Нарушеното хранене и заболяванията
Китайските мъдреци не са различавали храната от лекарствата - "Това, което е добро за тялото, е едновременно и храна, и лекарство". Древният китайски лекар Сун Се Чао (VI в. пр. н. е.) смятал, че само ако храната не дава нужните резултати, тогава лекарят трябва да предписва лекарства. Съвременната медицина разглежда балансираното хранене като един от основните елементи за профилактика и лечение на заболявания.
Важно условие за запазване на здравето е способността на организма да се адаптира към външните условия, омекотявайки въздействието на неблагоприятните фактори. Но натоварването на организма расте непрекъснато, неговите възможности често са ограничени. Храненето и здравето са неразделно свързани, затова да увеличи резервите на човека, неговата устойчивост на различни негативни фактори е способно рационалното балансирано хранене, богато на всички необходими основни хранителни вещества. И обратното: нарушеното хранене рано или късно неизбежно води до нарушаване способността за адаптация - намаляване на неспецифичната резистентност на организма към влиянието на неблагоприятни физически, биологични и други фактори на околната среда с последващо развитие на заболявания.
Наред с това, дори приемът на всички необходими хранителни вещества не гарантира добро здраве, ако храната съдържа опасни биологични, химични или други фактори, които са причина за хранително натравяне и други нарушения на нормалното функциониране на организма. Затова всеки човек, който е загрижен за своето здраве, трябва да има обща представа за тези фактори.
Огромна роля играе специалното или лечебно хранене в случаите, когато заболяването вече е налице. Правилно подбраното меню дава възможност съществено да се намали тежестта на заболяването и рискът от развитие на усложнения или дори способства за излекуване.
Хранителните разстройства са резултат от дисбаланса на хранителните вещества в менюто, тяхната недостатъчност или обратното - прекомерния прием.
Ще разгледаме някои най-важни и разпространени хранителни разстройства и последиците от тях.
Белтъчини
- Недостатъчното количество белтъчини в менюто води до разпадането на собствените протеини в организма, до намаляване на общото телесно тегло, както и до това на отделните вътрешни органи, до нарушения на каталитичната активност на ензимите, до хормонална дисфункция, до увреждане на органи и системи (преди всичко на кръвотворната и храносмилателната), до намаляване на устойчивостта на организма към вредното въздействие на околната среда.
- Прекомерното количество белтък в организма е съпроводено с повишено съдържание в тялото на токсични междинни метаболитни продукти, допълнително натоварване на отделителната система, засилени гнилостни процеси в червата, повишаване на риска от развитието на онкологични заболявания.
Мазнини
- Прекаленото ограничаване на мазнини най-често е съпроводено от дефицит на мастноразтворими витамини в менюто, есенциални ненаситени мастни киселини, фосфолипиди, стероли. Особено важно е да се обърне внимание на включването на полиненаситени мастни киселини в адаптираните млечни смеси за деца, които се хранят изкуствено, защото техният дефицит може да бъде причина за различни отклонения в здравето на бебето (забавяне на растежа и развитието, дерматити, диспепсия и др.).
- Увеличаването на мазнините с приеманата храна (особено на наситените) води до затлъстяване, увеличава се риска от появата на сърдечно-съдови и онкологични заболявания.
Въглехидрати
- Недостатъчното постъпване на въглехидрати с храната води до засилено разпадане на мазнини и белтъчини, което пък е причина за натрупването на токсични продукти от тяхното разграждане, за развитие на дефицит на протеин (кахексия, атрофични промени на лигавицата на стомашно-чревния тракт и др.).
- Прекаленото количество въглехидрати води до затлъстяване и други обменни нарушения (например повишеното ниво на захар в кръвта способства за появата на захарен диабет).
Хранителни влакна
Отделно ще разгледаме ролята на хранителните влакна.
- Недостатъчното им количество в организма е причина за редица заболявания, които са изброени по-долу.
- Излишъкът от влакна също е опасен за здравето, защото усвояването на необходимите хранителни вещества се намалява.
Заболявания, свързани с дефицит на хранителни влакна в менюто:
- Заболявания, засягащи основно дебелото черво - запек, хемороиди, дивертикули, апендикс, налепи по дебелото черво, новообразувания на дебелото черво, язвен колит, болест на Крон.
- Други гастроентерологични заболявания - жлъчнокаменна болест (холестеринови камъни), синдром на дразнимото дебело черво, херния на хранопровода.
- Заболявания на кръвоносната система - варикоза и тромбози на вените на краката, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, хиперлипидемия.
- Други - кариеси на зъбите, затлъстяване, захарен диабет.
През последните десетилетия особено актуален е проблемът с недостиг на хранителни вещества:
- Калциев дефицит - особено при възрастни хора, което води до развитие на остеопороза и повишена чупливост на костите;
- Железен дефицит - особено при бременни жени и малки деца, съпровожда се с развитие на анемия;
- Йоден дефицит - особено за деца по време на интензивно развитие на ЦНС, което води до съществена загуба на част от интелектуалните способности в зряла възраст.
- Дефицит на флуор - функцията на флуора е пряко свързана с формирането и здравето на зъбите, също и на опорно-двигателния апарат;
- Дефицит на селен - селенът е важен антиоксидант, който намалява риска от развитието на онкологични заболявания, без него е невъзможно нормалното функциониране на репродуктивната система на човека и сексуалната активност;
- Дефицит на цинк - цинкът е минерал, който е от особено значение за генерирането и ефективното прилагане на половите функции. Той има пряко отношение към изграждането на имунитета, растежа и развитието на организма, зарастването на рани и др. Според някои учени недостатъчното количество цинк в менюто на децата и юношите увеличава риска от алкохолизъм и наркомания.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РЕЦЕПТИ ОТ РЕСТОРАНТА НА ГОРДЪН РАМЗИ - ГОРДЪН РАМЗИ - ХЕРМЕС
ОЛ НУТРИШЪН НАТУРАЛЕН МЕД С КАКАО 400 г
ОМРЪЗНА МИ ДА ГОТВЯ - КНИГА ЗА БЪРЗИ РАСТИТЕЛНИ РЕЦЕПТИ
ЯЖТЕ МРЪСНО - ДЖОШ АКС - ХЕРМЕС
ОЛ НУТРИШЪН НАТУРАЛЕН МЕД С ПОРТОКАЛ 400 г
НАТУРАБЛУМ МАНУКА МЕД MGO 216+ 500 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Здравословно хранене
- Хранителна пирамида на принципите на здравословното хранене
- Храни и билки по време на бременност
- Ето как здравословната храна може да бъде и забавна
- Научете детето на 5 здравословни навика на хранене
- Погрешни схващания за здравословното хранене
- Десет полезни храни за дълъг живот
- Набавете си витамин В12 с 6 вида храни
- Здравословно хранене
- Пропускането на хранене може да провали опитите ви за отслабване
- 10 важни правила за диетите, които трябва да знаете
Коментари към Нарушеното хранене и заболяванията