Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Хранене Групи храни и ястия Зеленчуци Бамя - ползи за здравето и вредни свойства

Бамя - ползи за здравето и вредни свойства

от 13 фев 2013г., обновено на 11 фев 2020г.
Редактор: Ваня Боянова
Бамя - ползи за здравето и вредни свойства - изображение
  • Инфо
  • Хранителна стойност
  • Витамини и минерали
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Хранителна стойност
Витамини и минерали
Продукти
Коментари
Свързаност

Бамята е цъфтящо растение, известно със своите ядливи семенни шушулки. Отглежда се в топъл и тропически климат, като този в Африка и Южна Азия. Има два вида - червена и зелена. И двата сорта имат еднакъв вкус, а червеният след като се сготви става зелен. Други имена, които често се срещат, са баян или дамски пръсти. Бамята биологично е класифицирана като плод, но се използва типично като зеленчук при готвене. Текстурата на зеленчука за някои хора не е приятна, затова не е особено популярна в кулинарията.

Покрита е с тънък мъх, който се премахва преди готвене. От зеленчукът може да се приготвят супи, ястия или зимнина и да се яде суров, маринован или сготвен. Много хора не харесват бамята поради слузта, която се отделя по време на готвене. Лесен начин за премахване на слузта е бланширане във вода и оцет. Този зеленчук се консумира особено в африканската, азиатската и арабската кухня. Много познато ястие от бамя е гъмбо - гъста пикантна яхния. Растението има мек вкус и уникална консистенция с влакънца върху нея. Вътре в шушулката има малки ядливи семена. Ще разгледаме хранителното съдържание на зеленчука, ползите за здравето и възможните рискове и вредни свойства.

червена бамя

Хранителни свойства и състав на бамята

В 100 грама сурова бамя се съдържат:

  • 30 калории
  • 6 грама въглехидрати
  • 1,7 грама протеин
  • 0,2 грама мазнини
  • 3 грама фибри
  • Магнезий - 57 милиграма, 14% от дневната потребност*
  • Фолат - 15%*
  • Витамин А - 14%*
  • Витамин C - 26%*
  • Витамин K - 26%*
  • Витамин B6 - 14%*

Бамята се състои 90% от вода, тъй като съдържа голямо количество разтворими влакна под формата на слуз. В семената й има до 40% масла. Добър източник е на минералите калий (299 милиграма), натрий (7 милиграма), калций (82 милиграма), желязо, фосфор, манган, цинк и мед, както и на витамините фолат (60 микрограма), ниацин, пиридоксин, витамин C и K1. Водоразтворимият витамин C допринася за цялостната имунна функция, докато мастноразтворимият витамин K1 е известен с ролята си в кръвосъсирването.

Бамята е богата на въглехидрати, протеини, органични киселини, пектини, захари и други хранителни вещества, а освен това е и нискокалорична. Учените смятат, че тя помага за намаляване нивото на холестерола в кръвта и е добра профилактика срещу много сериозни заболявания на сърдечно-съдовата система.

Здравни ползи

бамя дамски пръсти

Слузестите вещества в растението са полезни за стомашно-чревния тракт и дихателните пътища. Ястията с бамя помагат за по-бързото възстановяване след различни заболявания, тежка работа или продължително напрежение. Съществува мнение, че зеленчукът повишава потентността.

1. Източник на антиоксиданти

Основните антиоксиданти в бамята са полифеноли, включително флавоноиди и изокверцетин, както и витамин A и C. Изследвания установяват, че диета с високо съдържание на полифеноли може да подобри здравето на сърцето, като намали риска от образуване на кръвни съсиреци и окислителни увреждания. Полифенолите също могат да подобрят здравето на мозъка и да предпазват от възпаления, освен това подобряват паметта.

2. Намалява риска от сърдечни заболявания

Високите нива на холестерол са свързани с по-голям риск от сърдечни заболявания. Бамята съдържа гъсто гелоподобно вещество, наречено слуз, което се свързва с холестерола по време на храносмилането. Този процес води до отделянето му от тялото чрез изпражненията, тоест холестеролът не се абсорбира в тялото.

3. Понижава нивата на кръвната захар

Поддържането на здравословни нива на кръвна захар е много важно за цялостното здраве. Постоянно високата кръвна захар може да доведе до преддиабет и диабет тип 2.

Изследвания предполагат, че бамята намалява усвояването на захарта в храносмилателния тракт, което води до по-стабилен отговор на кръвната захар. Зеленчукът може да повлияе на някои лекарства за диабет, затова преди да се добави към диетата е добре да се консултирате с лекар.

4. Полезна е за бременни жени

Фолиевата киселина (витамин B9) е важно хранително вещество за бременни жени, което намаля риска от дефекти на невралната тръба, засягаща мозъка и гръбначния стълб на развиващото се бебе. Препоръчва се всички жени в детеродна възраст да приемат 400 микрограма фолат всеки ден. Бамята е добър източник на фолиева киселина, като 100 грама осигурява 15% от дневните нужни на жената.

