Как да разберем дали месото, колбасите и рибата са пресни, стари или развалени
Богатият избор на хранителни продукти в супермаркета или кварталния магазин често ни кара да се замисляме доколко е прясна предлаганата стока. Но как да разберем това? Ще обърнем внимание на начините за определяне на свежестта на месото, месните продукти и рибата, за да сме сигурни, че правим най-правилния избор.
Как да разберем дали месото е прясно
Прясното месо трябва да има "свеж" розов външен вид и ненатрапчив аромат. Често се случва да попадаме на месо, което има наситен розов цвят. На всички ни е ясно, че това се постига чрез оцветяване. За да разпознаете "боядисания" продукт, е необходимо първо да го огледате внимателно от всички страни. Ако забележите, че месото съчетава различни по наситеност нюанси на червеното, то има причина да смятате, че е оцветено изкуствено. Може да проверите това, като поставите парче от него върху бяла салфетка – една домакиня винаги може да разбере дали отпечатъкът, останал по нея, е от кръв или от боя.
Ако се чудите дали месото е прясно, натиснете го с пръсти. Свежото ще възвърне първоначалната си форма. Друго, което е добре да знаете е, че по продукта не трябва да има слуз.
Как да разберем прясна ли е каймата
В прясната кайма няма тъмни участъци. В случай че такива са налице, значи в сместа е попаднало старо месо. Ако повърхността на каймата е сивкава, то продуктът се е застоял прекалено дълго в магазина. Свежата кайма има ярък и блестящ цвят. Качественият продукт е с еднородна консистенция, без кости, хрущяли, сухожилия и груба съединителна тъкан. Ако каймата е замразена, за качеството й може да се ориентирате по цвета, който варира от тъмночервено до светлорозово взависимост от вида на преобладаващото месо (телешко или свинско).
Ако каймата се състои само от месо, то тя ще отделя сок, който също може да ни каже много за качеството на продукта. Яркочервената умерено прозрачна/бистра течност е признак за свежа кайма, докато тъмният гъст и мътен сок показва, че продуктът не е пресен.
Най-добре е каймата да се смила пред очите ви. Но тъй като това невинаги е възможно, за качеството може да се ориентирате и по цената й, която не е добре да бъде по-ниска от тази на самото месо.
Как да определим свежестта на рибата
Първият признак за свежест на рибата е добрият мирис. Ако продуктът не е пресен, най-лесният начин да му се придаде търговски вид, е с помощта на "течен пушек". Така обработената риба лесно се различава от истински опушената – разрязвайки я на парчета, тя ще се разпадне.
Ако рибата е прясна, люспите й ще са прилепени плътно към тялото, ще са гладки и умерено лъскави. Наличие на каквито и да било петна може да бъде знак за заболяване. Обърнете внимание и на корема на рибата – той не трябва да бъде издут.
Състоянието на хрилете също е добър индикатор за качество. При прясната риба те са затворени, цветът им е ярък, не тъмен и матов, по тях няма жълтеникави или кафеникави участъци.
Месото трябва да изглежда свежо, без тъмни и сиви петна. Качествената риба не е прекалено мека, отпусната или суха при допир. Еластичността при натиск е характерна за пресния продукт. Ако рибата е стара, на мястото ще се образува вдлъбнатина.
Вярвате или не, очите на рибата също говорят за качеството й. Те трябва да са избистрени и леко изпъкнали, а не мътни, хлътнали и сухи.
Не забравяйте, че прясната риба се разваля за ден.
Как да разпознаем развалените колбаси
Нарязаните и опаковани колбаси най-често не са пресни. Обикновено датата, отбелязана върху опаковките и етикетите им, е тази на нарязването, а не на самото приготвяне на продукта.
При целите колбаси обърнете внимание на състоянието на тяхната обвивка, на цвета на съдържанието и на аромата. Свежите продукти с добро качество имат чиста и суха неповредена обвивка. Цветът при разреза е светлокафяв за колбасите със съдържание на черен дроб, розов – при варените колбаси, тъмночервен – при пушените.
Непресните кренвирши и наденици имат леко надута обвивка. Ако я пробиете с игла и съдържанието й е влажно, то очевидно е развалено.
Как да разпознаем прясното пилешко
За да се придаде свеж вид на старото пилешко, то обикновено се избърсва с хлорен разтвор. Доверете се на обонянието си, дори минимален дъх на хлор, трябва да ви откаже от покупката на продукта.
Цветът също е показател: на свежото пилешко той е розов, на разваленото – сив, а миризмата е неприятна и с дъх на амоняк. Обърнете внимание и на мазнината. Ако тя е жълтеникава или бяла и не се лепи по ръцете, значи месото е прясно. Розоватият й оттенък може да означава, че продуктът е обработван с химикали. От свежото пилешко се отделя прозрачен сок, а течността от разваления продукт е мътна или млечнобяла.
Пазарувайте от магазини, в които е възможен контакт с продавачите, консултирайте се с тях относно избора, който предстои да направите. Не пренебрегвайте информацията, посочена върху етикетите и опаковките на хранителните стоки.
Пресните продукти са равни не само на вкусни ястия, но и на здраве – вашето и това на близките ви.
Продукти свързани с РЕЦЕПТАТА
ВИНО ДАРОБАС ТЕМПРАНИО ЧЕРВЕНО реколта 2008 год. 750 мл.
ВИНО ДАРОБАС ПИНО НОАР ЧЕРВЕНО реколта 2008 год. 750 мл.
ОЗОНАТОР ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ TQ-D34
Безплатна доставка за България!РЕЦЕПТАТА е свързана към
- Добре е да знаете ...
- Полезна информация
- Как и колко да варим различните видове месо
- Време и температура за печене на месо, птици, риба (таблица)
- Диета Карнивор - основана единствено на месо
- Защо консумацията на сурово месо е опасна за здравето
- Задушено пиле с картофи
- Накиснете месото в солена вода, за да го изчистите от кръвта
- Пилешка пастърма с лютивка и червен пипер
- Защо е полезно да ядем гъше месо
- Използвайте сок от кисели краставици, за да направите месото по-крехко
- Сушено месо с подправки
Коментари към Как да разберем дали месото, колбасите и рибата са пресни, стари или развалени