Кърмене на бебе с хранителни алергии
Майчиното мляко обикновено не предизвиква алергични реакции при кърмачетата. Но понякога майките имат съмнения, че децата могат да са алергични към нещо, което те самите консумират и преминава чрез кърмата в организма на кърмачето. В действителност, само две или три от всеки сто бебета, които са кърмени демонстрират алергична реакция и това е най-често към протеина на кравето мляко в храната приемана от майката.
Дори бебе, което никога не е хранено с адаптирана формула и никога не е приемало друга храна, освен кърма може да показва признаци на хранителна алергия. В тези случаи, детето може да проявява колики, дискомфорт в областта на корема, обрив (екзема или уртикария), може да реагира с повръщане, тежка диария (често с кръв в изпражненията), затруднено дишане, което продължава до няколко часа след кърмене.
Ако кърмачето ви пък има установени хранителни алергии, вероятно се колебаете как ще продължите с храненето. А още повече - ще бъдете ли в състояние да го кърмите? Може да се изненадате да научите, че в повечето случаи, отговорът е „Да”.
Има различни видове чувствителност към храната при бебета - хранителни алергии и непоносимост към храни.
Какво е хранителна алергия?
Терминът алергия обикновено се отнася до реакции, които включват имунната система. В тези случаи, малко количество алерген (в конкретния случай храна) може да предизвика сериозна реакция от страна на организма.
Алергичен тип реакции могат да се появят или доста бързо след хранене (като повръщане/ рефлукс, обрив) или няколко часа или дни по-късно (като например кръв в изпражненията или екзема). Най-често срещаните храни, причиняващи тези реакции са същите основни алергени, изброени по-горе (краве мляко, соя, пшеница, яйца, ядки).
Какво е хранителна непоносимост?
Реакциите, причинени от непоносимост към храни не включват имунната система и може да бъдат доста забавени, като се появяват 24-48 часа или повече след приема на конкретната храна. Има и "доза-ефект", когато малко количество от храната няма да предизвика реакция, но консумацията на по-големи количества ще предизвика силна реакция на организма.
Бебе с непоносимост към храни реагира на хранителните вещества, идващи чрез кърмата от храната, която майката консумира.
Все още няма твърди показания и препоръки да се избягват храни, по време на кърмене, за да се предотвратят определени алергии. Такива ограничения се препоръчват само за кърмените бебета, които са развили симптоми.
Колко чести са хранителни алергии при бебета?
Хранителните алергии са често срещани при бебета и малки деца. До осем процента от децата под три години може да развият хранителна алергия. По-вероятно е това да се случи при детето ви ако имате фамилна анамнеза за тях или други алергични състояния, като астма , сенна хрема или екзема. Връзката между хранителните алергии и екзема е много силна.
Бебетата, които имат тежка екзема са по-склонни да имат хранителна алергия. Най-общо казано, колкото по-рано се появи екзема и толкова по-сериозна е тя, толкова по-вероятно е детето да развие и хранителна алергия.
Какво става, ако конкретна храна изглежда да е проблем?
Предизвикателство е да бъдат открити храните, към които бебето ви е алергично. Тестовете за алергия при малки деца често не са надеждни. Един от начините да се определи кои храни са проблем за бебето е да се поддържа дневник на консумираната храната, като в него се отбелязват и симптомите, които детето проявява. По този начин може да се определи, след приемането на кои храни симптомите се влошават.
Ако мислите, че бебето ви реагира на определена храна, отстранете я от вашата диета в продължение на 2-3 седмици, за да видите дали симптомите ще отшумят. Ако детето се подобри, тогава тази храна може да бъде проблем за него. Премахването на храната за по-малко от 2 седмици не може да даде съвсем точни резултати. Необходимо е време, за да може организмът на майката и бебето напълно да се освободи от конкретната храна.
Симптоми, които детето проявява обикновено започват да отшумяват в рамките на 5-7 дни след премахване на проблемната храна. Бебето не може да се подобри веднага, особено ако реакцията е била към храна, която редовно е присъствала в диетата на майката. Някои бебета може да изглеждат по-зле за около една седмица преди симптомите започнат да изчезват. Затова са необходими няколко седмици, за да видите подобрение.
Един от начините да се потвърди, че дадена храна е проблем за бебето е да я консумирате отново, за да видите дали бебето има същата реакция. Ако се въведе храната и бебето не реагира по същи начин, както и преди, то най-вероятно тази храна не е проблем за него. Но ако то реагира, вие ще трябва да я ограничите или избягвате за известно време - докато бебето не стане по-голямо или докато не бъде отбито.
Ако кърмачето е само чувствително към определена храна, може просто да се ограничите в количеството храна, което приемате, а не да премахнете храната напълно от диетата си. Повечето бебета са чувствителни към храни в рамките на няколко месеца до една година, но и такива, които продължават дългосрочно.
