Хранене при невробластома
Невробластомата представлява тумор със злокачествен характер, разположен в симпатичната нервна система (контролираща работата на вътрешните органи). В повечето от случаите новообразуванието се проявява при деца в ранна възраст.
Учените са на мнение, че появата на тумора е свързана с патологични видоизменения на ДНК клетки.
Теоретично, заболяването може да засегне всяка част от организма и тялото, но най-честата диагноза е ретроперитонеална невробластома.
Симптоми на заболяването:
- увеличен размер на корема, напипване на плътни туморни възли;
- затруднени дишане и преглъщане, наличие на кашлица, деформация на гръдния кош;
- обща слабост, изтръпване на крайниците (ако туморът се развива в гръбначния канал);
- изпъкнали очи (ако туморът засяга очната ябълка);
- нарушени уриниране и дефекация (при засегнат от образуванието таз);
- заболяването може да бъде изразено и чрез класически симптоми: намален апетит, загуба на тегло, липса на сили, повишена телесна температура (но не висока);
- при наличие на метастази е възможно да се наблюдава анемия, болки в костите, значително отслабен имунитет, увеличени черен дроб и лимфни възли, поява на синкави петна по кожата.
Храненето...
Полезни продукти при невробластома
Съществуват редица храни и определена група витамини, които спират развитието на тумора. Консумацията на големи количества плодове, ягодоплодни, зеленчуци, богати на витамини С, А, Е, преустановяват растежа и развитието на раковите клетки. Такива са, например: морковите, спанакът, цитрусите, чесънът, лукът...
Резултати от редица изследвания показват, че приемът на продукти, богати на витамин А, води до спиране на растежа на тумора, а в някои случаи дори на намаляването му.
Витамините от група В допринасят за повишаване на защитните сили на организма, а при недостиг на елемента образуванието се развива интензивно.
Бетаинът (вещество, съдържащо се в големи количества в цвеклото) се характеризира с подобни свойства.
Много полезни са салатите, в чиито състав присъстват пресни зелени подправки като копър, магданоз, също салати от репички с борови връхчета, листа коприва, глухарче или репей.
Добре е в менюто да се включи и тиквата, защото тя съдържа множество полезни микроелементи (мед, желязо, цинк), помагащи в борбата със заболяването и регулиращи работата на червата и стомаха. Да се изяждат около 300 грама сварена тиква ежедневно, разделени на няколко приема.
Опасни и вредни храни при невробластома
От менюто да се изключат:
- животинските и изкуствените мазнини, маргарините;
- всякакви месни продукти и полуфабрикати;
- мляко и сирене с висока масленост;
- пържени ястия и храни;
- пушени и консервирани продукти;
- тестени и сладкарски изделия.
edaplus.info
Коментари към Хранене при невробластома