото количество, в което е приет.
Полезни свойства на натрия и въздействие върху организма
Натрият, заедно с калия и хлора, участва в регулирането на водно-солевия обмен, осигурява нормален баланс на тъканните и извънклетъчните течности в организмите на хората и животните, поддържа постоянно ниво на осмотичното налягане, участва в неутрализирането на киселините, внасяйки алкален ефект в киселинно-алкалното равновесие заедно с калия, калция и магнезия.
Натрият участва в регулирането на кръвното налягане и на механизма на свиването на мускулите, в поддържането на нормално сърцебиене, дава издръжливост на тъканите. Той е много важен за храносмилателната и отделителната системи, помага за регулирането на транспортирането на вещества във и извън всяка клетка.
В повечето физиологични процеси натрият действа като антагонист на калия, затова за запазване на добро здраве е необходимо съотношението между натрий и калий в храната да бъде 1:2. Вредното за здравето прекомерно съдържание на натрий в организма може да неутрализира извеждането на допълнителните количества калий.
Взаимодействие на натрия с други есенциални елементи
Излишното потребление на натрий води до повишено отделяне на калий, магнезий и калций от тялото.
Недостиг и излишък на натрий
До какво води излишъкът на натрий?
Когато в тялото ни е постъпил повече натрий, отколкото имаме нужда, се повишава кръвното налягане, което е фактор за развитие на сърдечни заболявания и инсулти.
При дефицит на калий натрият безпроблемно прониква от извънклетъчната течност в клетките, внасяйки излишно количество вода, от което клетките набъбват и дори се спукват, образувайки белези. Течността се натрупва в мускулната и съединителната тъкани, развива се воднянка (асцит).
Редовната употреба на сол в големи количества води до отоци, хипертония, бъбречни заболявания.
Защо има излишък на натрий (хипернатриемия)?
Освен на прекомерен прием на готварска сол, солени изделия и преработени продукти, излишъкът на натрий може да се дължи на бъбречни заболявания, на лечение с кортикостероиди (например кортизон), на стресови ситуации.
По време на стрес надбъбречните жлези произвеждат големи количества от хормона алдостерон, който допринася за задържане на натрий в организма.
Защо се наблюдава натриев дефицит?
В нормални условия натриев дефицит се появява изключително рядко, но при засилено изпотяване количеството натрий, отделено с потта, може да достигне до нива, застрашаващи здравето, което води до припадъци и е сериозна опасност за живота.
edaplus.info; fda.gov; healthline.com
Снимки: freepik.com
Коментари към Натрий – значение за организма и хранителни източници