Свинско месо – хранителен състав, ползи и вреди за здравето
Свинското месо е сред най-разпространените и масово консумирани червени меса по света. Заради богатото си съдържание на протеини, витамини и минерали, нетлъстото (крехко) свинско месо присъства редовно на трапезата на хората, които се стремят да се хранят здравословно.
Хранителен състав на свинското месо
Освен на протеини, то е богато и на мазнини, чието количество може да варира в широки граници.
Състав на 100 г мляно свинско месо
калории | 297 |
вода | 53% |
протеини | 25,7 г |
мазнини | 20,8 г |
въглехидрати | 0 г |
захар | 0 г |
фибри | 0 г |
Протеини
Като всеки вид месо, свинското е богат източник на протеини. Изсушеното, нетлъсто свинско месо съдържа 89% протеини, което го прави един от най-ценните източници на протеини сред всички групи храни. Неслучайно свинското месо е предпочитано от хората, които се стремят да натрупат мускулна маса, атлети, които се възстановяват от травми и пациенти, претърпели операция.
Експертите допълват, че в състава му попадат и девет много важни за растежа и правилното функциониране на човешкото тяло аминокиселини.
Мазнини
Делът на мазнини варира от 10% до 16%. Те се делят почти по равно на наситени и ненаситени. Например, в 100 г свинска кайма, преминала термична обработка, има 7,7 г наситени, 9,3 г мононенаситени и 1,9 г полиненаситени мазнини.
Витамини и минерали
Свинското месо е с богато съдържание на витамини и минерали.
- Тиамин – За разлика от говеждото и агнешкото, то е особено богато на тиамин, който попада в групата на В витамините.
- Селен – Можем да си набавим този ценен минерал от животинските продукти – месо, морска храна, яйца и млечни продукти. Селенът подпомага работата на щитовидната жлеза и поддържа тиреоидната функция. 170 г свинска пържола осигурява над 100% от препоръчителната дневна доза селен.
- Цинк – Цинкът играе ключова роля за поддържане доброто здраве на мозъка и за укрепване на имунната ни система.
- Витамин B12 и B6 – Също като селена, витамин В12 се съдържа основно в животинските продукти. Той е особено важен за образуването на червените кръвни клетки и нормалната функция на мозъка. Неговият дефицит може да доведе до анемия и увреждане на мозъчните неврони.
- Ниацин / витамин В3 – Отговорен е за растежа на тялото и добрия метаболизъм.
- Желязо – Свинското месо съдържа по-малко желязо от говеждото и агнешкото, но въпреки това се счита за ценен източник, тъй като хемовото желязо, съдържащо се изключително в червените меса, пилешкото и рибата, се усвоява много добре от храносмилателната система.
- Креатин – Той е важен източник на енергия за нашите мускули. Използва се широко от бодибилдъри, които желаят да натрупат мускулна маса.
Други полезни за човешкото здраве вещества, които се съдържат в свинското месо, са тауринът, глутатионът и холестеролът.
Здравни ползи от консумацията на свинско месо
Предвид богатото съдържание на витамини и минерали, не е изненадващо, че свинското месо носи някои безспорни ползи за човешкото здраве.
Укрепва мускулите и имунитета
„Протеините в храната се усвояват много лесно от тялото. Те поддържат мускулите, подсилват имунната система, дават ни енергия, карат ни да се чувстваме сити за дълго време и ни помагат да регулираме теглото си“, пояснява Кара Белке-Унгерман, вицепрезидент на National Pork Board.
Предпазва от саркопения
Според диетолога Джона Бърдиъс с напредването на възрастта е още по-важно да приемаме достатъчно протеини, защото мускулната маса намалява, което пък увеличава риска от саркопения.
Саркопенията представлява прогресивна загуба на телесна маса (мускули и тъкани), която често води до недохранване, падания, физическа слабост, функционален упадък и депресия.
Благодарение на съдържащата се в свинското месо аминокиселина бета-аланин, нашият организъм произвежда карнозин, който също е важен за функцията на мускулите. Според проучванията приемът на високи дози бета-аланин в продължение на 4-10 седмици повишава с 40%-80% нивото на карнозин в мускулите. Учените смятат също, че антиоксидантът карнозин намалява усещането за умора.
>>> Как да си направим домашна свинска мас и полезно ли е да готвим с нея
Подпомага правилното развитие на мозъка на плода в утробата
Холинът в свинското месо е жизненонеобходим за правилното развитие на мозъка и гръбначния стълб на плода в майчината утроба. Според Белке-Унгерман повечето витамини за бременни съдържат твърде малко (или не съдържат) холин.
85 г порция свинско месо е достатъчна, за да осигури дневната доза холин за бебето и майката.
Витамините от В групата (тиамин, ниацин, витамин В6 и В12) участват в изграждането на плацентата и дават енергия на плода в утробата, сочи доклад на Американския колеж на акушер-гинеколозите.
Поддържа нормалната функция на сърцето
Представители на Американската асоциация по сърдечно здраве уточняват, че най-полезно за сърцето е печеното свинско филе, което е крехко и съдържа най-малко наситени мазнини и сол. В някои изследвания консумацията на прясно крехко свинско месо се препоръчва като част от полезния за сърцето средиземноморски хранителен режим.
