Видове кърмене
Когато се говори за видовете кърмене обикновено се съпоставят:
Кърмене на поискване или хранене по график?
Когато носим бебе в себе си трябва да се подготвим, че животът ни ще се преобърне с главата надолу. Може би най-трудното за много от родителите е да се справят с непредвидимостта на собствения си график. По тази причина решават да създадат такъв за по-голямо удобство и за детето. Но какво означава това и кърменето по график най-добрият начин за хранене на кърмачето ли е?
На кой вид на хранене бихте се спрели Вие самите?
Кърмене при поискване – какво е това?
Казано с по-прости думи това означава, че броят на храненията, продължителността и интервалът между тях да се определя от самото дете.
Ако то плаче не поглеждайте към часовника, за да прецените дали е време за ядене, а просто го нахранете. Този начин на кърмене силно се препоръчва от повечето здравни организации включително Световната здравна организация и Американската академия по педиатрия, тъй като бебетата не се хранят от скука или по навик, те го правят тогава, когато са гладни.
Когато детето се роди, то трябва да яде почти на всеки 2-3 часа през денонощието. Това означава около 8-12 кърмения на ден. Но не е необходимо стриктно да спазвате този брой. Гледайте новороденото, то само ще покаже, когато е гладно. Разбира се, можете да държите под око часовника, за да знаете колко време е минало, но недейте да принуждавате бебето да изчака определено време, за да се нахрани. В някои случаи кърменията са много повече, отколкото препоръчаните в първите седмици, тъй като новородените ядат много често. Стомахчетата им са малки и смилат кърмата много бързо. Може да има негативни последици от опитите да се сложи в график кърменето на новороденото. Това включва намаляване производството на млякото, а също така може да засегне растежа и наддаването на тегло на бебето.
Постепенно се преминава в един по-регулиран режим в съответствие на установилото се вече отделяне на мляко. Скоро след това продължителността на процеса се увеличава за сметка на намалената честота и обикновено се преминава на 7 кратно кърмене. Храненето при поискване задоволява както физиологичните, така и емоционалните потребности. Детето се чувства по-сигурно и разбира, че майката го обича и се грижи за него.
Кърмачето може да пожелае да бъде сложено на гърда и по причини, различни от храненето. Например, за да е близо до Вас или да се почувства по-комфортно. Ако Вие спазвате определен график, тези нужди може да бъдат пропуснати.
Понякога при неопитни майки този вид кърмене може да доведе до прехранване или недохранване на бебето, както и до безразборно хранене. Два са възможните проблеми, които могат да възникнат:
- детето рядко иска да суче - ако наддава на тегло, тогава причината е в индивидуалните особености на детето, но ако не наддава, тогава е необходима консултация с педиатър;
- детето много често иска да се храни - причините за това са или неправилното положение при кърмене или детето се уморява при сукане.
Въпреки, че в началото може да Ви се струва, че това ангажира по-голямата част от деня Ви с доближаването на 3-4 месечна възраст на бебето нещата ще се нормализират. В този период постепенно ще започнете да планирате деня си (не, че това е някога е съвсем възможно и лесно, когато отглеждате бебе).
Хранене по график
Някои майки ще предпочетат да хранят своите бебета по график. Защо? Поради съвети от близки и приятели, които насърчават създаването на режим, поради това, че в редица книги това се препоръчва – за по-голямо удобство на родителя и ред други. Въпреки, че това може да има ползи, когато бебето е по-голямо не се препоръчва за новородени. Графикът може още повече да улесни ежедневието Ви ако ползвате и шише, независимо дали бебето е изключително на кърма или изкуствено хранено. Животът с новородено е изтощителен и много родители търсят начини да направят деня си по-предсказуем.
В някои случаи графикът може да е по-удобното и добро решение, ако майката се върне на работа, а детето се остави на грижите на детегледачка или посещава детско заведение. Да се изгради режим на бебета се е препоръчвало в нашето общество и в голяма част от книгите предназначени за родители, но вече е признато, че това не е най-добрият начин за хранене на детето.
