Праскови - ползи за здравето и състав
Прасковите са много вкусни, смята се, че са призлезли от Китай преди повече от 8000 години. Те могат да се консумират самостоятелно или да се добавят към различни ястия. Нещо повече - прасковите са не само вкусни плодове, те се отглеждат и заради ценните си лечебни и хранителни свойства.
Хранителна стойност
Прасковите са богати на много витамини, минерали и полезни съединения. Узрелите праскови съдържат захар (до 15%), органични киселини (хинна, ябълчена, винена, лимонена), етерично масло, минерални вещества (калий, калций, желязо, мед и др.), аскорбинова киселина (витамин С), витамини от група В, провитамин А, пектинови вещества. В тях има голямо количество каротин, особено в жълтите сортове. В семената на прасковата са налични масла с характерен бадемов аромат, етерично масло (горчиво – бадемово), гликозид амигдалин, който е причината този мирис.
В една средно голяма праскова около 155 грама се съдържат:
- 58 калории;
- 1 грам протеини;
- по-малко от 1 грам мазнини;
- 14 грама въглехидрати;
- 2 грама фибри;
- 17% от дневната нужда (ДН) витамин С;
- 10% от ДН витамин А;
- 8% от ДН калий;
- 6% от ДН ниацин;
- 5% от ДН витамин Е;
- 5% от ДН витамин К;
- 5% от ДН мед;
- 5% от ДН манган.
Прасковите се препоръчват в лечебно-хранителния режим при различни заболявания. Притежават диуретичен и мек слабителен ефекти. Органичните киселини и етеричното масло, съдържащи се във вътрешността на плодовете, стимулират стомашната секреция, допринасят за подобряване на храносмилането и повишават апетита. Наличието на минерални вещества (желязо, мед и др.) ги правят полезни в лечението на анемия и гастрити. Във вътрешността на прасковата се съдържат също калиеви соли,
които са показани при нарушения на сърдечния ритъм и при други сърдечни заболявания.
Ползи за здравето
Подпомагат храносмилането:
Прасковите подпомагат здравословното храносмилане. В една праскова има около 2 грама фибри - половината от тях разтворими, а другата половина неразтворими.
Неразтворимите фибри спомагат изхождането, като по този начин ви предпазват от появата на запек.
А разтворимите фибри са храна за полезните бактерии в червата. Неведнъж сме казвали, че имунната система се крие именно в тези бактерии, така че добрата грижа за тях е от основно значение.
Тези бактерии произвеждат късоверижни киселини, които хранят клетките в червета.
Късоверижните мастни киселини подпомагат за намаляване на възпалението и подобравят симптомите при храносмилателни разстройства като болест на Крон, синдром на раздразненото черво и колит.
Грижат се за здравето на сърцето
Редовната консумация на плодове повишава здравето на сърцето.
Прасковите могат да понижат рисковите фактори за развитие на високо кръвно и да контролират нивата на холестерола.
Превенция срещу някои видове рак
Прасковата, като много други растения съдържа полезни растителни съединения, които могат да повишат защитата срещу някои видове рак. По-конкретно, прасковената кожа е богата на каротеноиди и кафеена киселина - два вида антиоксиданти, за които е установени, че имат противоракови свойства.
Прасковите са пълни и с полифеноли - антиоксиданти, които ограничават разпространението на раковите клетки. Количеството е около 2-3 праскови на ден, за да си осигури човек достатъчно полифеноли.
Проучване върху жени е менопауза, консумирали по 2 праскови на ден, понижават риска от развитие на рак на гърдата с 41%.
Въпреки това, не разчитайте напълно на този плод, да ви предпази, необходими са още проучвания, за да докажат 100% ефикасност на прасковата, но от друга страна, начинът за превенция е много вкусен и си струва човек да консумира праскови редовно.
Понижават симптомите при алергии
Когато тялото е изложено на алерген, отделя хистамин, който помага на тялото да се освободи от организма. Хистаминът е част от защитната система на тялото и предизвиква симптоми на алергия, като кихане, сърбеж или кашлица.
Изследванията показват, че прасковите могат да помогнат за намаляване на симптомите на алергия, като предотвратяват отделянето на хистамини в кръвта.
Противопоказания
В редки случаи хората са алергични към прасковите и по-скоро към мъхчетата,с които е покрита кожата на плода. Ако не изпитвате неразположение, след консумацията на праскова, може да я белите използвайки ръкавици.
Заключение
Прасковите са много вкусни и полезни и са чудесен източник на витамини през летните месеци. Плодовете са богати на витамини, затова се препоръчват като профилактиката срещу простуда, инфекциозни заболявания, авитаминоза; витамините имат адаптогенен ефект, т.е. помагат на организма да се приспособява към неблагоприятните условия на околната среда.
healthline.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 86.5 мл. |
Белтък | 0.9 гр. |
Мазнини | 0.0 гр. |
Въглехидрати | 10.4 гр. |
Калории | 44 кал. |
Витамини и минерали
желязо, мед, калий, витамини А, В, С |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ХРИСТИНА БАЛСАМ ЗА УСТНИ С ПРАСКОВА 30 мл
ПЮРДЕРМ ДЪЛБОКО ПОЧИСТВАЩА РОЗОВА КИСЛОРОДНА МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ПРАСКОВА 25 г
ЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ GREAT PARTEA PINK 18 ВИДА * 5
НовАЛКЕМИЛА ДЕЛИКАТЕН БИО САПУН С АРОМАТ НА ПРАСКОВА И КАЙСИЯ 100 г
БЕТИНА БАРТИ ПРАСКОВА ГЕЛ ЗА ВАНА И ДУШ 500 мл
НовНЕВРОЕЙД II МЛС 901 капсули * 180
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Плодове, ягодоплодни
- Праскова
- Безалкохолен коктейл Светофар
- Нектарина - какви ползи крие за здравето
- Желиран крем с чиа и праскови
- Защо прасковите са полезни за здравето?
- Желиран десерт от извара с праскови
- Не изхвърляйте костилките на прасковите, те са лек за стомаха
- Сладки Прасковки
- Десерт с праскови и хрупкави овесени ядки
- Пикантен коктейл с текила, лимон и сок от праскови
Коментари към Праскови - ползи за здравето и състав