Милко Георгиев: Трите стълба на храненето са мазно месо, яйца и зряло сирене
Високомазнинно нисковъглехидратно хранене (ВМ-НВХ) е хранителен режим, който набира все по-голяма популярност сред хората, които търсят начини да намалят телесното си тегло и в същото време се стремят да осигурят на организма си оптималното количество хранителни вещества. Ключовият момент на този режим е органичаването на въглехидратите, които се приемат с храната (въглехидратна рестрикция). Един от първите последователи на ВМ-НВХ е треньорът Милко Георгиев. Той го открива преди почти две десетилетия и оттогава до днес популяризира тази система на хранене, като се базира на личните си впечатления и постигнати резултати. Милко е вдъхновяваща личност, от която всеки от нас има какво да научи по отношение на храната и спорта. Затова ви срещаме с него, за да почерпим заедно от неговите знания и опит.
Името Милко Георгиев се споменава почти винаги, когато се говори за ВМ-НВХ. Разкажи ни повече за тази връзка!
Занимавам се със спорт от 6-годишен и винаги съм имал отношение към здравето. През 2002 година търсех режим на хранене, с който да подобря и поддържам здравето си, както и да кача активно тегло. Попаднах на високомазнинното и нисковъглехидратно хранене (ВМ-НВХ), запознах се с неговата същност и веднага разбрах, че това е моят начин. След първите 6 месеца забелязах колко много енергия имам, докато спортувам и след година подкожните ми мазнини вече бяха 4%, което е брутално ниско за човек, който никога не е посягал към стимуланти/химия.
Тогава имах кариера в ИТ сферата и започнах да споделям знанието и опита си в интернет. Постоянно четях и прилагах наученото. Онлайн форумите бяха много силни в тези години и аз стартирах мой собствен. Започнах и бизнес с тренировки с личен треньор. Всичко това беше много непопулярно тогава, а мазнините бяха твърдо табу.
Не закъсняха резултатите, споделени от хората, последваха интервюта по телевизия, вестници, списание, радио. Така започнах да ставам популярен.
През 2019 година работиш в Китай като кондиционен треньор. Как се хранят китайците, наистина ли ядат толкова много ориз, колкото си мислим?
Да, от края на 2018-а съм кондиционен треньор на китайския национален отбор по плажен волейбол.
Китайците са преживели много етапи на глад, като последният е приключил преди 50 години. Затова в традицията им има много ястия с ориз и тесто. Но в същото време те ядат всички възможни животни – от буболечки, през морски мекотели и плъхове, до свинско, телешко, агнешко и всякакви риби, октоподи, раци. Всичко. Това показва, че те ценят много високо животинския протеин. Днес в Китай има достъп до месо и морски храни и те са основната храна.
Колко въглехидрати, мазнини и протеини трябва да приемаме и как да определим нужното ни количество?
Мнението ми, базирано на опита, който натрупах, обучавайки първо себе си, след това треньори и хиляди други хора на ВМ-НВХ е, че калориите от мазнини трябва да са 60%, протеини 25% и въглехидрати 15%. Напредналите и тези, които имат силна воля за промяна, от самото начало съветвам да се стремят към съотношение М-60/П-30/В-10 (мазнини/протеини/въглехидрати).
Привържениците на модерното КЕТО допускат грешка, като вдигат мазнините прекалено до 75% и в същото време свалят въглехидратите на 5%. По този начин оставят тялото без протеини за градивни цели. От 25% протеини около 10 пункта отиват за глюконеогенеза, с която тялото си произвежда необходимите му въглехидрати. И така за градеж остават протеини равни 15% от калориите, което при 2000 ккал е 75 гр. Тези 75 гр протеин са недостатъчни за здравето, а още по-малко за поддържане на активен живот.
Личните калории най-добре се откриват, като човек замери текущите си калории и ги намали или увеличи с 10% в зависимост от целта му – да сваля или да качва тегло. След две седмици проверява личното си тегло и ако няма резултат, променя калориите отново с 10%. Играта с калориите е добре да е без резки движения.
Дай ни примерно дневно меню (като за начинаещи), което да внесе малко яснота върху процентите?
Трите стълба на храненето са мазно месо, яйца, зряло сирене. Всеки един от тях отговаря на съотношение около М-65/П-35/В-0. С добавяне на зеленчуци към тях и нещо сладко за десерт – всичко си идва на мястото.
За пример ще взема жена, която има 20% мазнини в тялото си, което е често срещано. Общото тегло на кантар е 60 кг и следователно има активно тегло 48 кг. Физическата активност е средна. За да сваля, тази жена трябва да започне с 1200 ккал на ден.
- Закуска: 3 яйца, краставица, чай/кафе = 270 ккал
- Обяд: 150 гр свинска пържола, зелена салата = 460 ккал
- Десерт: 35 гр шоколад = 190 ккал
- Вечеря: 50 гр филе от риба тон, зелена салата, една лъжица зехтин, лимон = 280 ккал
Каква е причината някои хора да не свалят килограми, въпреки че спазват стриктно режима, и как да променят това?
Нека намалят калориите с 10%. Възможно да се греши при отчитане на храните като съотношение М/П/В и общи калории.