Насърчава ни да хапваме повече зеленчуци
Много от нас не включват плодове и зеленчуци в ежедневното си меню, твърдят експерти от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията. Свинското месо обаче се съчетава чудесно с порция салата например. Комбинацията от свинско и растителни продукти съдържа много протеини, витамини, минерали и фитонутриенти, които се грижат за доброто ни здраве.
Рискове, свързани с консумацията на свинско месо
Сърдечните заболявания са една от основните причини за преждевременна смърт по света. Най-често тя е вследствие на високо кръвно налягане, инфаркт или инсулт.
Свинско месо и сърдечни заболявания
Резултатите от изследвания, които проучват възможните негативни ефекти от свинското месо върху здравето, са противоречиви. Някои сочат, че консумацията на червено месо е вредна, докато според други риск не съществува.
Няма научни доказателства, които да подкрепят категорично теорията, че свинското месо, само по себе си, причинява сърдечни нарушения. Една от хипотезите гласи, че холестеролът и наситените мазнини са предпоставка за проблеми със сърцето.
Тук е важно да се отбележи, че всъщност холестеролът, набавян с храната, не влияе или влияе твърде слабо на стойностите на хорестерол в кръвта.
Учените смятат, че честата консумация на месо може да навреди на човека само защото по време на хранене той е склонен да се заседява по-дълго, да пуши повече и да преяжда.
>>> Рецепти за варена сланина с подправки
Свинско месо и рак
Според много обсервационни изследвания между червеното месо и рака на дебелото черво съществува връзка, макар че доказателствата са противоречиви. Проблемът при обсервационните проучвания е, че те не доказват пряка причинно-следствена връзка, но учените не изключват възможността повишената консумация на месо да е причина за развитие на рак, особено когато то се приготвя на много висока температура. Преминалото сериозна термична обработка месо може да съдържа канцерогенни вещества като хетероцикличните амини. Те се образуват, когато животинските протеини бъдат изложени на висока температура – печене, пържене, барбекю.
Високо съдържание на сол и наситени мазнини
Ако лекарят ви е препоръчал да намалите приема на сол и наситени мазнини заради сърдечни проблеми, би било добре да избирате нетлъсто и слабо обработено свинско месо. Беконът например съдържа сулфати или сулфити, както и консерванти, които са вредни за здравето.
Имайте предвид, че начинът, по който приготвяте месото определя съдържанието на мазнини в него. Експертите препоръчват, вместо да го пържите, да го изпечете във фурната или на скара. Заменете бекона и другите мазни продукти от свинско месо с крехко, нетлъсто месо, което е по-леко обработено и с по-високо съдържание на протеини.
Паразити в свинското месо
Консумацията на сурово месо крие сериозен риск от паразитни стомашно-чревни инфекции.
Цистицеркоза
Най-честият причинител на инфекции е тенията Taenia solium. В повечето случаи тя е безвредна, но при някои хора може да доведе до цистицеркоза, а тя до епилепсия.
Трихиноза
Друга паразитна инфекция е трихинозата, резултат от заразяване с кръглия червей Trichinella. Симптомите са леки, но е възможно, макар и рядко, да се обострят и да се окажат дори фатални, особено при хората в напреднала възраст.
Токсоплазмоза
Паразитният протозой Toxoplasma gondii е едноклетъчен организъм, видим само под микроскоп. Среща се по целия свят и живее в близо 1/3 от населението.
Причината за инфекцията в развитите страни е консумацията на сурово или не добре сготвено свинско месо. В повечето случаи тя протича безсимптомно, но може да бъде опасна за хора с компрометирана имунна система.
За да избегнем паразитни инфекции, е важно да подлагаме свинското месо на равномерна и в същото време умерена термична обработка. За да сме сигурни, че е сготвено и безопасно, можем да използваме термометър за месо.
- Pork 101: Nutrition Facts and Health Effects: https://www.healthline.com/nutrition/foods/pork
-
Pork: Is It Good for You?: https://www.webmd.com/diet/pork-good-for-you
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГАНЧЕВ ПЮРЕ ОТ СВИНСКО МЕСО СЪС ЗЕЛЕНЧУЦИ 190 г
СУИС ЕНЕРДЖИ ТАЙНАТА НА БАЛЕРИНАТА СТЪПКА 2 СЛИМ капсули * 45
НовСУИС ЕНЕРДЖИ КОМПЛЕКТ ТАЙНАТА НА БАЛЕРИНАТА СТЪПКА 1 ДЕТОКС капсули * 14 + СТЪПКА 2 СЛИМ капсули * 45 + СТЪПКА 3 БАЛАНС капсули * 14
НовБАЛЕВСКИ И КИРОВ ШИПКОВО МАСЛО + ВИТАМИН D3 капсули * 90
НАУ ФУДС ЗЕЛЕН ЧАЙ ЕКСТРАКТ капсули 400 мг * 250
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 200
СТАТИЯТА е свързана към
- Месо, птици
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Висок холестерол
- Алтернативно лечение при албумин в урината
- Висок HDL холестерол
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Все повече тийнейджъри приемат протеинови добавки
- Повишено ниво на VLDL-холестерол
- Изследване на триглицериди и холестерол
- Нисък HDL холестерол
- Свинско с домати и лук на фурна
Коментари към Свинско месо – хранителен състав, ползи и вреди за здравето