Витамин В17 (амигдалин)
Витамин В17, познат още като амигдалин, за първи път е бил изолиран в чист вид през 19 век от горчивия бадем, а по-късно е открит и в плодовете на други растения. Белите кристалчета на веществото изглеждат като лъскави фини пластинки. При 215 градуса амигдалинът започва да се топи. Веднага трябва да кажем, че витаминната активност на веществото не е потвърдена от окончателни доказателства при експерименталните биохимични изследвания и затова не е съвсем правилно то да се нарича "витамин В17". Няма единно мнение по отношение на включването на амигдалин в менюто на човека и за допустимото дневно количество. Представителите на т. нар. алтернативна медицина говорят за лечебни свойства на веществото, също и за успешното му прилагане при лечение на рак и препоръчват ежедневен прием на определени количества като профилактика срещу опасни заболявания. Но официалните медицински организации не само не потвърждават подобни свойства на амигдалина, но и забраняват неговата употреба за каквито и да било лечебни цели, защото съединението е достатъчно токсично и може да доведе до тежко отравяне и дори смърт.
Въздействие върху организма
Според представители на нетрадиционната медицина древни цивилизации (Египет и Китай) са използвали като лечебно средство горчивия бадем, който съдържа голямо количество амигдалин. Народните лечители популяризират метода за лечение на ракови заболявания с помощта на витамин В17 и дори фармацевтични компании започват да произвеждат лекарства със съдържание на веществото.
Предвид създалия се шум, Американската организация по контрол на качеството на храните и лекарствата (FDA), е принудена да започне широкомащабни клинични изследвания на лекарствата с наличие на амигдалин. Резултатите показали липса на какъвто и да било положителен ефект при лечение на ракови заболявания. Освен това, към днешна дата, витамин В 17 е официално забранен от FDA.
Източници на амигдалин
Освен в горчивия бадем, веществото е открито в костилките на кайсиите, прасковите, сливите, вишните. По-малко количество има в семената на крушите и ябълките. Друг достъпен източник на витамина е лененото семе.
Дали ще се доверите на традиционната медицина или ще се вслушате в мнението на алтернативната, не забравяйте, че прекомерната употреба на амигдалин крие опасности за здравето (шепа ядра от костилки от гореизброените плодови култури може да доведе до тежки натравяния).
Коментари към Витамин В17 (амигдалин)
6 години по-късно, да коментирам, че има разлика между горчиви кайсиеви ядки и сладки кайсиеви ядки. Като малки консумирахме сладки кайсиеви ядки,които могат да бъдат закупени навсякъде, а не горчиви, които имат съединението амигдалин в големи количества и поради тази причина се препоръчват по две ядки на ден, ако е с цел алтернативна терапия. И химеотерапията е отровна за всички клети, но е дозирана.