Бамя - ползи за здравето и вредни свойства
Бамята е цъфтящо растение, известно със своите ядливи семенни шушулки. Отглежда се в топъл и тропически климат, като този в Африка и Южна Азия. Има два вида - червена и зелена. И двата сорта имат еднакъв вкус, а червеният след като се сготви става зелен. Други имена, които често се срещат, са баян или дамски пръсти. Бамята биологично е класифицирана като плод, но се използва типично като зеленчук при готвене. Текстурата на зеленчука за някои хора не е приятна, затова не е особено популярна в кулинарията.
Покрита е с тънък мъх, който се премахва преди готвене. От зеленчукът може да се приготвят супи, ястия или зимнина и да се яде суров, маринован или сготвен. Много хора не харесват бамята поради слузта, която се отделя по време на готвене. Лесен начин за премахване на слузта е бланширане във вода и оцет. Този зеленчук се консумира особено в африканската, азиатската и арабската кухня. Много познато ястие от бамя е гъмбо - гъста пикантна яхния. Растението има мек вкус и уникална консистенция с влакънца върху нея. Вътре в шушулката има малки ядливи семена. Ще разгледаме хранителното съдържание на зеленчука, ползите за здравето и възможните рискове и вредни свойства.
Хранителни свойства и състав на бамята
В 100 грама сурова бамя се съдържат:
- 30 калории
- 6 грама въглехидрати
- 1,7 грама протеин
- 0,2 грама мазнини
- 3 грама фибри
- Магнезий - 57 милиграма, 14% от дневната потребност*
- Фолат - 15%*
- Витамин А - 14%*
- Витамин C - 26%*
- Витамин K - 26%*
- Витамин B6 - 14%*
Бамята се състои 90% от вода, тъй като съдържа голямо количество разтворими влакна под формата на слуз. В семената й има до 40% масла. Добър източник е на минералите калий (299 милиграма), натрий (7 милиграма), калций (82 милиграма), желязо, фосфор, манган, цинк и мед, както и на витамините фолат (60 микрограма), ниацин, пиридоксин, витамин C и K1. Водоразтворимият витамин C допринася за цялостната имунна функция, докато мастноразтворимият витамин K1 е известен с ролята си в кръвосъсирването.
Бамята е богата на въглехидрати, протеини, органични киселини, пектини, захари и други хранителни вещества, а освен това е и нискокалорична. Учените смятат, че тя помага за намаляване нивото на холестерола в кръвта и е добра профилактика срещу много сериозни заболявания на сърдечно-съдовата система.
Здравни ползи
Слузестите вещества в растението са полезни за стомашно-чревния тракт и дихателните пътища. Ястията с бамя помагат за по-бързото възстановяване след различни заболявания, тежка работа или продължително напрежение. Съществува мнение, че зеленчукът повишава потентността.
1. Източник на антиоксиданти
Основните антиоксиданти в бамята са полифеноли, включително флавоноиди и изокверцетин, както и витамин A и C. Изследвания установяват, че диета с високо съдържание на полифеноли може да подобри здравето на сърцето, като намали риска от образуване на кръвни съсиреци и окислителни увреждания. Полифенолите също могат да подобрят здравето на мозъка и да предпазват от възпаления, освен това подобряват паметта.
2. Намалява риска от сърдечни заболявания
Високите нива на холестерол са свързани с по-голям риск от сърдечни заболявания. Бамята съдържа гъсто гелоподобно вещество, наречено слуз, което се свързва с холестерола по време на храносмилането. Този процес води до отделянето му от тялото чрез изпражненията, тоест холестеролът не се абсорбира в тялото.
3. Понижава нивата на кръвната захар
Поддържането на здравословни нива на кръвна захар е много важно за цялостното здраве. Постоянно високата кръвна захар може да доведе до преддиабет и диабет тип 2.
Изследвания предполагат, че бамята намалява усвояването на захарта в храносмилателния тракт, което води до по-стабилен отговор на кръвната захар. Зеленчукът може да повлияе на някои лекарства за диабет, затова преди да се добави към диетата е добре да се консултирате с лекар.
