Какво представлява смесеното хранене при бебетата и как се извършва то
Смесено хранене е храненето, при което поради хипогалактия или по здравословни причини на майката, част от недостатъчната майчина кърма се допълва с краве или адаптирано мляко. Трябва да се знае, че липсата на кърма в първите дни след раждане не трябва да тревожи майката и това да е причина бебето да се дохранва. През този период трябва да се има търпение, да се кърми по-често и през нощта и да се изцеждат гърдите след процеса. При смесеното хранене трябва да се разрешат два съществени проблема:
- Първият е установяването на действителна хипогалактия у майката. Преди това е необходимо да се направи всичко възможно за увеличаване на лактацията: детето да бъде кърмено от двете гърди, да се изцежда млякото след нахранване и да се вдъхне у майката увереност в успешната лактация, без да се бърза с дохранване на детето.
- Вторият проблем е изборът на млякото, с което ще се допълва недостатъчната кърма.
Разлика между майчината кърма, адаптираните млека и кравето мляко.
Кисело (квасено) краве мляко. До неотдавна единствената възможност беше децата да се дохранват с краве, преди всичко с квасено мляко. Предпочита се храненето да се осъществи с квасено краве мляко поради факта, че то е с по-лесна смилаемост и по-добра поносимост и се установява по-висока използваемост на протеините, калция и желязото. При подквасването на мляко част от млечната захар се превръща в млечна киселина, която допринася за финото преципитиране на млечните белтъци в стомаха и притежава антибактериално действие в храносмилателната система. Млечно – киселите бактерии в квасеното мляко потискат развитието на болестотворни микроорганизми, намаляват образуването на токсини и токсични вещества в дебелото черво на кърмачето и не предизвикват запек. Освен това киселото мляко е по-трайно и по-трудно може да се развали или замърси. Осигурява се и по-добра резорбция на желязото, което има значение за профилактиката на рахита и желязонедоимъчните анемии.
Кравето мляко, независимо от това, дали е прясно или квасено, крие недостатъци като хранителен елемент за кърмачетата, ако се сравни с женското мляко.
Майчината кърма е най-подходящата и най-пълноценната храна за децата. Допуска се детето да се храни с кисело мляко след 6 месечна възраст, но е по-добре да не се включва в менюто на децата до края на първата година от живота. Децата в тази възраст могат да се хранят с кисело мляко само ако за родителите е невъзможно да осигурят мляко за кърмачета.
По своя състав кравето мляко се различава от майчиното. Майчиното мляко съдържа по-малко соли и белтъци, но повече въглехидрати. Кравето мляко в сравнение с женското съдържа по-малко ензими – липаза и диастаза, които се унищожават при преваряването му, а също така и ненаситени мастни киселини – линолова и арахидонова киселина. Най-голямото предимство на майчиното мляко е неговата стерилност, докато кравето мляко и при най-добро съхранение е винаги контаминирано с микроорганизми.
Научните изследвания потвърждават, че майчината кърма е оптималната видово специфична храна за кърмачето, особено в първите няколко месеца след раждането му, но че при доказана хипогалактия или при липса на кърма като добавка или като заместител трябва да се използват адаптираните млека и само в краен случай, да се използва квасеното мляко. Квасеното мляко също може да бъде използвано при смесеното и изкуственото хранене, главно след навършване на 4 – 5 месечна възраст, при липса на адаптирани млека. Разреденото квасено мляко (1/2) (съотношение квасено мляко и оризова вода 1 : 1) е непълноценна храна, използва се в изключителни случаи и само през първия месец след раждането. От 2 – 4 месец на детето се дава разредено квасено мляко (2/3), подсладено с 5 % захар. Разреждането се прави с оризова вода в съотношение 2 части квасено мляко : 1 част оризова вода и се подслажда с една чаена лъжица гъст захарен сироп на 100 грама мляко. Разреденото кисело мляко се понася по-добре от детския организъм, защото казеина в разреденото мляко намалява, намалява и количеството на по-трудносмилаемите мазнини и минерали. От 5 месец квасеното мляко не се разрежда. Млякото може да се закваси и в домашни условия. Необходимо е качествено прясно мляко и симбиотична закваска, която да съдържа двата млечнокисели микроорганизми – лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус в определени съотношения.
Как да се провежда смесеното хранене?
Друг проблем, който е много съществен от практическа гледна точка, е как да се изчисли количеството на майчината кърма, която детето изсуква, за да се определи необходимото количество адаптирано мляко, което трябва да му се добавя при всяко хранене. Това става чрез претегляне на детето преди и след кърмене и разликата в масата ще покаже количеството на приетата храна. Поради факта, че лактацията не е еднаква в отделните часове на денонощието и зависи от много психологически фактори, налага се тези измервания да бъдат извършвани в течение на няколко дни неколкократно. След като се установи количеството кърма, което детето изсуква, се добавя необходимото количество адаптирано мляко.
Техниката на смесеното хранене изисква детето най-напред да бъде поставено на гърдата, за да я изпразни напълно и да поддържа, макар и недостатъчна лактация, след което с лъжичка, със специално шише за кърмене или с чашка му се дава адаптирано или квасено мляко. Количеството мляко за дохранване се определя от апетита на детето. Възможно е в сутрешните часове детето да не се дохранва, поради факта, че тогава количеството майчина кърма е по-високо. Тогава не трябва да се насилва детето да приеме цялото количество адаптирано мляко. Насилственото хранене води до безапетитие и създаване на отрицателно отношение към кърменето и храненето. Смесеното хранене, при което се редуват кърмене и хранене с адаптирано или квасено мляко, не се препоръчва поради факта, че това води до бързо намаляване на кърмата. От друга страна, адаптираното мляко се усвоява по-добре, когато се дава успоредно с майчиното мляко.
Обективни показатели за недостатъчно хранене са:
- детето наддава по-малко на тегло от съответната възрастова норма;
- установява се системен хранителен дефицит – намалени тургор и еластичност, намалена подкожна мастна тъкан;
- на 3 седмична възраст не е компенсирано физиологичното спадане на тегло;
- теглото на детето на 2 месеца е с 10 % по-ниско от теглото при раждане.
Различават се два варианта на смесено хранене, като първия вариант е по-физиологичен:
1. Детето се поставя на гърдата и след това се дохранва.
2. Едно или повече кърмения се заместват изцяло с прием на адаптирано мляко.
Броят на храненията, срокът на захранване, интервалите между тях и редът на въвеждане на захранващите храни не се различават от тези при естественото кърмене.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦВЕТНА ПОМПА ЗА КЪРМА 168
Безплатна доставка за България!ЧИКО АБСОРБИРАЩИ АНТИБАКТЕРИАЛНИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ * 60 бр.
НУК МЕХАНИЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА SOFT & EASY 10.252.086
УИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 133
Безплатна доставка за България!БОИРЕР ПОМПА ЗА КЪРМА BY 40
Безплатна доставка за България!УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Какво представлява смесеното хранене при бебетата и как се извършва то
веси
мога ли да редувам км с адаптирано.примерно нощем кисело мляко сутрин и вечер адаптирано на 7 м.сме.Благодаря
Не ви препоръчваме да давате кисело мляко преди навършване на една годишна възраст на детето.
мога ли да редувам км с адаптирано.примерно нощем кисело мляко сутрин и вечер адаптирано на 7 м.сме.Благодаря