Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Рецепти Добре е да знаете ... Полезна информация Полезни и вредни видове сол

Полезни и вредни видове сол

от 15 окт 2019г., обновено на 17 окт 2019г.
Редактор: Ваня Боянова
Полезни и вредни видове сол - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Солта осигурява на човекa жизненоважни минерали, които са от съществено значение за цялостното здравословно състояние. В тази статия ще разгледаме кои са най-добрите и кои най-лошите видове сол и защо някои са по-добри от другите.

Често сме предупреждавани, че високата консумация на сол причинява високо кръвно налягане и проблеми с бъбреците. Ключът е в използването на правилните видове сол и избягване на рафинираните видове, като трапезната сол, която е лишена от важни микроелементи.

Нека разгледаме единадесетте най-често срещани соли, класифицирани от най-полезните към най-вредните.

Най-полезните видове сол

най-полезните видове сол за готвене

1. Розова хималайска морска сол (Pink Himalayan Sea Salt)

Розовата хималайска морска сол се използва най-много в здравната и уелнес индустрия, поради предполагаемите си ползи за здравето. Този специфичен вид сол се произвежда в Пакистан, близо до Хималаите и съдържа трейс минерали като калий и магнезий. Железният оксид в солта й придава характерния розов цвят.

Предимства: Тази естествена сол съдържа до 84 различни трейс минерали (малки количества селен, хром, желязо, флуор, мед, йод, цинк, кобалт и манган) и елементи. Розовата хималайска морска сол има най-високо съдържание на калий, магнезий и желязо от всички останали.

хималайска розова морска сол

2. Фльор Дьо Сел (Fleur de Sel)

Фльор Дьо Сел е нерафинирана сол, която произхожда от Франция и е една от най-добрите налични довършителни соли. Името й означава "цвете от сол". Фльор Дьо Сел е най-скъпата сол, която се предлага както в ситни и нежни, така и в груби кристали, образувани на повърхността на солените лагуни.

Има много силен вкус и аромат на водорасли, така че малко количество от нея е напълно достатъчно. Може да се използва в палео рецепти за придаване на по-добър вкус на ястията. Може да поръсите върху зеленчуци на пара, гурме салати или десерти.

Предимства: Тази чиста сол съдържа минерали и електролити, като калций, магнезий и калий. Почти е невъзможно да пресолите храната с нея.

3. Сел Гри (Sel Gris)

Сел Гри е специална ароматна сол, която се предлага в различни нюанси на сивото. Тя се добива във Франция по атлантическото крайбрежие и в околностите на град Геранд. Сел Гри идва от солни водоеми, покрити с глина. Солта е хрупкава и влажна.

Предимства: Всяко солено кристалче е ароматно и пълно с минерали. Чистата нерафинирана сол Сел Гри съдържа калций и магнезий, които в рафинираните липсват.

4. Черна хавайска сол (Black Hawaiian Salt)

Често наричана черна морска сол, черна лава сол, индийска черна сол или "Кала намак" е сол, която съдържа активен въглен, който придава уникалния й аромат и подпомага за детоксикацията на тялото. Изглежда черна, но всъщност е бледорозова, когато се смели на ситно. Потъмнява, когато се добави към храна и поеме влагата й.

В тази сол се съдържа натриев хлорид, магнезий, железен сулфид и сероводород. Последният придава характерния й мирис на сварен жълтък. Тази сол може да се използва за заместване на яйцата в рецептите.

Предимства: Активният въглен помага да се отделят токсините от организма. Солта е подходяща за хора, които имат отоци или сърдечни проблеми, поради това, че при консумацията й не повишава съдържанието на натрий в организма.

5. Червена хавайска сол (Red Hawaiian Salt)

Известна още като червена Алаева сол, тази сол получава красивия си цвят от пречистената вулканична червена глина от остров на Хаваите, наречен Кауай. Глината в солта помага да изтъкне вкуса на много ястия, а също така се твърди, че спомага за спиране на влагата при готвене на месо, което го прави сочно и апетитно. Червената хавайска сол се разтваря бавно, защото е много твърда. Има сладникав или лешников вкус. Използва се в месни ястия на скара, за морски дарове, птици, салати, десерти и други.

Предимства: Червената хавайска сол съдържа трейс минерали и електролити и е много качествен източник на усвоимо желязо.

6. Келтска морска сол (Celtic Sea Salt)

Келтската морска сол се добива по крайбрежието на Франция. Естественият й цвят е сив, поради взаимодействието на солта с глината в процеса на кристализиране. Има по-мек и богат вкус от другите соли.