Общи храни, които предизвикват алергии
Всяка храна, може потенциално да предизвика алергия. Най-често срещаните хранителни алергии при бебета и малки деца обаче се предизвикват от:
- млечни продукти (всички форми на краве мляко, включително прясно и кисело мляко, сирене, сладолед);
- яйца;
- ядки (фъстъци);
- соя;
- пшеница;
Храни, които да се избягват
Често е достатъчно просто да се отстранят всички млечни продукти от диетата. Ще трябва внимателно да прочете всички хранителни етикети, за да се елиминират храни, които биха могли да съдържат млечни продукти.
Млякото се счита за основна храна алерген по Закона за храните и алергените. Това означава, че всички хранителни продукти, съдържащи мляко като съставка трябва да бъдат изброени върху етикета на продукта по закона за етикетиране и защита на потребителите от 2006 г. Ако не сте сигурни за съдържанието на определен продукт, може да се обърнете към производителя, за да уточни неговите съставки.
Обърнете внимание за наличие на следните съставки върху етикетите на храните, и ако попаднете на тях избягвайте конкретния продукт:
- изкуствени ароматни масла;
- масло, мазнини, олио;
- мътеница;
- казеин и казеинати;
- сирене;
- извара;
- сметана;
- яйчен крем;
- сухо мляко;
- топено масло;
- лакталбумин;
- лактоглобулин;
- лактоферин;
- лактулоза;
- мляко;
- нуга;
- пудинг;
- сметана;
- суроватка;
- кисело мляко.
- Други съставки, които може да включват следи от млечен протеин включват:
- карамелени бонбони;
- шоколад;
- ароматизатори;
- богато на протеин брашно;
- млечно кисела закваска;
- лактоза;
- хот-дог, колбаси;
- маргарин.
Най-честите симптоми, които може да се наблюдават
Въпреки, че хранителните реакции на непоносимост не включват имунната система, като алергиите - симптомите при кърмените бебета може да са доста сходни. Проявяват се: уртикария (копривна треска) около устата, носа и очите, която може да се разпространи и по цялото тяло; леко подуване около устните и очите; течащ или запушен нос, кихане, сълзене от очите, сърбеж в устата, раздразнено гърло, гадене, повръщане, диария, колики и други.
При детето може да се прояви и по-тежка реакция, която включва затруднено дишане, оток на езика и гърлото, внезапно спадане на кръвното налягане. Тази реакция е известна като анафилаксия или анафилактичен шок, който е животозастрашаващ.
За щастие, тежки реакции са редки. Ако подозирате, че детето ще развие тежка алергична реакция е необходимо веднага да потърсите спешна помощ. Не се опитвайте да предизвикате повръщане!
Най-честите алергии
Алергии към млечни продукти
В повечето случаи на алергии към млечните продукти децата реагират на протеина (белтъка) в кравето мляко, а не на лактозата (млечната захар). Ето защо премахването продукти от диетата съдържащи лактоза няма да помогне. Кърмещите майки е необходимо да премахнат всички храни, съдържащи белтък на краве мляко, включително сметана, кисело мляко, масло, сирене. Ще е необходимо те да обръщат особено внимание на етикетите на закупуваните храни (и да избягват тези, които съдържат млечен протеин).
Повечето бебета превъзмогват своята чувствителност до около двегодишна възраст. Затова е най-добре да се изчакат около 6 месеца преди отново да се въведат млечни продукти.
Алергии към яйца
Ако вие или бебето сте с доказана алергия към яйца е добре да знаете, че:
- много хора алергични към яйца показват алергия и към пилешко месо;
- някои хора не реагират на добре сварени яйца, но това не важи за другите вариации в приготвянето им;
- алергия може да се прояви още към албумин, яйчен прах, овомуцин, ливенит, овомукоид, майонеза, сладолед, бонбони (съдържащи яйца).
Алергии към фъстъци
Едно на всеки 150 деца е засегнато от този вид алергия. Тя може да бъде доста тежка в някои случаи. Следи от фъстъци могат да се открият в почти всичко (дори в бебешки храни, сладолед, зърнени култури), затова внимателно следете етикетите на храните.
Профилактика на хранителните непоносимости
- бременните жени трябва да избягват храни, към които са алергични;
- кърменето за най-малко четири месеца, може да намали риска от алергии при децата, поява на екземи и развитието на астма;
- всякакви храни различни от тези, които причиняват алергия при майката не бива да се изключват от диетата й с цел предпазване на бебето, ако няма доказана алергия. Последни изследвания показват, че колкото по-рано храните алергени бъдат въведени в организма на бебето чрез кърмата, толкова по-малка е вероятността да се развие алергия.
Източници:
http://www.chop.edu
https://www.breastfeeding.asn.au
http://www.breastfeeding-problems.com
http://www.babycentre.co.uk
http://www.breastfeedingquest.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА BY 15
ЛАНСИНОХ УНИВЕРСАЛЕН АДАПТЕР ЗА ПОМПИ ЗА КЪРМА * 2
ЛАНСИНОХ КОМПЛЕКТ ИЗПОМПАЙ - СЪХРАНИ - НАХРАНИ
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТЕСА ПЛЮС ЛАКТОГОНЕН * 20
ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
АВЕНТ НАЧАЛЕН КОМПЛЕКТ ЗА КЪРМЕНЕ С РЪЧНА ПОМПА NATURAL MOTION
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Кърмене на бебе с хранителни алергии