Бадеми - полезни и вредни свойства
Бадемите са ядивните семена на бадемовото дърво. Произхождат от Близкия Изток, а днес САЩ са най-големият производител в света. Ядките се продават сурови или печени, с черупка или без. Използват се за производство на бадемово мляко, масло, брашно или паста, позната като марципан.
Бадемите притежават много полезни и лечебни свойства и намират широко приложение в народната медицина. Те съдържат голямо количество ненаситени мазнини, незаменими мастни киселини, ценни витамини (особено от група В), минерали (калий, фосфор, мед, желязо). Тези ядки са основен хранителен източник на витамин Е (алфа-токоферол) – най-мощната и абсорбираща форма на витамина-антиоксидант. Полезните свойства на бадемите оказват влияние на липидите в кръвта, алтернативен източник са на животински протеин.
Сладкият бадем пречиства вътрешните органи: укрепва мозъка и зрението, в комбинация със захар е полезен при астма, плеврит и хемоптиза, при ожулвания, язви на стомаха и пикочния мехур, успокоява силното уриниране, увеличава количеството на семенната течност.
Горчивият бадем съдържа гликозид амигдалин (който лесно се разгражда в захар), бензалдехид и силно токсичния циановодород. Затова не се препоръчва за консумация без предварителна обработка, а децата изобщо не трябва да го приемат.
Количеството, което води до летален изход, за деца е 10 ядки, а за възрастни - 50. В процеса на пържене, печене и варене циановодородът изчезва.
В сладкия бадем има незначително съдържание на амигдалин.
Хранителен състав на бадемите
Ядките съдържат малки количества въглехидрати, но са богати на мазнини, протеини и фибри. Това ги прави перфектни за консумация от хора, страдащи от диабет. Консумацията на бадеми намалява чувството за глад и общия прием на калории. Протеините и фибрите са известни с това, че увеличават чувството за ситост. Съществуват предположения, че яденето на ядки може да засили метаболизма. Поради засищащите свойства на ядките, те са чудесно допълнение към диета за отслабване.
В една порция (28 грама) бадеми се съдържат:
- 3,5 грама фибри;
- 6 грама протеин;
- 14 грама мазнини (9 от които мононенаситени);
- витамин Е - 37% от необходимата дневна потребност (ДП*);
- манган - 32% от ДП*;
- магнезий - 20% от ДП*.
Съдържат и малки количества мед, витамин B12 (рибофлавин) и фосфор. Всичко това в една малка шепа ядки, която доставя само 161 калории и 2,5 грама разградими въглехидрати. Важно е да се отбележи, че човешкото тяло не може да усвои 10-15% от съдържащите се в бадемите калории, защото до някои от мазнините не могат да достигнат храносмилателните ензими.
Бадемите са богат източник на фитинова киселина - вещество, което свързва определени минерали и не позволява усвояването им. Фитиновата киселина обикновено се счита за полезен антиоксидант, но тя също така леко намалява количеството желязо, цинк и калций, който се набавя от бадемите.
Тези ядки са много добър източник на антиоксиданти - вещества, които предпазват тялото от оксидативен стрес, който може да навреди на молекулите в клетките и да предизвика възпаление, стареене на кожата и болести като рак. Най-мощните антиоксиданти в бадемите се съдържат в големи количества в кафявия слой на кожата. Поради това бланшираните бадеми (тези с премахната обелка) не са най-добрият избор за здравословно хранене.
В бадемите има и големи количества витамин Е - група мастноразтворими антиоксиданти. Те са склонни да се натрупат в клетъчните мембрани на тялото, предпазвайки клетките от оксидативното увреждане. Бадемите са най-добрият източник на витамин Е в света, като 28 грама от тях осигуряват 37% от дневната потребност на човек от витамин. Няколко проучвания свързват приема на големи количества витамин Е с ниските нива на развитие на болести на сърцето, рак и Алцхаймер.
Друг плюс на бадемите е тяхното забележително съдържание на магнезий - минерал, включен в повече от 300 процеса в човешкото тяло, включително контрола на кръвната захар. Необходимата дневна потребност от магнезий е 310-420 мг. Почти половината количество от този важен минерал, а именно 150 мг, се осигурява от 56 грама бадеми.
Около 25-38% от хората с диабет тип 2 имат недостиг на магнезий. Коригирането на този дефицит значително понижава нивата на кръвна захар и подобрява функцията на инсулина. Наблюдава се значително намаление на инсулиновата резистентност при прием на магнезий от хора, които не страдат от диабет. Това показва, че храните, съдържащи големи количества магнезий, като бадемите, могат да помогнат за предотвратяване на метаболитен синдром и диабет тип 2.
Магнезият в бадемите може да помогне и за намаляване на нивата на кръвно налягане. Високото кръвно налягане е една от водещите причини за инфаркти, инсулти и бъбречна недостатъчност. Дефицитът на магнезий е силно свързан с високото кръвно налягане, независимо от това дали човек е с наднормено тегло или не. Изследвания показват, че коригирането на дефицита на магнезий може да доведе до големи понижения на кръвното налягане.
