Витамин В2 (рибофлавин)
Витамин B2 (рибофлавин) е водоразтворим витамин от група B, който има жизненоважно значение за човешкото здраве. Трябва да се набавя ежедневно, тъй като тялото съхранява само малки количества от него, а излишъкът се извеждат от тялото с урината.
Рибофлавинът влияе върху растежа и обновяването на клетките, влиза в състава на ензимите, които имат важна роля за окислителните реакции във всички тъкани на човека и регулират метаболизма на мазнините, въглехидратите и протеините. В2 е важен за поддържането на нормалната дейност на очите. Рибофлавинът предпазва ретината от вредното ултравиолетово излъчване. С лечебни цели се използва при хипо- и арибофлавиноза, при заболявания на очите, при трудно зарастващи рани и язви, при нарушени функции на стомаха и др.
Дневна потребност от рибофлавин
Дневната необходимост от В2 за възрастни е 1,5-3 мг, за бременни и кърмещи жени - 2-2,2 мг, за кърмачета - 0,4-0,6 мг.
Храни, богати на витамин Б2
- животински продукти: пуешко, пилешко и говеждо месо; черен дроб и бъбреци; мляко и млечни продукти; яйца; риба;
- зеленчуци: аспержи, артишок, авокадо, люти червени чушки, спанак, листни зеленчуци, зеле, домати, магданоз, водорасли, гъби, броколи, брюкселско зеле, глухарче,
- плодове: шипка, кайсия, касис, тиква;
- бобови култури: бял боб, маслен боб и грах;
- обогатени зърнени култури;
- меласа;
- ядки;
- градински чай;
Тъй като витамин B2 е водоразтворим, при термична обработка на продуктите се губят средно 15% от него. Приблизително два пъти повече рибофлавин се губи при готвенето на продукти във вряща вода, отколкото при приготвянето им на пара. Витаминът се разрушава бързо под действието на слънчевата светлина.
Полезни свойства на рибофлавина
Рибофлавинът се смята за полезен при предотвратяване или лечение на определени медицински състояния, включително мигрена, някои видове рак, катаракта, прееклампсия, сърдечно-съдови заболявания и деменция. Минимизира някои странични продукти от метаболизма, като хомоцистеин, които са вредни за клетките.
В допълнение към ролята си в метаболизма и синтеза на кръвни клетки, витамин B2 помага за превръщането на витамин B6 (пиридоксин) в неговата активна коензимна форма, както и в превръщането на триптофана в ниацин. Освен тези нормални биохимични функции, има доказателства, че витамин B2 е полезен за хора със специфични медицински състояния.
1. Облекчава мигрената
Мигрената се причинява от промени в мозъчния ствол или дисбаланс в мозъчните химикали. Рибофлавинът помага да се преодолее дисбаланса чрез подобряване на дишането и производството на енергия в митохондриите на мозъчните клетки.
2. Предотвратява рак
Съществуват доказателства, че рибофлавинът може да предпази клетъчната ДНК от увреждане, причиняващо рак, в резултат на рискови фактори като цигарен дим.
3. Понижава риска от развитие на катаракта
Катарактата е често срещано състояние, свързано със стареенето, при което лещата на окото започва да се замъглява. Хората, приемащи рибофлавин в диетата си, имат по-малък риск от развитие на катаракта.
Рибофлавинът също е важен при синтеза на ниацин, като по-високите нива съответстват на намаляването на риска от катаракта.
4. Заедно с витамин A, витамин B2 е от съществено значение за:
- поддържането на доброто състояние на лигавиците в храносмилателната система;
- поддържането на здрав черен дроб;
- превръщането на триптофана в ниацин;
- поддържането на очите, нервите, мускулите и кожата здрави;
- абсорбирането и активирането на желязото, фолиевата киселина и витамините B1, B3 и B6;
- производството на хормоните на надбъбречната жлеза;
- предотвратяване на развитието на катаракта;
- развитието на плода, особено в райони, където дефицитът на витамини е често срещан.
Някои изследвания показват, че рибофлавинът може да помогне за предотвратяване на катаракта и мигренозно главоболие. Други проучвания установяват, че при деца с аутизъм добавките с витамин B2, B6 и магнезий намаляват нивата на необичайни органични киселини в урината.
Признаци за недостиг на витамин B2 в организма
- възпаление на лигавиците;
- наблюдава се липса или забавяне на растежа;
- парещо чувство и кожни изменения;
- сълзене, нощна слепота;
- повишена секреция на жлезите;
- развива се заболяването ъглов стоматит (езикът изсъхва и става яркочервен, появяват се рани по краищата на устата, може да се развие дерматит, фотофобия, конюнктивит).
Хората, които пият прекомерни количества алкохол, са изложени на по-голям риск от дефицит на витамин B.
Причините за дефицит на витамина са:
- бедна на рибофлавин диета;
- червата не могат да усвоят правилно витамина, следствие на което тялото не може да го използва;
- отделя се твърде бързо от организма.
Недостигът на витамин B2 е известен още като арибофлавиноза.
Вреди и странични ефекти на витамин B2
Витамин B2 се счита за безопасен. Предозирането с него е малко вероятно, тъй като тялото може да абсорбира до около 27 милиграма рибофлавин и изхвърля излишните количества в урината. Важно е да се говори с лекар, преди да се започне прием на добавки, тъй като те могат да взаимодействат и попречат на действието на други лекарства.
Твърде високи количества витамин B2 могат да доведат до сърбеж, изтръпване, парене или боцкане, жълта или оранжева урина и чувствителност към светлина. За да се предотврати дисбаланса на витамини от група B, се предлага прием на витамини B комплекс, ако е необходимо.
medicalnewstoday.com
Снимки: freepik.com
Коментари към Витамин В2 (рибофлавин)