Хранене при себорея
Себореята представлява кожно заболяване, за което е характерно засилено секретиране на мастните жлези, променя се състава на секрета, а като резултат се наблюдава натрупване на свободни мастни киселини в него.
Причините за появата на проблема все още се изучават, но са известни някои фактори, които повлияват развитието му.
Факторите:
- наследственост и генетична предразположеност (засилено развитие на мастните жлези);
- нарушена работа на ендокринната система, психични заболявания, проблеми със стомашно-чревния тракт;
- хормонални нарушения;
- стрес и нервни разстройства;
- неправилно хранене, особено при недостиг на витамини А и В.
Симптомите:
- поява на пърхот;
- удебеляване на кожата, лющене;
- сърбеж;
- омазняване на косата;
- силен косопад.
Видовете:
- Суха себорея - косата е чуплива и суха, появява се ситен пърхот.
- Мазна себорея - лъскав мазен скалп и омазнена коса.
- Смесен тип - кожата на лицето е лющеща се, а тази на главата е мазна, омазнена е и косата.
Полезни храни при себорея
Основните помощници при себорея са правилното, системното и балансирано хранене, както и прием на витамини.
- Полезно е да се консумират свински, говежди и пилешки черен дроб, морско зеле, броколи, сладки картофи, извара, краве масло, топено сирене, бяло саламурено сирене, пълнозърнесто прясно мляко, течна сметана, яйчени жълтъци, рибено масло, месо от змиорка. Всички те съдържат витамин А, който е необходим за здравето на кожата и косата, за регенерирането на тъканите, за нормализиране процесите на кератинизация и лющене на кожата.
- Включването в менюто на бадеми, шамфъстъци, лешници, кашу, фъстъци, орехи, сушени кайсии и сини сливи, шипки, облепиха, плодове на калина, спанак, киселец, сьомга, калмари, бяла риба, овесена каша, ечемик, семена, моркови, краставици, картофи и репи репички осигурява на тялото витамин Е. Той нормализира изработката на себум и участва в процесите на обновяване на кожните клетки.
- При себорея е добре да се приемат достатъчно плодове и зеленчуци, защото те дават на организма целулоза, витамини и минерали, също бета-каротин, който чрез окислителна реакция се преобразува във витамин А. Особено полезни са всички видове зеле, крушите, морковите, тиквичките, ябълките, кайсиите, тиквата с неярка месеста част.
- На трапезата да присъстват също: сладки чушки, киви, касис, шипки, облепиха, броколи, цветно зеле, брюкселско зеле, червено зеле, спанак, цитруси, ягоди. Те са източници на витамин С, а неговата роля за здравето не е една. Витаминът е антиоксидант, извежда токсините, притежава възстановяващи свойства, помага в борбата със стреса, а последният е една от причините за развитие на заболяването.
- Чрез употребата на кедрови ядки, шамфъстъци, фъстъци, леща, нетлъсто свинско месо, пилешки дробчета, елда, царевица, макаронени изделия, ечемик, просо, пшеница, овесени ядки, орехи организмът се насища с витамин В1, който е необходим за нормалната работа на ендокринната и нервната системи, на стомашно-чревния тракт. Недоброто функциониране на всички тях може да доведе до развитие на себорея.
- Кокошите яйца, гъбите, спанака, изварата, топеното сирене, бадемите, кедровите ядки и скумрията обогатяват тялото с витамин В2, допринасящ за растежа и обновяването на тъканите, повлиява благоприятно кожата, подобрява работата на нервната система.
- Консумацията на грах, боб, пшеница, пилешко, царевица и всички видове ядки обогатява с витамин В3, нужен за пълноценната дейност на червата и нервната система.
- Хапвайки покълнали пшенични зърна, оризови трици, ечемик, овесени ядки, грах, цитруси, леща, стафиди, праскови, бяло зеле, картофи, диня, осигурявате на организма витамин В8. Той не само активизира стомашната работа, но и притежава успокояващо действие, като по този начин предотвратява появата на себорея.
- Листа зелена салата, спанак, хрян, праз, бадеми, броколи, боб, фъстъци, черен дроб, печурки са храните, съдържащи витамин В9, който е необходим за регенерирането на нови клетки и за нормалното функциониране на храносмилателната система.
- Употребата на див ориз, пшеница, тиквени семена, ечемик, боб, елда и бадеми гарантира постъпването на витамин В15 в тялото. Последният е антиоксидант, извежда токсините от тялото и нормализира дейността на нервната система.
- В менюто да се включат също храни и продукти, източници на калий, тъй като недостигът му може да доведе до себорея.
- Дефицитът на цинк и мед в организма също е възможна причина за развитие на заболяването. За да се набави мед, да се ядат: черен дроб, скариди, октопод, лешници, фъстъци, орехи, шамфъстъци, елда, ориз, пшеница, леща, макарони и овесени ядки. Цинкът се съдържа в кедровите ядки, топените сирена, ечемика, овесените ядки, елдата, нетлъстите свинско и агнешко меса, в пуешкото.
- Да се изпиват около 2 литра течности дневно. Това може да бъдат прясно изцедени сокове, негазирана вода. Те действат благоприятно върху кожните клетки, като ги подмладяват. Освен това с тяхна помощ се извеждат и токсините от организма.
- При себорея е добре да се яде риба, като се препоръчва тя да бъде приготвена на пара или печена. В нея има големи количества омега 3 мастни киселини, които са незаменими за кожата.
- Плодовото желе и други желирани храни съдържат желатин, а той също повлиява добре кожата.
- Да не се забравя за растителните мазнини: зехтин, слънчогледово олио, ленено масло. Те осигуряват синтеза на колагена и подобряват състоянието на кожата.
- Кашите, включително млечните, нормализират чревната работа и така действат положително върху кожата.
Опасни и вредни храни при себорея
- От менюто да се изключат сладките и тестени изделия, защото те са източници на прости въглехидрати, обострящи заболяването.
- Да не се консумират остри, тлъсти, пържени, мариновани и пушени продукти. Всички те насърчават себореята.
- Тютюнопушенето и приемът на алкохолни напитки са противопоказни.
Източник:
edaplus.info
Снимка: placen.com.ua
Коментари към Хранене при себорея