Вярно ли е, че бебетата хранени на поискване в крайна сметка по-умни?
Изследователи от института за социални и икономически изследвания в университета в Есекс (Institute for Social and Economic Research (ISER) at the University of Essex) и университета в Оксфорд (Oxford University), оценили 10 419 деца, родени в началото на 1990 г., за да сравнят резултатите от хранене при поискване и по график. Те са взели под внимание образуванието на родителите, доходите на семейството, здравето на майките и ред други фактори.
Резултатите при навършването на 8-годишна възраст на децата показват, че хранените с майчино мляко или адаптирана формула при поискване са с около 5 пъти по-висок коефициент на интелигентност, отколкото хранените по график.
И въпреки, че това е само едно проучване то със сигурност ще Ви заинтригува и може да Ви подейства стимулиращо да храните бебето си при поискване.
Изключително кърмене или смесено хранене?
Изключително кърмене
Изключителното кърмене е, когато бебето приема само майчина кърма без допълнителна храна и напитки (вода, чай, сок) до 6-месечна възраст. Смята се, че даването на вода и други течности, както и дохранване с мляко имат негативен ефект върху лактацията – намаляват честотата на кърменията и сукателната активност на детето.
Проучвания на базата на населението показват, че изключителното кърмене в продължение на 6 месеца е оптималният начин на хранене за бебета. След този период на децата трябва да се предложи допълнителна храна, като едновременно се продължи с кърменето до 2-годишна възраст или по-късно.
За да се даде възможност на майките да се създаде и поддържа изключително кърмене в продължение на 6 месеца Световната здравна организация и УНИЦЕФ препоръчват:
- започване на кърменето в рамките на първия час от живота;
- бебето да получава само кърма, без никаква допълнителна храна или напитка (дори вода);
- кърмене на поискване - толкова често, колкото детето пожелае (през деня и нощта);
- да не се използват бутилки, биберони или залъгалки
Защо се препоръчва?
- Кърменето е ненадминат начин за осигуряване на идеална храна за здравословен растеж и физическо, умствено и емоционално развитие на децата.
- Бебетата се възстановяват по-бързо от настинки и инфекции. Кърмата също така предпазва децата от разболяване. Проучванията показват, че храненето изключително с майчино мляко води до по-ниска смъртност от инфекции на дихателната система (пневмония) или диария.
- Също така има много ползи за майката (намалява риска от следродилна депресия, рак на яйчниците, рак на гърдата, анемия, изгаря калории и други).
- Спестява семейния бюджет – не е необходимо да се купуват шишета, биберони, адаптирани млека и други.
Ранно даване на вода – често срещана практика? Защо е така?
Практиката на даване на вода и други течности (чай, сок) на кърмачетата през първите месеци е все още широко разпространена. Посочените причини за това са различни при различните култури. Някой от най-честите са:
- необходими за живота;
- утоляват жаждата;
- успокояват капризността;
- предотвратяват и лекуват настинки и запек;
- облекчават болката (при колики).
Как кърмените бебета получават достатъчно вода
В зависимост от температурата, влажността, теглото на бебето и нивото на активност, средната дневна нужда от течност при здрави бебета варира от 80-100 ml/kg в първата седмица от живота и 140-160 ml/kg между 3-я и 6-я месец. Тези нужди се покриват само от кърма, ако кърменето е изключително и неограничено (на поискване).
В по-голямата си част кърмата е вода. В началото на всяко кърмене бебето приема по-рядко мляко, което утолява жаждата му, а към края на храненето млякото е по-засищащо.
А когато времето е горещо?
Водата в кърмата надвишава потребностите на бебето при нормални климатични условия и затова не е необходимо добавянето на такава при горещ и сух климат. Проучванията показват, че здравите, изключително кърмени бебета през първите шест месеца от живота си не се нуждаят от допълнителни течности, дори в страни с изключително високи температури и ниска влажност на въздуха.
Може ли даването на вода през първите шест месеца да бъде вредно?
