Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Рецепти Добре е да знаете ... Любопитни факти от кулинарния свят Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част)

Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част)

от 01 юли 2014г., обновено на 07 окт 2015г.
Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Подбрали сме ви една колекция от необичайни за нашите географски ширини плодове и зеленчуци, които ще ви представим в три части. Нека се запознаем с тях и научим малко повече за тези екзотики.

 

 

 

Лилав морков

Когато стане дума за моркови, всички ние се сещаме за оранжевия зеленчук, който в представите ни не може да бъде друг цвят. Оказва се, че всъщност може. Дори, ако трябва да бъдем съвсем точи, първоначално морковите се били лилави. Обагрянето се дължи на бета-каротин и известно количество от пигмента алфа каротин. Те съдържат алфа пигмент антоцианин, който действа като антиоксидант. През Х век лилави моркови са се отглеждали Афганистан, Пакистан и Северен Иран. През XIV век в Южна Европа са внесени малинова, жълта и бяла разновидности. Срещат се също черни, зелени и червени моркови.

Холандски растениевъди изучават полезните свойства на лилавия морков и заключенията им сочат, че той осигурява на организма допълнителна защита срещу онкологични и сърдечно-съдови заболявания.

 

Черни домати

На британския пазар се появява уникален сорт домати с черен цвят. Според някои експерти в тях се съдържа вещество, което няколкократно увеличава сексуалното влечение. Растението е роднина на диворастящото Lycopersicon cheesmanii. Размерът на плодовете е същият като този на добре познатите ни червени домати, но вкусът им е по-сладък и обагрянето кафяво-черно.

Шест години научни изследвания са били необходими, за подобряването на доматите и за пускането им на европейския пазар.

Първоначално доматите, отглеждани от ацтеките и инките през VIII век, са били не само червени, но и жълти, зелени, бели и черни (в днешни Еквадор, Боливия, Чили, Перу и Мексико).

Твърди се, че тази кръстоска между домат и къпина е в състояние да удължи живота на мишките с 30%. Освен полезните свойства на обикновените домати, черните се характеризират с високо ниво на витамин С и антиоксиданти.

 

Цветно зеле "Дъга"

Този сорт зеле се появява в Англия. Британска компания пуска на пазара цветно зеле, чиито съцветия са обагрени в ярки оранжеви, лилави и зелени тонове. Вкусът е същият като на обикновения карфиол, разликата е, че ястията стават цветни, защото наситеното оцветяване се запазва и след приготвянето на зеленчука.

Трябва да споменем, че в оранжевия сорт се съдържа 25 пъти повече бета-каротин, отколкото в обикновените съцветия. А виолетовият вариант е наситен с антоцианин, който е полезен като профилактика срещу сърдечни заболявания, тъй като забавя съсирването на кръвта.

Представител на компанията производител подчертава, че не става въпрос за ГМО продукт и че необичайното обагряне е резултат от традиционна селекция, продължила повече от десетилетие.

 

 

Бяла ягода

Родината на тази екзотика е Южна Америка. Бялата ягода има генетичната структура на познатата ни червена, но вкусът и ароматът й са като на ананас. Уникалният вид е бил на път да изчезне, когато холандски фермери го възраждат и започват успешно да отглеждат в оранжерии. Неузрелите плодове са зелени, узрелите се познават по белия цвят и червените семена.

Още по темата:
  • Кенгуру Болонезе Кенгуру Болонезе
  • Крокодилски шишчета с манго Крокодилски шишчета с манго
  • Пържени бамбукови червеи Пържени бамбукови червеи
  • Панировката - гаранция за вкусни ястия Панировката - гаранция за вкусни ястия
4.4/5 5 оценки

Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА

БИОХЕРБА СОЛИ ЗА ВАНА ЕКЗОТИЧНО ИЗКУШЕНИЕ 600 г
7.30лв.

БИОХЕРБА СОЛИ ЗА ВАНА ЕКЗОТИЧНО ИЗКУШЕНИЕ 600 г

НЕЙЧЪРС ПЛЮС SOURCE OF LIFE GARDEN МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30
91.40лв.

НЕЙЧЪРС ПЛЮС SOURCE OF LIFE GARDEN МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30

АЛАЙВ ИМУН ХЕЛТ капсули * 30 NATURE'S WAY
55.20лв.

АЛАЙВ ИМУН ХЕЛТ капсули * 30 NATURE'S WAY

АЛАЙВ ВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ 50+ таблетки * 30
28.80лв.

АЛАЙВ ВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ 50+ таблетки * 30

МАКСИМУМ ГРИЙНС КЪМПЛИЙТ таблетки * 90 GNC
81.50лв.

МАКСИМУМ ГРИЙНС КЪМПЛИЙТ таблетки * 90 GNC

АЛКА ГРИЙНС саше * 10
37.70лв.

АЛКА ГРИЙНС саше * 10

Коментари към Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част)
    www.framar.bg 
    на 13 June 2025 в 07:55
    Коментирайте "Екзотични плодове и зеленчуци (Първа част)"

РЕЦЕПТАТА е свързана към

  • Добре е да знаете ...
  • Любопитни факти от кулинарния свят
  • Млечно смути със замразени плодове
  • Как и колко да варим различните зеленчуци
  • Как да намалим консумацията на пестициди, съдържащи се в плодовете и зеленчуците?
  • Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
  • Гранадила - ползи за здравето
  • Кактус
  • Как да извлечем максимума от витамините в лимона?
  • Приложете рецепта с мая за подхранване на всички зеленчуци в градината
  • Видове неврони
  • 15 гигантски зеленчука, за които е трудно да се повярва, че са истински
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Готварски книги или рецепти от кулинарни страници в интернет използвате?

преди 2087 дни, 16 часа и 8 мин.

Вярно ли е, че охладените плодове дават повече сок?

преди 2102 дни, 23 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 3 дни, 14 часа и 57 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 4 дни, 14 часа и 22 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 6 дни, 19 часа и 45 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 6 дни, 22 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Готови ли сте у дома да полагате грижа за болен роднина?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАТОПАТ БИНТ ЛАСТИЧЕН 12см/4м

МАТОПАТ БИНТ ЛАСТИЧЕН 10см/4м

МАТОПАТ БИНТ ЛАСТИЧЕН 8см/4м

ВИЗАЖ Б-М КЕРАТИН/АРГАН 250мл

БИЛКОВА СМЕС ПРИ КОЛИТ Х2 150 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АУГМЕНТИН таблетки 875 мг / 125 мг * 14 GLAXOSMITHKLINE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 юни 2025г. в 16:53:52

C43.0 Злокачествен меланом на устната

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 юни 2025г. в 16:51:41

ВАЛИДОЛ таблетки 60 мг * 20 ФАРМАК

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 юни 2025г. в 16:49:41

ДИЙП РИЛИЙФ гел 50 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 юни 2025г. в 16:49:29

МОНУРАЛ гранули за перорален разтвор 3 г * 2

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 юни 2025г. в 16:41:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival