Кисело зеле (ферментирало зеле) - полезни свойства и противопоказания
Киселото зеле е вид ферментирало зеле с много ползи за здравето. Смята се, че произхожда от Китай преди повече от 2000 години. Тогава ферментацията е била един от методите, използвани за предпазване на храните от бързо разваляне.
Киселото зеле се е превърнало в популярна гарнитура и ястие в много култури. Поради ферментацията, която претърпява, киселото зеле предлага много хранителни вещества и здравни ползи, далеч надхвърлящи тези на прясното зеле.
Ферментацията на зеленчука е процес, при който микроорганизмите в него усвояват естествените му захари и ги превръщат във въглероден диоксид и органични киселини. Ферментацията започва, когато дрождите и бактериите, които естествено присъстват в зелето, влязат в контакт със захарите в зелето. Този процес създава условия, които насърчават растежа на полезните пробиотици, които също така могат да се намерят и в продукти като кисело мляко и кефир.
Пробиотиците са бактерии, които осигуряват мощни ползи за здравето. Те правят храните по-лесни за храносмилане, което увеличава способността на червата да абсорбират витамините и минералите, които се съдържат в храната.
За разлика от прясното зеле, киселото може да съдържа по-големи количества натрий. Имайте предвид това, ако следите приема си на сол.
Хранителен състав
Киселото зеле е нискокалоричен зеленчук, богат на витамини и минерали. Само в една лъжица от него се съдържа необходимото за човек дневно количество витамин К.
В състава на продукта влизат още цинк, манган, калий, калций, желязо, сяра и голям набор от витамини С, В, А, Е и РР. Всички тези елементи действат благоприятно върху организма. Витамин С е важен за укрепването на имунната система, а витамин В - за нервната.
В 100 грама ферментирало зеле има едва 20 калории, но, овкусявайки салатата с олио, те се увеличават до 50.
Една чаша (142 грама) кисело зеле осигурява:
- 27 калории
- 0 грама мазнини
- 7 грама въглехидрати
- 4 грама фибри
- 1 грам протеин
- Натрий - 39% от препоръчителния дневен прием*
- Витамин C - 35%*
- Витамин K - 23%*
- Желязо - 12%*
- Манган - 11%*
- Витамин B6 - 9%*
- Фолиева киселина - 9%*
- Мед - 7%*
- Калий - 7%*
Ползи за здравето от консумацията на кисело зеле
1. Подобрява работата на стомаха и червата
Твърди се, че червата съдържат над 100 трилиона микроорганизми или "чревна флора", което е повече от 10 пъти от общия брой клетки в цялото тяло. Във ферментиралия зеленчук има и лактобактерии, които действат благоприятно върху чревната микрофлора.
Полезните бактерии (пробиотиците) в киселото зеле защитават организма от токсини и вредни бактерии, подобряват храносмилането и цялостното здраве.
Помагат за подобряване на бактериалния баланс в червата, след като е нарушен от употребата на антибиотици. Това може да помогне за намаляване или предотвратяване на диария, провокирана от приема на антибиотици.
Изследвания показват също, че пробиотиците помагат за намаляване на газове, подуване на корема, запек, диария и симптоми, свързани с болестта на Крон и улцерозен колит.
Повечето богати на пробиотици храни и добавки съдържат 5-10 милиарда образуващи колонии единици на порция, докато в 1 чаша кисело зеле се съдържат около 3 милиарда от тях.
Подобно на повечето други ферментирали храни, киселото зеле също съдържа разнообразие от ензими, които помагат за разграждането на хранителните вещества на по-малки лесносмилаеми молекули.
2. Подсилва имунната система
Киселото зеле е богат източник на подсилващи имунитета пробиотици и хранителни вещества. Същите тези полезни пробиотици имат и свойството да окажат силно влияние върху имунната система. Спомагат за подобряване на баланса на бактерии в червата, като освен това поддържат червата здрави.
Поддържането на здрава чревна флора помага за предотвратяването на растежа на вредни бактерии и дори може да засили производството на естествени антитела. Редовното консумиране на храни, богати на пробиотици, като ферментиралото зеле, може да намали риска от инфекции, като обикновена настинка и инфекции на пикочните пътища. При боледуване, честата консумация на такива храни, може да помогне за по-бързото възстановяване. Сокът от кисело зеле е подходящ за прием по време на вирусни и простудни заболявания (всяка сутрин да се изпиват по 30 милилитра от него).
Киселото зеле е богат източник и на витамин C и желязо - две хранителни вещества, които допринасят за поддържане на здрава имунна система. По-специално, увеличаването на приема на витамин C при настинка, може да помогне за по-бързото оздравяване. 150 грама от продукта осигуряват необходимото за организма дневно количество витамин С.
Освен това, консумацията на този продукт предотвратява алергичните реакции, обострящи бронхиалните проблеми.
3. Помага при отслабване
Киселото зеле е подходяща храна за тези, които желаят да се избавят от излишните килограми, тъй като:
- регулира обмяната на мазнините в тялото;
- подобрява храносмилането и пречиства организма от шлаки;
- дава чувство на ситост за по-дълго време.
Ферментиралото зеле е нискокалорично и с високо съдържание на фибри. Диетите, богати на фибри, поддържат човек сит за по-дълго време, което може да помогне по естествен начин да се намали ежедневния прием на калории.
4. Намалява стреса и поддържа здравето на мозъка
Настроението може да повлияе на това, което се яде, както и това, което се яде, може да повлияе на настроението и на мозъчната функция.
Все по-голям брой изследвания откриват, че има връзка между червата и мозъка. Установено е, че видът на бактериите в червата могат да имат способност да изпращат съобщения до мозъка, като така да влияят върху начина, по който човек функционира и възприема света. Киселото зеле допринася за създаването на здравословна чревна флора, което може да намали стреса и да поддържа здравето на мозъка.
Установено е, че пробиотиците помагат за подобряване на паметта и понижаване на симптомите на тревожност, депресия, аутизъм и дори обсесивно-компулсивно разстройство.
Ферментиралото зеле може да поддържа здравето на мозъка, като увеличава усвояването от червата на минералите магнезий и цинк, регулиращи настроението.
5. Намалява риска от развитие на някои видове рак
Прясното зеле съдържа антиоксиданти и други полезни хранителни съединения, които могат да помогнат за намаляване риска от някои видове рак. Според някои проучвания се смята, че тези съединения могат да помогнат за намаляване на увреждането на ДНК, предотвратяване на клетъчните мутации и блокирането на прекомерния клетъчен растеж, който обикновено води до развитие на тумор.
В процеса на ферментация на зелето също могат да се произведат конкретни растителни съединения, за които се смята, че помагат за унищожаването на предраковите клетки.
Смята се и че някои канцерогени стават причинители на рак, след като са били "активирани" от конкретни ензими.
6. Насърчава здравето на сърцето и понижава нивото на "лошия" холестерол
Киселото зеле е добър източник на фибри и пробиотици, които помагат за намаляването на нивата на "лошия" холестерол. Пробиотиците могат да помогнат и за понижаването на кръвното налягане.
Освен това ферментиралото зеле е един от редките растителни източници на менахинон, по-известен като витамин K2. За него се смята, че помага за намаляване на сърдечните заболявания, като предотвратява натрупването на калциеви отлагания в артериите. Проучване установява, че редовният прием на храни, богати на витамин K2, е свързано с 57% по-нисък риск от фатален край, поради сърдечни заболявания. В 1 чаша кисело зеле се съдържа около 6,6 микрограма витамин К2.
7. По-здрави и силни кости
Витамин K2 има важна роля за поддържането на костите силни и здрави. Витаминът активира два протеина, чиято функция е да свържат калция, основен минерал, намиращ се в костите. Смята се, че това допринася за по-здрави и силни кости. Проучвания установяват, че приемането на добавки с витамин K2 намалява риска от фрактури на гръбначния стълб и тазобедрената става с 60-81%.
В някои от тези проучвания се използват добавки, за да се осигурят много високи дози витамин К2. По този начин не е известно дали витаминът, набавен само от прием на кисело зеле, би осигурил същите ползи.
Съсирването на кръвта се повлиява от наличието на витамин К в зеленчука.
Противопоказания и вредно въздействие от консумацията на кисело зеле
Както всяка друга полезна храна, киселото зеле има също странични ефекти, особено ако се прекали с количествата. Страничните ефекти от консумацията на ферментиралото зеле не са сериозни, но могат да бъдат неприятни.
Зелето, включително киселото, може да причини запек, газове и подуване на корема. Това не означава, че трябва да се спре консумацията му, но ако искате да избегнете запек, не прекалявайте с количествата.
Друг страничен ефект е диарията. При прекалена консумация остава голямо количество рафиноза в изпражненията, което може да доведе до диария. Хората с чувствителен стомах не трябва да ядат прекалено много кисело зеле, защото могат да получат коремни спазми.
Освен това, прекаляването може да доведе и до високо кръвно налягане, поради солта, която е необходима съставка при приготвянето на ферментирало зеле. Хората с високо кръвно налягане или проблеми с бъбреците, трябва да избягват яденето на кисело зеле, поради високото съдържание на натрий. Ако някои хора с такива проблеми, решат да включат в менюто си този продукт, то трябва задължително да бъде с намалено съдържание на сол и да се консумира в по-малки количества. Задължителна е и консултация с лекар, преди да се включи продукта в диетата.
Изследвания предупреждават, че някои съединения в киселото зеле могат да взаимодействат с инхибиторите на моноаминооксидазата, вид лекарства, предписани за лечение на депресия, тревожни разстройства и болест на Паркинсон. Хората, приемащи тези лекарства, трябва да се консултират с лекаря си, преди да добавят кисело зеле в диетата си.
healthline.com; foodscene.net
Снимки: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СОЛГАР ВИТАМИН К2 капсули 100 мкг * 50
РЕГУЛАТПРО БИО солуцио 350 мл
Безплатна доставка за България!БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД УПЛЪТНЯВАЩ ПЕРЛЕН СЕРУМ 30 мл
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД НОЩЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД АМПУЛИ ПРОТИВ БРЪЧКИ 1.3 мл * 7
БИОТЕН ХИАЛУРОНИК ГОЛД ЛИСТ МАСКА 20 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Сок от кисело зеле (зелева чорба) – ползи и вреди
- Кефир - приготвяне у дома, ползи и рецепти
- Воден кефир (Японски кристали) - с какво може да ни е от полза и как да го приготвим у дома
- Кисело зеле - кулинарна традиция и народен лек
- Понижаване на холестерола с червен ферментирал ориз
- Пирожки от хляб лаваш и плънка от кисело зеле с кайма
- Боб с наденица и кисело зеле
- Свинско с кисело зеле и картофи
- Как да приготвим ферментирали зеленчуци и защо да ги консумираме
- Рецепти за свинско с кисело зеле
Коментари към Кисело зеле (ферментирало зеле) - полезни свойства и противопоказания