4. Полезна е за бременни жени
Фолиевата киселина (витамин B9) е важно хранително вещество за бременни жени, което намаля риска от дефекти на невралната тръба, засягаща мозъка и гръбначния стълб на развиващото се бебе. Препоръчва се всички жени в детеродна възраст да приемат 400 микрограма фолат всеки ден. Бамята е добър източник на фолиева киселина, като 100 грама осигурява 15% от дневните нужни на жената.
5. Други полезни свойства на бамята
- Ускорява процесите на отделяне на токсини от организма;
- Ефективна е при простудни заболявания, например: ангина, грип, бронхит;
- Нискокалоричен продукт е и е подходяща за включване в диети за отслабване;
- Подпомага лечението на захарен диабет, възпаления на белите дробове, артрит, астма и други;
- Полезна е за консумация при различни очни болести, особено при хора, предразположени към появата на перде;
- Предотвратява развитието на рак и е профилактика срещу най-често срещаните ракови заболявания, поради това, че съдържа лектин - протеин, който може да инхибира растежа на ракови клетки.
Как да сготвим бамята?
Готвенето с бамя е много лесно. Първо трябва да се закупи пресен зеленчукът, тоест да е с гладки и нежни зелени шушулки без кафяви петна или сухи краища. Може да се съхрани в хладилник до 4 дни преди готвене.
Обикновено бамята се използва в супи и яхнии. Съдържа гъста субстанция, която при нагряване става лепкава. За да се избегне това, може да се приложат следните техники на готвене:
- Готвене на силен огън.
- Обелване на зеленчука, за да се намали лепкавостта в готовото ястие.
- Готвене на зеленчука в доматен сос (кисела среда), за да се намали лепкавостта.
- Нарязване и изпичане на бамята във фурна до омекване.
- Могат да се сготвят всички части на растението, вкючително листата, плодовете, семената, кората на стъблото и корена.
Рискове и странични ефекти от консумацията на бамя
Възможно е да се прояви кожно раздразнение от влакънцата на бамята, което води до зачервяване, парене и сърбеж.
Яденето на твърде много от зеленчука може да повлияе неблагоприятно на някои хора. Ето някои от вредните свойства, които може да се появят при консумация:
Стомашно-чревни проблеми
Бамята съдържа фруктани - вид въглехидрати, които могат да причинят диария, газове, спазми и подуване на корема при хора, които имат проблеми с червата.
Камъни в бъбреците
В зеленчукът се съдържа голямо количество оксалати. Най-често срещаният вид камъни в бъбреците са от калциев оксалат. Храните с високото му съдържание, като бамята и спанака, могат да увеличат риска от камъни в бъбреците при хора, които са ги приемали често.
Възпаление
Бамята съдържа соланин - токсично съединение, което може да предизвика болка в ставите, артрит и продължително възпаление при някои хора. Картофите, доматите, патладжана, боровинките и артишока съдържат също соланин.
Съсирване на кръвта
Витамин K, който се съдържа в големи количества в бамята, помага за кръвосъсирването. Това може да повлияе на хора, които използват лекарства за разреждане на кръвта и за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.
healthline.com; medicalnewstoday.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com
Хранителна стойност при 100гр.
Вода | 91.0 мл. |
Белтък | 1.7 гр. |
Мазнини | 0.2 гр. |
Въглехидрати | 6.0 гр. |
Калории | 30 кал. |
Витамини и минерали
витамини А, С, В6; минерали: калций, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, цинк |
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН ВЕГАН ИЗГРАЖДАЩ КОЛАГЕН капсули * 60 SW1840
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Зеленчуци
- Бамя с домати, чесън и лук
- Доматена яхния с бамя
- Бамята - вкусен и полезен природен дар
- Бамята е добър приятел на дебелото черво
- Направете си гел за коса от бамя, зехтин и витамин Е
- Направете си вода от бамя за облекчаване на диабета
- Гювеч с бамя, домати и сос от нар
- Маринована бамя с чесън и маслини
- Задушена бамя с лук и домати
- Изненадващо здравословна храна е бамята
Коментари към Бамя - ползи за здравето и вредни свойства