Освен това хората често лъжат дори себе си, че са стриктни, а всъщност ядат много, хапват сладко и прочие. Звучи шантаво, но е факт, свързан с човешката психика. Лична отговорност е да си честен.
Може ли ВМ-НВХ да се спазва цял живот?
ВМ-НВХ е най-добрият вариант за хранене, като съотношение на хранителните елементи. Трябва да консумират продукти, които дават всичко необходимо на тялото. Накратко, тези храни са яйца, месо, черен дроб, костни бульони. Оттук списъкът може да нараства със сърца, мозък, мазни риби и прочие.
Разбира се, в квотата от въглехидрати всеки може да сложи любимите си сладки неща.
Ако имаме ВМ-НВХ и пълноценен набор от храни, то това е най-добрият начин за хранене за цял живот. Аз се храня така вече 17 години.
Какво мислиш за кетозата? Това ли е начинът да се свалят килограми и може ли да сме в кетоза цял живот?
Полезното на НВ е кетогенността – производството на кетони. Кетозата е излишно пресилване на кетогенността.
Килограми се свалят от отрицателен калориен баланс, особено в комбинация с НВ.
Кетозата има ползи при третиране на заболявания, например на мозъка. За здравия човек е излишна.
Как трябва да се храним, ако искаме да сваляме килограми – често, но по малко или възможно най-рядко?
Както стана вече дума, свалянето е чрез отрицателен калориен баланс. Много по-важно е приемаме ценна храна, особено при недостиг на калории. Също така да дадем възможност на тялото да усвои тази храна. Протеините остават в стомаха от 4 до 8 часа – зависи от количеството храна и от здравето на храносмилателната система. Ако междувременно постъпи нова храна, тя ще попадне в червата, без да е готова за пълноценно усвояване и ще стигне в дебелото черво, където ще загние от живеещите там бактерии. Следват дискомфорт и болести. Затова е важно да има поне 5 часа между всеки две хранения. Тоест, храненията на ден е добре да са 2 или 3. Единствено хората без жлъчка може да се хранят 4 пъти, ако е налице проблем да усвояват големите количества мазнини.
Какво е мнението ти за периодичното гладуване (фастинг)? Нужно ли е да гладуваме, за да сваляме килограми?
За мен умишленият фастинг е като кетозата – излишен е. Вече казахме, че може да се храним и два пъти на ден. Това означава повече храна във всяко едно от храненията и повече време за усвояване. Ако човек, поради ритъма си на живот, реши да обядва обилно в 13:00 часа и да вечеря обилно в 21:00 часа, то остават 16 часа без консумиране на храна. Ето ви модерния фастинг, без дори да си фен на някой инстаграм герой.
След като постигнем целите си с помощта на ВМ-НВХ, можем ли да хапваме торта например?
Всичко е въпрос на пропорция. Торта може да се яде винаги, но в рамките на въглехидратната квота.
Ако един или няколко дни се прекали с приема на въглехидрати, то следващите дни трябва да компенсират това със своята стриктност. Краткотрайното въглехидратно прекаляване няма значение, ако е налице дългосрочно правилно хранене. След като човек постигне желаните ниво на телесни мазнини и общо тегло, може да си позволи да бъде малко по-сладкострастен. Тези, които се придържат към режима две седмици и след това два месеца ядат неподходящи храни – няма как да са успешни.
При спазването на какъвто и да било хранителен режим е важна подкрепата на близките ни. Как твоето семейство прие начина ти на хранене?
Аз бях зрял и независим, когато започнах да се придържам към ВМ-НВХ и при мен спънки и трудности от страна на семейството ми нямаше. По-скоро срещам проблеми да подтикна някои от близките си да започнат да се хранят по-здравословно.
Какво ще посъветваш нашите читатели, за да не се отказват по пътя към здраво и красиво тяло?
Ако ви е трудно да направите голяма промяна от раз, то направете я постепенно. Ден след ден изключвайте вредни храни и включвайте полезни. Смело консумирайте сол и яйца. Солта помага на клетките ви да се хранят и поят. Яйцата ви дават почти всички необходими вещества.
Избягвайте да се пресилвате, елиминирайте чувството за вина.
Спрете да се оправдавате, че ви е трудно да следвате хранителен режим, защото до работата ви нямало магазин и т.н. В момента аз спазвам хранителния си режим, като съм на ново място на всеки 10 дни – Китай, Малайзия, Тайланд, САЩ, Европа, Япония, Русия. Само Китай е като 20 различни държави. Който търси – намира.
Снимки: личен архив
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Личности в кухнята
- Да победиш Хашимото и инсулинова резистентност с помощта на храната - разказ от първо лице на блогърката Дени
- Кето обрив
- Едноседмична кето диета за отслабване
- Кето чийзкейк с горски плодове
- Кето диетата може да помогне на хора с тежки психични заболявания
- Кето диета: подходящи и неподходящи храни - част 2
- Какво са нетни въглехидрати и как да ги пресмятате
- Кетогенната диета може да подобри плодовитостта при жени със синдром на поликистозните яйчници
- Кето лазаня с телешка кайма
- Кето и палео диетите – най-ефикасни в комбинация със специални ензими
Коментари към Милко Георгиев: Трите стълба на храненето са мазно месо, яйца и зряло сирене
Тези карантии и мазни меса, няма ли да ми вдигнат пикочната киселина