Калий - ползи и хранителни източници
Калият, наред с натрия и хлора, е един от нутриентите, необходими на човека в големи количества. Съдържанието му в организма е 220-250 грама. Основно се намира в клетките и само около 3 грама от него има в извънклетъчните течности. Калият е основен минерал в растителните продукти.
Хранителни продукти, богати на калий:
- сушени плодове: кайсии и сини сливи, стафиди;
- боб, леща, грах, фъстъци;
- морско зеле;
- бадеми, лешници, кедрови ядки, кашу, орехи;
- горчица;
- картофи.
Дневна необходимост
Човек се нуждае от 3-5 грама калий дневно. Потребността на организма от макроелемента обикновено се задоволява, ако в менюто присъстват картофи.
Потребността от калий нараства при:
- спортни занимания;
- големи физически и емоционални натоварвания;
- обилно изпотяване и прием на диуретици;
- прием на някои лекарства.
Полезни свойства и въздействие върху организма
Калият, съвместно с хлора и натрия, участва в регулирането на водно-солевия обмен, поддържа нормалния баланс на тъканните и извънклетъчните течности в организма на хората и животните, както и постоянно ниво на осмотично налягане, внася значителен алкален ефект в киселинно-алкалното равновесие, наред с натрия, калция и магнезия.
Глюкозата не се преобразува в енергия, ако е налице значителен калиев дефицит, поради което мускулите се оказват без източник на енергия и могат да се свиват. От своя страна това може да доведе до частична или дори пълна парализа.
Калият участва в съкращенията на мускулатурата, регулира артериалното налягане и сърдечния ритъм, осигурява преминаването на импулси през нервната система. Нутриентът способства извеждането на течност от тялото, предпазва от някои форми на депресия, подобрява снабдяването на мозъка с кислород, повишава умствената активност, помага за избавянето от шлаки и дори предотвратява инсулт (важна роля за здравето на сърцето изпълнява и магнезият).
В болшинството физиологични процеси калият действа като антагонист на натрия, затова за запазването на добро здраве е необходимо съотношението на натрия към калия в храната да бъде 1:2. Вредното прекомерно количество натрий в организма може да се неутрализира чрез въвеждането на допълнителни дози калий.
Усвояване
Калият се абсорбира добре от червата, а излишъкът се извежда с урината. Като цяло, с нея се отделя такова количество от веществото, каквото е прието.
Взаимодействие с други елементи
Увеличената концентрация на калий в организма води до извеждане на натрия. Дефицитът на магнезий нарушава усвояването на калия в организма.
Недостиг и излишък на калий
Признаци на недостиг:
- мускулна слабост, аритмия, гърчове;
- сънливост, апатия;
- загуба на апетит;
- гадене, повръщане;
- намалено уриниране;
- отоци;
- запек.
Наблюдения показват, че недостатъчното количество калий в храненето при мъжете увеличава 3 пъти риска от летален изход при инсулт.
Основни причини за калиев дефицит:
- консумация на хранителни продукти, съдържащи консерванти с натрий;
- употреба на прекомерно количество готварска сол (основен източник на натрий);
- недостатъчен прием на плодове и зеленчуци (основен източник на калий)
Признаци на излишък:
- възбуда;
- бледост;
- анемия;
- нарушена сърдечна дейност;
- засилено уриниране;
- нарушена чувствителност на крайниците.
Излишък на калий в организма е възможен при:
- нарушена работа на надбъбречната кора;
- бъбречни заболявания;
- прием на медикаменти, съдържащи нутриента;
- прекомерна употреба на заместители на солта, в състава на които влиза калий;
- продължителен прием на диуретици и билки;
- злоупотреба с алкохол.
При разнообразно хранене потребността от нутриента може да бъде напълно задоволена, а неправилно приготвената храна може да доведе до недостиг на веществото. В тази връзка трябва да се знае, че при варене и накисване на продуктите калият преминава във водата и, ако отварата не се използва, то елементът се губи заедно с течността.
Кофеинът допринася за засилено извеждане на калия от тялото, затова любителите на кафето е необходимо да приемат допълнително от нутриента.
Бичът на съвременното общество е стресът. Той води до повишено задържане на натрий в организма, което може да предизвика опасен за здравето калиев дефицит.
edaplus.info
Снимка: pixabay.com
Коментари към Калий - ползи и хранителни източници