Високите нива на LDL липопротеини в кръвта, известни още като "лош" холестерол, са добре известен рисков фактор за сърдечни заболявания. Диетата може да има големи ефекти върху нивата на лошия холестерол. Проучвания показват, че бадемите ефективно намаляват нивото на LDL.
Полезни свойства на бадемите
Бадемите съдържат от 35 до 67% масло, те са едни от най-добрите растителни източници на белтъчини (почти толкова, колкото има в нетлъстото месо - до 30%). Ядките дават висококачествен и добре абсорбиращ се протеин. Качеството му се определя от количеството необходими или незаменими аминокиселини и усвояването.
В състава на бадемите влизат различни минерали, абсолютно нужни за здравето на костите. Калцият, магнезият, манганът и фосфорът участват в поддържането на здравината на костите. Големи са количествата масло, белтъчини и захари, има и ензими.
В народната медицина се използват при храносмилателни разстройства и нарушения на бъбречните функции. В комбинация със захар се прилагат при анемия, безсъние, кашлица. Полезни са също при астма, плеврит и хемоптиза (изхвърляне на храчки с кръв), при ожулвания, язви на стомаха и пикочния мехур. Ядките увеличават количеството на семенната течност.
Италиански учени установяват, че редовната консумация на бадеми повишава съпротивителните сили на организма към вирусни инфекции, в частност, грип и простуда. Освен това е забелязано, че веществата, съдържащи се в ципата на ядката, подпомагат по-бързото възстановяване на жени, които вече са се заразили с вирусни инфекции.
Маслото в бадемите е най-ценната им съставка. Неговото съдържание достига 45% при горчивата и 62% при сладката ядка. Бадемовата мазнина се използва като разтворител на някои вещества за подкожно инжектиране.
Оставащото след преработката на горчивия бадем кюспе в миналото се е използвало за производство на горчива бадемова вода, прилагана при лечението на някои заболявания на стомашно-чревния тракт, също и в качеството си на седативно (успокояващо) средство.
Сладкият бадем и до днес се употребява за направата на бадемова емулсия (т.нар. бадемово мляко), а кюспето, познато като "бадемови трици", намира приложение като лечебно козметично средство за омекотяване на суха кожа. Ядрата на сладките сортове бадеми се употребяват в кулинарията и сладкарството.
Благодарение на свойствата си, ядките успешно намират място в системата за рационално хранене, особено в случаите, в които консумацията на животински протеин трябва да бъде значително намалена.
Бадемите се приемат сурови или печени, използват се като висококачествена добавка в сладкарски изделия, а остатъчните продукти от преработката им намират приложение в парфюмерийната промишленост и медицината.
Ядките се употребяват и за направата на ликьори. При производството на напитки се използва бадемовата черупка, която не само ароматизира, но и подобрява вкуса на напитката.
Вредни свойства и противопоказания
Бадемите са противопоказни при индивидуална непоносимост към продукта. Хората, страдащи от затлъстяване, трябва да ограничат консумацията на тези ядки, поради високата им калоричност.
При повишена сърдечна честота е необходима консултация с лекар, преди да се премине към прием на бадеми, тъй като те оказват директно действие върху сърдечно-съдовата система.
Неузрелите плодове на бадема не бива да се консумират, защото в тях се съдържа цианид, водещ до натравяне. В състава на суровия горчив бадем има наличие от отровната циановодородна киселина, която може да навреди на организма. Но от тези бадеми се добива масло или се консумират в умерени количества след предварително печене.
Прекаляването с ядките може да доведе до световъртеж, както и до леко наркотично опиянение.
edaplus.info; healthline.com
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 4.0 мл. |
Белтък | 18.6 гр. |
Мазнини | 57.7 гр. |
Въглехидрати | 13.6 гр. |
Калории | 645 кал. |
Витамини и минерали
витамини В,Е; калий, фосфор, мед, желязо |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИТОВИТ БРОНХО капсули * 60
ЕЛЕА КРЕМ - БОЯ ЗА КОСА 7 / 46 МЕДНО ЧЕРВЕН
МОЛИКЕЪР СКИН ЛОСИОН ТЯЛО 500мл 995032
БИОТЕН ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ЛОСИОН ЗА ТЯЛО С ЦЕННИ МАСЛА 250 мл.
ФЛОРАС СИКРЕТ МАСЛО ЗА ТЯЛО ВАНИЛА КИС 100 мл
ИКАРОВ МАСЛО ОТ БАДЕМ С ЛИМОН 55 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Ползи и вреди на бадемовото брашно
- Ползи и хранителен състав на бадемовото мляко
- Карамелизирани ядки с кафява захар и канела
- Бадем
- Ябълков сладкиш с орехи, бадеми и канела
- Пържени бадеми с ароматни билки
- Витамин В17 (амигдалин)
- Бадемово сирене
- Как бързо и лесно да обелите бадеми?
- Как да си направим бадемово масло
Коментари към Бадеми - полезни и вредни свойства