Как да приготвим правилно вкусен ошав: класическа рецепта и съвети
Ошавът е компот от сушени плодове – хармонично съчетание на невероятен вкус и полза за организма. Напитката действа благоприятно върху сърдечносъдовата, нервната и храносмилателната системи.
Ошав може да се приготви и от един вид сушени плодове, но обикновено се прави от комбинация на няколко плода, които се подбират според личните предпочитания на човек или според наличните продукти у дома.
Сладък компот може да се направи от сушени круши, фурми и смокини. Приятна кисела нотка пък се получава, ако се добавят сушени вишни, шипки, дрян или други ягодоплодни. Интересен вкус може да се постигне, ако в ошава се включат парченца сушен банан, дюля и праскови.
Как се вари ошав?
Основната тънкост, която трябва да знаем, за да приготвим правилно ошав, е проста: сушените плодове е необходимо да се добавят последователно. А дали крайният продукт ще бъде сладък или кисело-сладък зависи от плодовете, които са използвани за направата му. Разбира се, подслаждането също е от значение.
Сушените ябълки и круши се варят по-дълго време от останалите плодове, необходими са им около 30 минути. Сушените сини сливи и кайсии се приготвят за 10-15 минути. Най-бързо се сваряват стафидите, те се слагат в компота 5 минути преди той да бъде готов. По същото време се добавя и захарта. Най-важното е напитката да се остави достатъчно дълго време, за да се запари.
За приятен аромат на компота може да се добави кора и сок от цитруси, листенца мента, маточина, смляна канела и/или джинджифил.
Рецепта за класически ошав
Предпочитано е съчетанието на сушени кайсии, ябълки, круши и сини сливи – микс, който има наситен приятен аромат и прекрасен вкус.
Необходими продукти:
- 3-4 литра вода
- 150 грама сушени ябълки
- 50 грама сушени круши
- 100 грама сушени сини сливи
- 50 грама сушени кайсии
- 50 грама стафиди
- сок от 1/2 лимон
- захар на вкус
Приготвяне на ошава
Измийте добре сушените плодове. Сложете водата на котлона да заври и тогава в нея изсипете ябълките и крушите. Нека се приготвят на слаб огън в продължение на 20-25 минути, прибавете сините сливи и кайсиите, а 15-20 минути по-късно стафидите и захарта. След 5 минути напитката е готова.
Ако се е изпарила голяма част от водата и компотът е станал гъст, може да долеете малко вода. Добавете цитрусовия сок и свалете съда от котлона. Затворете с капак и оставете ошавът да се запарва, докато изстине напълно. След това приберете на студено за няколко часа.
След измиване на сушените плодове може да ги накиснете в студена преварена вода за 15-20 минути. Така ще се отмият вредните вещества от плодовете, ако те се обработвани с такива. |
Вместо лимонов сок може да добавите парченца лимон в компота. Захарта може да се замени с мед, но той се добавя в края. Това е необходимо, тъй като медът не бива да се вари, защото ще изгуби полезните си свойства.
За да откриете комбинацията от сушени плодове, която ви допада най-много, ще се наложи да експериментирате. Опитвайте различни съчетания, докато постигнете желания вкус на вашия ошав. Ето още няколко предложения, които може да пробвате...
Популярни съчетания на сушени плодове за приготвяне на ошав:
- 200 грама ябълки, 100 грама круши, 50 грама сини сливи, 50 грама кайсии;
- 200 грама кайсии, 100 грама дюли, 100 грама банани;
- 200 грама сини сливи, 200 грама кайсии;
- 1,300 килограма смокини, 100 грама шипки.
*Посочените комбинации са за 4 литра вода. Обикновено на 100-150 грама плод се слага 1 литър вода.
Едва ли ще се учудите, ако ви кажем, че добрият вкус на ошава зависи и от качеството на сушените плодове. Затова е важно да можем да изберем точно такива, ако не сме си ги приготвили сами, разбира се.
Съвети при избор на сушени плодове за вкусен и полезен ошав
Не се изкушавайте от лъскавите сушени плодове с наситен и красив цвят. Гланцираната повърхност говори за това, че те са обработени с химически препарати. Затова по-добре заложете на невзрачните на вид плодове или си изсушете плодовете в домашни условия.
- Сушените кайсии трябва да бъдат ярки и идеално равни.
- Сушените сини сливи трябва да са черни на цвят, да бъдат достатъчно сухи и да не са лъскави.
- Добрите стафиди имат матова набръчкана повърхност, а цветът им може да бъде черен, тъмнокафяв или тъмнооранжев и зависи от сорта на гроздето. Общото за различните сортове грозде е, че в процеса на сушене всички потъмняват, което значи, че ярките златисти стафиди се получават с помощта на химически препарати
Необичаен начин да разберете качеството на стафидите е като ги ударите в плота на масата. Ако падайки върху него се чуе леко почукване, значи плодът е добър. |
- След естествено изсушаване прасковите стават или тъмнокафяви, или тъмнооранжеви с матова набръчкана повърхност.
- Фурмите не трябва да са блестящи, те имат напукана лепкава повърхност. По-добре е да се избират плодове с костилка, защото в тях се съдържат повече витамини.
- Сушените смокини имат светлобежов или светлокафяв цвят. Белите налепи по плодовете не са повод за притеснение – това е глюкозата, която излиза, което означава, че смокините са сладки. Може сами да си изсушите смокини във фурната, за да сте сигурни в тяхното качество.
Коментари към Как да приготвим правилно вкусен ошав: класическа рецепта и съвети