Принципи на захранване на бебето
Според препоръките на Световната Здравна Организация детето трябва да се храни с майчино мляко през първите 6 месеца от живота му. Това е период, в който кърмата доставя всички необходими хранителни съставки и енергия. При правилно хранене, захранването трябва да започне на 6 месечна възраст, когато в определена последователност се включват различни храни – пюрета от плодове и зеленчуци, месо, яйца, инстант каши. Те дават на детския организъм енергия, пълноценни белтъци, витамини и минерали.
Световната Здравна Организация дефинира четири принципа на захранването:
- своевременно – избиране на оптималната възраст за захранване;
- адекватно – доставяне на необходимото количество хранителни вещества и енергия;
- правилно – количеството и консистенцията на храната да отговарят на функционалните възможности на детския организъм;
- безопасно – правилно подбрани продукти, правилна обработка, съхранение и спазване на съответна хигиена.
Важно е да се знае, че майчината кърма продължава да бъде важен източник на хранителни вещества и в периода на захранване и осигурява половината от енергийните потребности на детето на възраст от 6 до 12 месеца. Ако в периода на захранването майката няма кърма, се препоръчва до 1 година да се дава преходно мляко за бебета. Към 12 месечна възраст на детето може постепенно да се дава прясно краве мляко. Квасеното кисело мляко се включва в детското меню след 6-месечна възраст, като се счита, че е по-добре това да стане след 12-ия месец.
При започване на захранването трябва да се има предвид здравния и хранителния статус на детето, теглото при раждане и скоростта на наддаване на килограми. През този период детският организъм има бърз растеж и развитие и със захранването се променят хранителните му режим и навици. То започва да яде през 4 часа. Храните са по-трудно смилаеми и се задържат в стомаха по-продължително време. Тогава детето се приучава да гълта и да дъвчи по-груби и по-гъсти продукти и свиква с различни вкусове.
В България децата се захранват с млечно – зеленчукови и плодови пюрета. Това става след консултация с лекар – педиатър, който трябва да прецени здравословното състояние, физическото развитие, да се информира дали в семейството има фамилна обремененост – алергии към храни, хипотрофия (недохранване), затлъстяване и други.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХИП МАМА БИО ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ 2345 филтър * 20
ЛАКТЕСА КЛАСИК капсули * 60
НовАНАСОН СЕМЕ ПЛОД
ВЕЛЕДА ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН
ЛОРЕЛИ СТОЛ ЗА ХРАНЕНЕ GUSTO
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Лекарства по време на кърмене
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Детски кухни – документи за записване и изисквания към храната
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Кърмене и козметични процедури
- Детски кухни – устройство и изисквания
Коментари към Принципи на захранване на бебето