Променя ли се кърмата?
Кърмата е сложен микс, специално проектиран да отговаря на всички хранителни нужди на бебето в началото на неговия живот. Тя съдържа перфектен баланс от мазнини, протеини, въглехидрати, витамини и минерали, необходими на детето за неговия здравословен растеж и развитие. Всеки един от тези компоненти има специфична роля.
Повече информация за състава на кърмата може да намерите в темите:
Майчиното мляко претърпява редица промени. То се променя през целия период на кърмене - в рамките на деня (от сутрин до вечер); по време на самото кърмене; от храната, която майката консумира, и от конкретните нужди на бебето.
Произвеждат ли се различни видове мляко?
Повечето биха отговорили на този въпрос с „ДА” – коластра и зряло мляко, което от своя страна бива „предно и задно мляко”. Но, отговорът всъщност е грешен. Произвежда се само един вид мляко – кърма. Тя се означава с различни имена поради особености, които се установяват в състава й в отделните периоди на хранене и растеж на бебето.
Коластра
Първото мляко, което още бременната или току-що родила жена произвежда, се нарича коластра. Тя представлява гъста, златиста течност, съдържаща всичко необходимо за новороденото (изпълнена е с високо съдържание на въглехидрати, протеини, антитела и ниско съдържание на мазнини). Тъй като коластрата е богата на хранителни вещества, тя се секретира в малки количества (подходяща за малките стомахчета на новородените) и е изключително лесна за усвояване. Тя подпомага и първото изхождане на бебето, а с това и отделянето на излишните количества билирубин (като по този начин подпомага и предотвратяването на жълтеница). Коластрата всъщност работи като естествена и 100% безопасна ваксина.
Зряло мляко
Ранното и често кърмене на детето стимулира производството на т. нар. зряло мляко да започне 3-4 дни след раждането. Затова в тези първи няколко дни е необходимо бебето да се кърми между 8 и 12 пъти за денонощие. Така постепенно коластрата преминава в зряло мляко. То не е толкова концентрирано и се секретира в по-големи количества.
Как да разберете, че това се случва?
Кърмещите жени ще усетят, че около третия ден след раждането гърдите им започват да стават по-тежки и по-големи. Това е сигнал, че производството на мляко е започнало. Понякога е нужно повече време, особено ако бебето е родено преждевременно или с цезарово сечение.
Честото кърмене е това, което дава сигнали на тялото да произвежда мляко, затова някои бебета (особено преждевременно родените), които са по-сънливи, се нуждаят от повече насърчаване в сукането, за да се поддържа лактацията.
„Предно и задно мляко”
Съставът на кърмата се променя в течение на една емисия в зависимост от времето между отделните храненията и от това колко мляко е изсукало бебето при последното кърмене.
Най-общо казано, в началото на храненето бебето консумира „предното мляко”, което е с по-светъл цвят (синкаво), воднисто и има за цел да задоволи жаждата му. След това млякото постепенно става по-богато на мазнини и кремообразно – „задно мляко”. То има вид на кондензирано.
Разликата между „предно и задно мляко” е в състава на мазнините. По време на производството на кърма мазнините имат способността да прилепват по стените на млечните каналчета, докато по-водната част на млякото се спуска към зърното. В тази връзка при потичането на млякото в момента, когато бебето засуче (първия бърз поток), в него се съдържат по-малко мазнини. Постепенно с намаляване на потока мазнините започват да се отлепят от стените на каналчета и да се изсукват от бебето. Това е поетапен процес, при който съвсем рязка граница не може да бъде установена.
Променя ли се вкусът на кърмата?
Вкусът на кърмата варира - въздействие оказват храната, която кърмещата жена консумира, и отделните периоди през денонощието. Общото мнение е, че майчиното мляко има сладък вкус и подобен на ванилия аромат. През различните части на денонощието вкусът на майчиното мляко се променя поради различния състав от мазнини, които варират в зависимост от това колко време е изминало между отделните хранения и доколко бебето е изпразнило (изсукало) гърдата при последното кърмене.
Възможно е храната, която ядете, да повлияе вкуса на млякото. Затова ако забележите, че бебето е неспокойно (пуска често гърдата, плаче), когато го кърмите, след като сте консумирали определена храна, е най-добре да се въздържате от нея. Обикновено между 2 и 6 часа са необходими на храната, която сте консумирали, да повлияе върху кърмата.
Различно мляко ли произвеждат жените?
Майчиното мляко е по същество едно и също при всяка жена, но има редица фактори, които влияят върху производството му:
- храната, която майката консумира, и количеството течности, които поема – желателно е кърмещите жени да приемат здравословна храна и около 1,5 - 2 литра течности. Умереното количество кофеин няма да бъде проблем за бебето;
- физическо натоварване от страна на майката – добре е през периода на кърмене физическите натоварвания (упражнения) да бъдат по-леки. Най-добре да са такива, каквито са били през първите месеци на бременността;
- времето между отделните хранения на бебето и продължителността на кърмене – това оказва влияние върху мастния компонент в майчината кърма;
- възраст на бебето – когато бебето расте, неговите хранителни нужди се променят, а с тях и съставът на кърмата.
Източници:
http://www.kidspot.com.au
https://www.tesco-baby.com
http://anthrodoula.blogspot.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА JOLIE 10.749.078
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!ЧИКО АБСОРБИРАЩИ АНТИБАКТЕРИАЛНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 бр.
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА SOFT & EASY 10.252.086
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
Безплатна доставка за България!БОИРЕР ПОМПА ЗА КЪРМА BY 40
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Променя ли се кърмата?