5. Други полезни свойства на бамята

  • Ускорява процесите на отделяне на токсини от организма;
  • Ефективна е при простудни заболявания, например: ангина, грип, бронхит;
  • Нискокалоричен продукт е и е подходяща за включване в диети за отслабване;
  • Подпомага лечението на захарен диабет, възпаления на белите дробове, артрит, астма и други;
  • Полезна е за консумация при различни очни болести, особено при хора, предразположени към появата на перде;
  • Предотвратява развитието на рак и е профилактика срещу най-често срещаните ракови заболявания, поради това, че съдържа лектин - протеин, който може да инхибира растежа на ракови клетки.

Как да сготвим бамята?

как да сготвим бамята

Готвенето с бамя е много лесно. Първо трябва да се закупи пресен зеленчукът, тоест да е с гладки и нежни зелени шушулки без кафяви петна или сухи краища. Може да се съхрани в хладилник до 4 дни преди готвене.

Обикновено бамята се използва в супи и яхнии. Съдържа гъста субстанция, която при нагряване става лепкава. За да се избегне това, може да се приложат следните техники на готвене:

  • Готвене на силен огън.
  • Обелване на зеленчука, за да се намали лепкавостта в готовото ястие.
  • Готвене на зеленчука в доматен сос (кисела среда), за да се намали лепкавостта.
  • Нарязване и изпичане на бамята във фурна до омекване.
  • Могат да се сготвят всички части на растението, вкючително листата, плодовете, семената, кората на стъблото и корена.

Рискове и странични ефекти от консумацията на бамя

бамя - рискове и странични ефекти

Възможно е да се прояви кожно раздразнение от влакънцата на бамята, което води до зачервяване, парене и сърбеж.

Яденето на твърде много от зеленчука може да повлияе неблагоприятно на някои хора. Ето някои от вредните свойства, които може да се появят при консумация:

Стомашно-чревни проблеми

Бамята съдържа фруктани - вид въглехидрати, които могат да причинят диария, газове, спазми и подуване на корема при хора, които имат проблеми с червата.

Камъни в бъбреците

В зеленчукът се съдържа голямо количество оксалати. Най-често срещаният вид камъни в бъбреците са от калциев оксалат. Храните с високото му съдържание, като бамята и спанака, могат да увеличат риска от камъни в бъбреците при хора, които са ги приемали често.

Възпаление

Бамята съдържа соланин - токсично съединение, което може да предизвика болка в ставите, артрит и продължително възпаление при някои хора. Картофите, доматите, патладжана, боровинките и артишока съдържат също соланин.

Съсирване на кръвта

Витамин K, който се съдържа в големи количества в бамята, помага за кръвосъсирването. Това може да повлияе на хора, които използват лекарства за разреждане на кръвта и за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.

Източник:

healthline.com; medicalnewstoday.com
Снимки: pixabay.com; freepik.com

4.4/5 11 оценки

Хранителна стойност при 100гр.

Вода91.0 мл.
Белтък1.7 гр.
Мазнини0.2 гр.
Въглехидрати6.0 гр.
Калории30 кал.

Витамини и минерали

витамини А, С, В6; минерали: калций, желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, цинк

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СУОНСЪН ВЕГАН ИЗГРАЖДАЩ КОЛАГЕН капсули * 60
53.70лв.

СУОНСЪН ВЕГАН ИЗГРАЖДАЩ КОЛАГЕН капсули * 60

Коментари към Бамя - ползи за здравето и вредни свойства

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бамя - ползи за здравето и вредни свойства
    www.framar.bg 
    на 10 July 2025 в 15:55
    Коментирайте "Бамя - ползи за здравето и вредни свойства"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Зеленчуци
  • Бамя с домати, чесън и лук
  • Направете си гел за коса от бамя, зехтин и витамин Е
  • Маринована бамя с чесън и маслини
  • Гювеч с бамя, домати и сос от нар
  • Доматена яхния с бамя
  • Бамята - вкусен и полезен природен дар
  • Бамята е добър приятел на дебелото черво
  • Задушена бамя с лук и домати
  • Изненадващо здравословна храна е бамята
  • Направете си вода от бамя за облекчаване на диабета
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 1 дни, 5 часа и 37 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 6 дни, 3 часа и 56 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 13 дни, 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 14 дни, 16 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 26 дни, 23 часа и 39 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 27 дни, 6 часа и 40 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 30 дни, 22 часа и 57 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 31 дни, 22 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Направете си гел за коса от бамя, зехтин и витамин Е Направете си гел за коса от бамя, зехтин и витамин Е

Направете си гел за коса от бамя, зехтин и витамин Е

от 18 ное 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СОЛИНГЕН МАГНУМ СКОСЕНА ПИНСЕТА

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН ИЗГЛАЖДАЩ 200мл. 335426

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН С КЕРАТИН 200мл. 337864

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН УКРЕПВАЩ 200мл. 335105

ЛЮКСЕОЛ ШАМПОАН 35% ПО-ПЛЪТНА КОСА 200мл. 080616

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 14:50:47

РЕ - КОМФОРТ таблетки за дъвчене * 6 НОБЕЛ

Коментар на: Мария Петрово от 10 юли 2025г. в 13:31:43

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 11:55:12

НООТРОПИЛ таблетки 1200 мг * 20

Коментар на: Мариана от 10 юли 2025г. в 11:52:41

ФУНГОСТАТИН гранули 100 000 IU 50 мл НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 юли 2025г. в 10:34:56
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival