Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Хранене при Хранене при кърмачета и деца Докога да продължи нощното кърмене

Докога да продължи нощното кърмене

от 27 апр 2017г., обновено на 01 юли 2019г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Докога да продължи нощното кърмене - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„На каква възраст ще бъде готово моето бебе за нощно отбиване?“ – доста често срещан въпрос, на който, обаче, категоричен отговор не може да бъде даден.

Всяко бебе е индивидуално, има различни потребности и следователно по различно време се отказва от нощното хранене. Но някъде между 4 и 6 месеца, повечето бебета получават достатъчно калории през деня, за да ги поддържат за 5-6 часа през нощта.

Въпреки това не е необичайно по-малките бебета да спят повече от тези часове, без да се будят за хранене, а по-големите да продължават да се събуждат, за да сучат.

По-малко бебе, което спи по-дълго    По-голямо бебе, което се буди за нощно кърмене

Различните педиатри също не отговарят еднакво на този въпрос. Някои от тях смятат, че кърмачетата не се нуждаят от хранене през нощта след 3-я месец, а други твърдят, че бебетата имат нужда от 1-2 хранения до 9 месеца. Кои са правите?

Най-важното е да не обръщате внимание на това, което другите казват за навиците на вашето дете и това какво е „нормално“. Тези хора не живеят с вас и не стоят по цели нощи будни заедно с вас и плачещото от глад дете, следователно нямат причина да поставят под въпрос навиците за хранене и сън на бебето ви.

Кърмене през нощта

Ако скоро сте се върнали на работа и сте по-малко време с бебето през деня, то може да иска да суче повече през нощта, за да има по-близък контакт с вас. Бебетата, които са свикнали да се хранят няколко пъти през нощта, са склонни да се събуждат от навика и това ще отнеме време, за да се промени тази рутина.

Ако се наслаждавате на кърменето през нощта, няма причина да спрете - то в крайна сметка ще се случи. От друга страна, ако се почувствате уморени и изтощени, а и бебето физически е готово за промяната - може би е време.

Имайте предвид, че след първите няколко месеца бебето ще започне да свързва гърдите с много повече от просто начин да задоволи глада си. Те ще станат място за комфорт, сигурност, топлина, близост. Тези нужди на детето са толкова реални, колкото и физическите и са необходими за цялостното му развитие.

Някои родители все още смятат, че кърменето през нощта или спането заедно с бебето е навик, от който то няма да се отучи. Не забравяйте, че събуждането на бебетата и малките деца е временно! Те израстват този период, дори когато нищо не правим.

Вътрешното разписание на детето за сън през нощта може да варира значително. Малцина родители се чувстват комфортно, като оставят детето да води, когато става въпрос за нощно отбиване. За други тези моменти сериозно нарушават качеството им на живот.

Ако сте от тези родители и усещате, че грижите през нощта пречат на ежедневните ви задължения и работа (защото сте на ръба на силите си) явно е време да спрете или поне да се опитате да намалите нощните кърмения. Трудно е да поддържате своето собствено здраве и благополучие, ако сте хронично лишени от сън. Така че решението да се сложи край на нощното хранене зависи отчасти от това как се отразява то върху вас.

Умора и изтощение от нощното кърмене

Не бива да се обвинявате или да смятате, че сте лош родител ако искате да спрете кърменето през нощта. Все пак бебето вече е израснало и е започнало да се превръща в малко дете, за което храненето през нощта не е първа необходимост, а по-скоро създаване на комфорт.

Но в крайна сметка комфортно трябва да се чувствате и вие самите!

Как да насърчите бебето за по-малко хранения през нощта?

Започнете процеса на отбиване бавно и постепенно. Кърмете бебето за по-кратък период от време на всяка гърда през нощта. Опитайте се да удължите интервалите между храненията, като го потупвате и успокоявате, за да заспи.

Премахнете дискомфорта. Ако подозирате, че никнат зъбки може да облекчите болката преди лягане (обърнете се към педиатър за продукти, които може да използвате с тази цел).

Обърнете внимание на стайната температура и намерете нивото на комфорт на бебето (някои от децата се събуждат ако стане прекалено горещо или прекалено студено).

Ако сте започнали с въвеждането на твърди храни опитайте се да ги избягвате вечер, за да не натоварват още не съвсем развитата храносмилателна система на детето.