Да! Това може да доведе до увеличаване риска от недохранване, тъй като стомахът на бебето е малък и когато пие вода, това винаги е за сметка на кърмата при последващо хранене. Също така се увеличава риска и от заболяване, тъй като с водата и други напитки могат да попаднат патогени в организма на бебето.
Майчиното мляко е естествената първа храна за бебета, осигуряваща им нужната енергия и хранителни вещества през първите месеци от живота. Тя продължава да задоволява половината или повече от хранителните нужди на детето през втората половина (6-12 месечна възраст) на първата година, и до една трета през втората година от живота.
Смесено хранене
Съчетаването на кърмене и хранене с адаптирано мляко е известно като смесено хранене.
Някои майки решават да преминат към смесено хранене, когато се връщат на работа, имат проблем с редовното изпомпване на гърдите, но не желаят да се откажат изцяло от кърменето. Други могат да вземат това решение, когато бебето им не получава достатъчно кърма, за да расте и се развива правилно, а трети в отчаянието си от липса на сън, почивка, при проблеми с кърменето или просто искат да осигурят повече време и за другите членове на семейството си.
Каквито и да са причините от въвежданото на допълнително хранене, имайте предвид, че всяко кърмене е по-добро от никакво. Така че, колкото по-дълго може да кърмите бебето си, толкова по-добре (дори това да е веднъж или два пъти на ден).
Въвеждането на адаптирано мляко заедно с кърменето може да има своите преимущества, но и своите недостатъци.
За бебето те са, че то ще продължи да приема нужните му от кърмата хранителни вещества, а чрез нея ще в организма му ще преминават и много от Вашите антитела. С въвеждането на адаптираното мляко обаче, детето вече няма да е толкова добре защитено срещу попадането на алергени в стомашно-чревния тракт. Друг фактор, който трябва да се отчете е, че млякото тече по-бързо и лесно от шише, отколкото от гърдата и на бебето не са му необходими много усилия, за да го получи. Твърде ранното и често предлагане на мляко от бутилка може да доведе до неправилно поемане на гърдата, което ще доведе до проблеми в процеса на кърмене.
Що се отнася до Вас – смесеното хранене може да повлияе количеството на кърмата, особено ако бебето е още съвсем малко (преди 6 седмици). Кърмата се произвежда на база търсене и предлагане, т.е колкото повече предлагате на Вашето дете адаптирано мляко, толкова по-малко кърма ще се произвежда.
Много майки се тревожат, че не произвеждат достатъчно мляко за своите деца и затова преминават към смесеното хранене.
Повече информация в темата: Достатъчна ли е кърмата за Вашето дете?
Какви са някои от признаците, че бебето ми има нужда от допълнително хранене?
На първо място винаги говорете с лекаря на бебето Ви ако имате притеснения за наддаването на тегло, ръст или хранителните навици. Ето и някои признаци, които могат да Ви дадат основание за разговор:
- бебето не наддава на килограми или губи процент от теглото си;
- не чувствате гърдите си меки и празни след кърмене;
- по-малко от шест мокри пелени за 24 часа;
- нервност и летаргия през повечето време.
Ако решите да преминете към смесено хранене знайте, че винаги може да опитате да се върнете към изключително кърмене, но има възможност и напълно да се откажете от него.
Източници:
http://breastfeedingneeds.com
http://www.who.int
http://www.breastfeeding-problems.com
https://academic.oup.com
http://rehydrate.org
http://www.mumsnet.com
http://www.babycenter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
АВЕНТ НАЧАЛЕН КОМПЛЕКТ ЗА КЪРМЕНЕ С РЪЧНА ПОМПА NATURAL MOTION
Безплатна доставка за България!МЕДЕЛА ПЛИКЧЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА * 25 008.0403
ЛАНСИНОХ ЕДИНИЧНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА
Безплатна доставка за България!ЛАНСИНОХ КОЛЕКТОР ЗА КЪРМА * 1
МЕДЕЛА ПЛИКЧЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА * 50 008.0410
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Лекарства по време на кърмене
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
Коментари към Видове кърмене