Грейпфрут - ползи за здравето и противопоказания
Грейпфрутът е жълто-оранжев цитрусов плод, който на външен вид наподобява портокал. Месестата му част е по-кисела от портокаловата, а белите ципи са горчиви. Много учени смятат, че плодът се е появил в Индия в резултат на естествена хибридизация между помело и портокал. Както и да се е родил, цитрусът несъмнено изобилства от полезни характеристики, които се дължат на богатия му хранителен състав и ниската калоричност. В следващите редове ще разгледаме какви ценни за човешкото здраве вещества се съдържат в него, как влияе консумацията на плода върху организма ни и защо трябва да бъдем внимателни с яденето на грейпфрут по време на прием на лекарства.
Хранителен състав на грейпфрута
Като всички цитруси, и този съдържа много важни за човешкия организъм вещества, сред които:
- витамини (А, РР, С, D, В1, B2, В9);
- минерали (калий, магнезий, калций, фосфор, натрий, йод, желязо, кобалт, мед, манган, цинк, флуор);
- антиоксиданти,
- целулоза;
- каротиноиди;
- органични киселини;
- етерично масло.
Ползи за здравето и лечебни свойства на грейпфрута
Етеричните масла и органичните киселини в състава на цитруса играят важна роля в подобряването на храносмилателния процес, усвояването на храната и образуването на храносмилателни сокове. Тези, които страдат от заболявания на стомашно-чревния тракт, свързани с ниска киселинност на стомашния сок, е добре да приемат по 200-250 милилитра сок от грейпфрут.
При стари хора употребата на плода помага за понижаване на артериалното налягане и се бори с признаците на атеросклероза. Освен това веществата в цитруса действат благоприятно върху дейността на нервната система, затова е полезен при умствена и физическа преумора, помага за нормализиране на съня, препоръчва се и срещу безсъние, намалява главоболието.
Количеството целулоза в плода, увеличаваща перисталтиката на червата, е профилактика срещу запек.
Витамините в грейпфрута укрепват имунната система и премахват отоците.
Полезните свойства на плода не се изчерпват с това. Като ароматерапия цитрусът има благоприятен ефект при депресии и апатия. Възвръща жаждата за живот, помага да се избавим от съмненията, допринася за доброто настроение, изостря вниманието и паметта.
Съдържащите се в грейпфрута хранителни вещества, помагат да се избегне сънливостта, световъртежът, пристъпите на летаргия.
Плодът спомага нормализирането на нивото на холестерола и допринася за намаляване на приема на инсулин при диабет, диетолозите препоръчват дневно да се изяжда поне 1 цитрус.
Грейпрутът – калории и отслабване
Грейпфрутът се смята за диетичен продукт, който се бори с излишните килограми. Това е свързано с наличието на вещества в състава му, които са способни да разрушават и извеждат холестерола, да ускоряват обмяната на веществата и да понижават нивото на кръвната захар.
Освен това калориите в 100 грама пресен плод са едва 32, в консервирано състояние за същото количество те се увеличават минимално и стават 37, а в 100 милитра сок има само 30 кКал.
Всичко това означава, че е полезно да включите цитруса под някаква форма в хранителния си режим, ако сте решили да отслабвате.
Грейпфрутът в кулинарията
Цитрусът може да се яде суров, от него се приготвят сокове, алкохолни и безалкохолни коктейли, плодови сладка и салати. Сокът от грейпфрут се използва за направата на пикантни сосове и маринати. От кората на плода се извличат етерични масла, които намират приложение при производството на сладкарски сиропи и екстракти за алкохолни напитки.
Кога не трябва да се яде грейпфрут: вреда, противопоказания и несъвместимост
Грейпфрут и лекарства
Някои вещества в цитруса могат да потиснат действието на определени лекарства, и по-специално на противозачатъчните таблетки, затова следва да се консултирате за съвместимостта между двата продукта.
Що се отнася до сока от плода, той има обратно влияние - може да засили действието на лекарствените средства, повишавайки тяхната концентрация в кръвта, което може да доведе до появата на странични ефекти, свързани с предозирането.
Възможни вреди
Прекомерната консумация на грейпфрут е възможно да повлияе неблагоприятно върху чернодробната дейност, като забавя работата на органа, а следователно и извеждането вредните вещества от организма.
Противопоказания за консумация
Хората със стомашно-чревни проблеми, свързани с повишена киселинност, също страдащите от хепатит и нефрит не трябва да приемат грейпфрут. При наличие на алергии от цитруси плодът също не трябва да присъства в менюто.
Храни и лекарства - рискови комбинации
edaplus.info
Снимки: pixabay.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 88,5 мл. |
Белтък | 0.7 гр. |
Мазнини | 0.2 гр. |
Въглехидрати | 6,5 гр. |
Калории | 32 кал. |
Витамини и минерали
витамини В2, С, Р, провитамин А; каротин, калций, калий, целулоза |
Други
Други полезни | етерични масла, органични киселини |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЬО ШАМО ДАМСКА ТОАЛЕТНА ВОДА GENESIS FEMME 100 мл
ГРЕЙС КОЛ БУТИК ЛОСИОН ЗА РЪЦЕ И ТЯЛО МАНДАРИНА, БОСИЛЕК И ГРЕЙПФРУТ 500 мл
БИО - КУЛТ КАНДЕА капсули * 15
ФИОРЕНТИНО САПУН ГРЕЙПФРУТ И ЛАЙМ 200 г
ЕМПЕР МЪЖКИ ДЕЗОДОРАНТ LEGEND 200 мл
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА GRATITUDE 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Суити
- Опасни взаимодействия между храни и лекарства
- Смути от сурова тиква и грейпфрут с канела и мед
- Коктейл Палома
- Сладко от грейпфрут
- Грейпфрут
- Диета с грейпфрут - едноседмична
- 3-дневна диета с грейпфрут и яйца
- Консумирайте напитка от корите на грейпфрут и мандарина против гастрит
- Направете си витаминозна детоксикираща напитка от грейпфрут и куркума
Коментари към Грейпфрут - ползи за здравето и противопоказания