При боледуване често бебетата увеличават събужданията през нощта и желанието за кърмене. В случаи, че детето се събужда често наблюдавайте го. Това може да се предизвика от ушни инфекции, настинки, рефлукс, хранителни алергии.

Увеличете кърменето през деня. Хранете бебето по-често, за да поема повече мляко през деня, тъй като то расте и става все по-активно, може да се опитва да компенсира пропуснатите кърмения от деня през нощта.

Минимизирайте разсейванията – кърмете в тиха и спокойна стая (пуснете щорите, затворете вратата, задайте задачи на по-големите деца), опитайте да кърмите легнала, за да почивате. Понякога бебетата се разсейват прекалено много по време на дневните хранения и не приемат достатъчно мляко. Това те компенсират с по-чести нощни хранения.

Нахранете бебето добре преди лягане. Някой майки предпочитат последното късно хранене да бъде само от едната гърда, за да може кърмачето да поеме и по-високо масленото мляко, което се предлага в края на кърменето (това може да помогне да по-дълъг период от сън между храненията). Ако бебето се събуди през нощта предложете другата гърда, за да може отново да получи по-високо маслено мляко.

Нежни методи за нощно отбиване на малки деца

  • Ако детето спи при вас то е добре да ограничите близостта си, за да не насърчавате кърменето – например може да спите с гръб към него.
  • Ограничете достъпа до гърдите. Носете дрехи, които правят по-труден достъпа на детето до гърдите през нощта.
  • Партньорът ви също може да се включи като при събуждане на детето го гушка за успокояване или му предложи напитка. Бащата дори може да спи в друга стая с детето и това да доведе до по-малко събуждания, отколкото ако кърмачето продължава да спи с майката.

Помощ от партньора

  • Говорете с детето. На по-големи деца може да им бъде обяснено, че вечер, когато е време за сън млякото също отива да спи. Вероятно няма да го разберат напълно и да го приемат в началото, но ако им го повтаряте всяка нощ преди лягане скоро ще свикнат.
  • Просто кажете „НЕ“ или „по-късно“. При дете над 18 месеца се чувствайте спокойни да кажете „Не“. Ако детето се събуди и желае да суче му кажете спокойно: “Не, не сега. Сутринта. Мама спи. Ти също трябва да спиш.“

Избягвайте отбиване през нощта по време на преход. Например, ако сте на път да се върнете на работа или да предприемете семейна почивка. Ако наскоро сте станали по-малко достъпни за бебето през деня, не забравяйте да му дадете допълнително време, в което да сте заедно, така че то да се чувства близо до вас и спокойно. Така ще е по-малко вероятно да потърси комфорт в средата на нощта.

Бебетата ще се отбият и някой ден ще спят през нощта. Този етап на поддържане на нощното кърмене ще премине. Времето в ръцете, на гърдите и в леглото ви е сравнително кратко в живота на детето, но спомените за тези моменти на близост траят вечно.

Повече информация за нощното кърмене и отбиването може да намерите в темите:

  • "Нощното кърмене-защо е толкова важно"
  • "Как да отбием детето"

 

Източници:

https://www.babycenter.com
http://kellymom.com
https://www.askdrsears.com

Още по темата:
  • Диария при кърмени бебета Диария при кърмени бебета
  • Кърмене и запушени млечни канали Кърмене и запушени млечни канали
  • Необичаен цвят на кърмата Необичаен цвят на кърмата
  • Кърмене на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко Кърмене на бебе с алергия към белтъка на кравето мляко
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
45.70лв.

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30
16.70лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 30

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
181.00лв.

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168

Безплатна доставка за България!
МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60
30.20лв.

МЕДЕЛА ЕДНОКРАТНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
6.00лв.

БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
166.00лв.

УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133

Безплатна доставка за България!

Коментари към Докога да продължи нощното кърмене

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Докога да продължи нощното кърмене
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:04
    Коментирайте "Докога да продължи нощното кърмене"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Хранене при кърмачета и деца
  • Лечение при мастит
  • Диария при кърмени бебета
  • Запек при бебета и деца - лечение у дома
  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Глухарче, Радика
  • Кърмене и запушени млечни канали
  • Менструация по време на кърмене – какво трябва да знаете
  • Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
  • Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
  • Необичаен цвят на кърмата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Всичко за разделно хранене - принципи, резултати, рецепти

преди 2298 дни, 12 часа и 8 мин.

Лечебно хранене и диети - мнения и въпроси

преди 2306 дни, 4 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival