Манджурски орех
Манджурският орех е близък родственик на обикновения орех, но е по-малко капризен към условията за отглеждане и по-студоустойчив.
Химичен състав
Манджурският и обикновеният орехи са сходни по състав, като по съдържание на някои вещества манджурският изпреварва обикновения.
Мазнините в ядката са представени от линолова, олеинова, палмитинова и стеаринова киселини. Налични са също ябълчена и лимонена киселини, дъбилни вещества и етерични масла. Лидери сред витамините са А, В1, В2 и Е, а черупката и сърцевината са богати на магнезий, калий и йод.
Лечебни свойства
За човека са полезни листата, черупката и ядрата на ореха.
-
За дезинфекция
В листата на манджурския орех е голяма концентрацията на фитонциди и хидроюглон. При окисление хидроюглонът се превръща в юглон - вещество, което унищожава бактериите и гъбичките, дезинфекцира, стерилизира и лекува раните. Предвид тези свойства, на основата на пресни или сушени листа от растението се приготвят настойки и отвари. Отварата помага при стоматит, гингивит, пародонтоза и ангина. Компреси с настойката са от полза при гъбични заболявания на кожата, за дезинфекция на открити рани, циреи и мазоли. Юглонът е пагубен за паразити и действа като естествен антибиотик.
-
При дефицит на йод
В обвивката и ципите на зелените плодове на манджурския орех се натрупва йод, затова настойка от плодовете се използва при лечението на гуша и хипотиреоидизъм.
-
За премахване на възпалението
Освен дезинфекциращо действие юглонът може да премахва и възпалението. Манджурският орех е полезен при лечението на простатит, чревни и стомашни възпаления, както и при възпаления на устната кухина. За целта се използва отвара или настойка от ядката.
-
Като обезболяващо
Веществата, влизащи в състава на плодовете, са в състояние да разширяват кръвоносните съдове, да премахват спазмите и болката. Настойка от ореха е ефективна в качеството си на обезболяващо средство при еднократен прием (не повече от 2-3 чаени лъжици на 100 милилитра вода).
-
При захарен диабет
Въпреки високата си калоричност, манджурският орех се отнася към продуктите с нисък гликемичен индекс (около 15 единици), затова е безопасен за консумация при захарен диабет и затлъстяване. Ядката не повишава рязко кръвната захар, а дава постепенно енергия на организма. Разбира се, не трябва да се забравя за многото й мазнини и високата й енергийна стойност, затова да не се изяждат повече от 3-5 ядки на ден.
Вреда и противопоказания
Манджурският орех и всички продукти, приготвени на негова основа, имат редица противопоказания, въпреки немалкото положителни за организма свойства.
Настойка от растението да не се употребява при:
- чернодробни заболявания: цироза и хепатит;
- язви и гастрити на стомаха и червата;
- повишено кръвосъсирване, варикоза и тромбофлебит;
- индивидуална непоносимост;
- камъни в бъбреците.
И здравите хора не бива да се увличат с използването на настойка от растението, тъй като може да се появят странични ефекти, като гадене, повръщане, световъртеж и задух.
polzavred.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 4 мл. |
Белтък | 28,5 гр. |
Мазнини | 61 гр. |
Въглехидрати | 7,7 гр. |
Калории | 643 кал. |
Витамини и минерали
витамини: А, В1, В2 и Е; магнезий, калий и йод |
Други
Други полезни | юглон |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Ядки и семена
- Бразилски орех за здраве и стройна фигура
- Сурова плодова каша с пшеничен зародиш и орехи
- Печени ябълки с мед и орехи
- Печени ябълки с плънка от орехи, стафиди и канела в масло и портокалов сок
- Еликсир от мед и орехи – народната рецепта
- Орехи - ползи и вреди
- Ябълков кекс с канела и орехи
- Пригответе си супер еликсир, който изненадващо бързо ще обогати кръвта ви с хемоглобин
- Овесени бисквити с мед и орехи
- Орехов сос с кисело мляко и босилек
Коментари към Манджурски орех