Предимства: Тази сол е висококачествен източник на натрий, който може да помогне за:

  • алкализиране на тялото;
  • поддържане на електролитния баланс;
  • повишаване на нивата на енергия;
  • регулиране на кръвното налягане;
  • намаляване на мускулните спазми.

7. Сол на люспи (Flake Salt)

Солта на люспи добавя красива нотка в много ястия. Затова е и много добър избор за декорация на десерти.

Предимства: В тази сол се съдържат много минерали, ако е направена по естествен начин. Когато морето се изпарява в открити басейни чрез използване на естествени източници - слънце и вятър.

8. Морска сол

Естествената морска сол се добива чрез изпаряването на морската вода и е по-хрупкава и по-силна на вкус от трапезната сол, въпреки че съдържанието на натрий е почти същото и в двете. Може да бъде рафинирана или нерафинирана, в зависимост от начина на производство.

Предимство: Когато морската сол е необработена, тя все още съдържа трейс минерали. Някои от тях, които се съдържат в естествената морска сол са калий, магнезий и калций.

9. Кошер сол (Кошерна сол)

Кошерната сол обикновено се използва в еврейските ястия. За да може солта да е кошерна, тя трябва да не съдържа никакви добавки. Използва се в процеса на правене на "месо кошер", където тази сол извлича кръвта от месото.

Кристалите на кошерната сол са по-големи от другите видове сол. Това ги прави идеални за декорация на десерти.

Най-вредните видове сол

трапезна сол

1. Консервираща сол (нитритна)

Консервиращата сол се използва за консервиране и мариноване. Тя е чист натриев хлорид и е супер фина, така че лесно се разтваря. Тази сол трябва да се избягва. Подобно на трапезната сол, консервиращата е рафинирана и не съдържа толкова много стимулиращи здравето минерали и електролити, колкото някои от видовете изброени по-горе.

Ако искате да приготвите домашна марината, по-добре използвайте морска сол.

2. Трапезна сол

Трапезната сол се оказва в самия край на този списък, тъй като е най-обработена. Идва от солни отлагания и след това се подлага на продължителна преработка, по време на която минералите се отстраняват от солта. Получава се супер фина, силно обработена сол, която съдържа антислепващи агенти и по-малко ползи за здравето, отколкото другите видове сол.

Трапезната сол обикновено се използва в рецептите, поради това, че текстурата й прави печенето и готвенето с нея по-лесно. Но това е най-нездравословният избор, който може да направите.

Извод

Има много различни видове соли, които може да използвате в любимите си рецепти, а някои определено са много по-здравословни от други. Махнете солницата от масата, за да не прекалявате с количествата. Заместете трапезната сол с някоя от гореизброените девет по-добри варианта. Опитайте се да използвате различни видове, когато готвите.

Източник:

paleoplan.com
Снимки: lovewholesome.com; pixabay.com

Още по темата:
  • Солен карамел Солен карамел
  • Картофени соленки Картофени соленки
  • Соленки с глазура Соленки с глазура
  • Солени пръчици Солени пръчици
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА

МАТИСЪН СОЛИ ЗА ВАНА АЛКАБАЛАНС 700 г
65.60лв.

МАТИСЪН СОЛИ ЗА ВАНА АЛКАБАЛАНС 700 г

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С МЕК ВКУС 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С МЕК ВКУС 70 г

ЛАКСАФИТ капсули * 60 FOREST HERBS
44.70лв.

ЛАКСАФИТ капсули * 60 FOREST HERBS

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЙОД 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЙОД 70 г

СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ХВОЙНА 100 г
5.70лв.

СИЙСТАРС КРИСТАЛНИ МИНЕРАЛНИ СОЛИ С ХВОЙНА 100 г

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЛЕКО КИСЕЛ ВКУС 70 г
17.90лв.

АРОМАНДИСЕ ЗАМЕСТИТЕЛ НА СОЛ С ЛЕКО КИСЕЛ ВКУС 70 г

Коментари към Полезни и вредни видове сол

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Полезни и вредни видове сол
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 01:33
    Коментирайте "Полезни и вредни видове сол"

РЕЦЕПТАТА е свързана към

  • Добре е да знаете ...
  • Полезна информация
  • Какво лекува английската сол
  • 6 негативни последици за организма от дефицита на сол
  • Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
  • Натурални заместители на солта
  • Солеви разтвори
  • Британци създадоха готварска сол от преработени човешки сълзи
  • Използвайте солен разтвор срещу ниско кръвно налягане
  • Соленият разтвор почиства добре зъбните протези
  • При артрит правете нагревки със сол и речен пясък
  • Облекчете хемороидите с разтвор от сол и сода
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 76 дни, 4 часа и 8 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 274 дни, 3 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 13 часа и 34 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 9 часа и 44 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 2 часа и 25 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 9 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival