Брюква, сладка ряпа
Брюквата, позната още като сладка ряпа, е двугодишно растение от семейството на зелето, полученo при кръстосване на ряпа и бяло зеле. Има различни теории относно произхода на зеленчука. Някои изследователи смятат, че е бил отгледан в средиземноморския регион, докато споруд други родината му е Швеция.
Поради ниското си съдържание на калории и слабителното си действие, сладката ряпа се използва широко като диетичен хранителен продукт.
Ползи за здравето от консумацията на брюква
Сладката ряпа е изключително полезна. Диетолозите я препоръчват за консумация на хора от всички възрастови групи с цел поддържане на имунитета, при простуда, при атеросклероза. Богат източник е на витамини (С, А, В1, В6, В2, Р) и минерали (калций, натрий, фосфор, желязо, сяра, магнезий). Аскорбиновата киселина, съдържаща се в корена, е устойчива на варене и на продължително съхранение. Освен това в зеленчука има захар, протеини, целулоза и пектинови вещества. Добре са известни и диуретичното и слабително действия на ряпата. Тя е много полезна при хронични заболявания на дихателните пътища (трахеобронхит, бронхопневмония, бронхиална астма). Сладката ряпа помага за втечняването и отхрачването на секрети, облекчава сухата кашлица и ускорява оздравяването.
При кашлица и затруднено отхрачване, брюквата се приготвя в камбинация с мед. Полезна е и при отоци на краката, вследствие на бъбречни и сърдечни заболявания. Препоръчва се като продукт за диетично хранене при атеросклероза на аортата, кръвоносните съдове на главния мозък и сърцето. Слабителното действие на зеленчука се използва при запек. Ряпата нормализира храносмилането, подобрява перисталтиката на червата, много е полезна при затлъстяване. Пресният сок от нея помага при анемия, предизвикана от недостиг на желязо. Използва се външно при изгаряния и гнойни заболявания по кожата, тъй като, влизащите в състава на сока летливи вещества притежават силен противомикробен ефект.
Противопоказания на брюквата
Брюквата е противопоказна при възпален стомах, особено в период на обостряне на проблема.
Тя е хранително и лечебно растение, което незаслужено е позабравено от градинарите. Непретенциозно е и може да се отглежда навсякъде.
Сладката ряпа е много полезно растение, но има някои отрицателни свойства. Съдържа голямо количество фибри, което се отразява негативно на състоянието на храносмилателната система. Следователно, в случаите със заболявания на стомашно-чревния тракт, най-доброто решение би било да се избягва употребата му, за да се избегнат обострянията на болестта.
edaplus.info
Снимка: poliksal.ru
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 87.5 мл. |
Белтък | 1.2 гр. |
Мазнини | 0.1 гр. |
Въглехидрати | 8.1 гр. |
Калории | 37 кал. |
Витамини и минерали
витамини С, А, В1, В2, В6, Р; калций, натрий, фосфор, желязо, сяра, магнезий |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Бяла ряпа Дайкон (японска ряпа) - видове, състав и полезни свойства
- Полезни свойства на ряпата
- Салата от моркови, ряпа и ябълки
- Салата от бяла ряпа и моркови с чесън и копър
- Салата от ряпа и моркови със зелен лук и чеснов сос
- Пийте сок от ряпа с мед срещу цироза на черния дроб
- В случай на аритмия пийте сок от ряпа с мед
- Пролетна "баница" с ряпа
- Със сок от черна ряпа или зехтин ще излекувате възпалението на жлъчката
- Салата от ряпа и нахут
Коментари към Брюква, сладка ряпа