Кърмене на бебе с ниска кръвна захар
Какво е хипогликемия?
Хипогликемия е медицински термин, с който се означават ниските нива на кръвната захар. А тези понижени стойности се установяват, когато търсенето на глюкоза от организма е по-голямо от предлагането. В такива случаи концентрацията на плазмената глюкоза спада. Ако стойностите спаднат прекалено много, тогава бебето изпада в хипогликемия.
Нивата на кръвта захар се регулират от хормон наречен инсулин. Той помага на тялото да съхранява захар (глюкоза в кръвта) и да я използва, когато има нужда от нея. Когато всичко в организма на бебето функционира добре, хормона балансира нивата на кръвната захар. Ако обаче този баланс бъде нарушен по някаква причина се проявява хипогликемия.
Състоянието не се среща често при новородените, а ранното кърмене спомага за предотвратяването му. При кърмачетата глюкозата се получава от лактозата (млечната захар), която се намира в коластрата и млякото.
Някои бебета срещат по-голяма трудност при адекватното поддържане на кръвната захар, отколкото други. Когато обаче се касае за ниски стойности на кръвна захар е необходимо да предприемете лечение, в противен случай това може да доведе до сериозни последици за здравето на детето. Продължителното поддържане на ниска кръвна захар би могла да доведе до увреждане на мозъка. Затова е необходимо състоянието на бебето да се следи от лекар и да се предприемат своевременни мерки.
Какви са причините за хипогликемия при новородени?
Докато бебето е в утробата на майката, кръвната му захар се контролира чрез пъпната връв. През последните три месеца в утробата обаче, започва да се съхранява гликоген в черния му дроб. Ето защо ниски стойности на кръвна захар се установяват най-често при недоносени бебета, които не разполагат с достатъчно съхранен гликоген в черния дроб.
Друга причина за ниски стойности на кръвната захар при новородени е неправилно контролиран диабет при майката. Това може да доведе до производство на твърде много инсулин от страна на бебето след раждането.
Още една вероятна причина е ако бебето бъде останено да плаче прекалено много след раждането, стресирано е и му е твърде студено - това също може да намали нивата на захарта.
По-редки, но също възможни причини за хипогликемия са мозъчна травма или метаболитни нарушения.
Нивата на кръвната захар на новороденото се понижат през първите няколко часа след раждането, което е напълно нормално. Ранното кърмене може да спомогне за нормализиране на стойностите, тъй като бебето получава глюкоза от млякото, което поема. По време на кърмене нивата на захарта ще се покачват, когато наближи момента за следващо хранене те ще започнат да намаляват. Поддържането на правилните стойности е деликатно и балансирано действие. Освен това кърмачетата, които не показват симптоми на хипогликемия не се нуждаят от глюкозни добавки. Те не трябва да се прилагат рутинно.
Когато бебето е с ниска кръвна захар, това не означава, че то ще развие диабет. Постепенно с времето, новороденото ще започне да суче добре и стойностите на кръвната захар ще се нормализират.
Симптоматично хипогликемията при новородени до голяма степен се дължи на забавяне или недостатъчно хранене, което често е резултат от разделянето на майката и бебето след раждане. На много от новородените се предлага глюкоза с цел предотвратяване на ниската кръвна захар. Това обаче води до внезапно повишаване на стойностите й, което на свой ред стимулира секрецията на инсулин от панкреаса. Високите нива на инсулин пък водят до внезапно спадане в нивото на глюкозата. Интересно е да се отбележи, че основно значение в лечението на хипогликемия при възрастни има честото хранене с малки порции храна. Същото се отнася и за бебетата – най-добре е те да бъдат кърмени на поискване. Непосредствените и чести хранения (на поискване) с коластра, са предпочитани пред десет до дванадесет хранения на ден (по график) в първите няколко дни.
Повечето здрави бебета лесно могат да се справят с нормалните възходи и падения в нивото на кръвната захар. Въпреки това, някои могат да бъдат изложени на риск, включително:
- бебета родени от майки със захарен или гестационен диабет;
- бебета родени от майки, на които са вливани големи дози разтвор на глюкоза по време на раждане. Глюкоза трябва да се избягват по време на раждане, освен ако не е абсолютно необходимо, тъй като вливането й по време на раждане на майката се отразява и на бебето (при него стойностите й също се повишават);
- бебета родени от майки приемали лекарства;
- бебета с ниско тегло при раждане;
- бебета с настинки или дихателни проблеми след раждането;
- бебета, които са претърпели трудно раждане.
След раждането медицинският персонал ще провери нивото на глюкоза на вашето бебе с кръвен тест, ако сте обезпокоени. В някои болници, тези кръвни изследвания, нормално се провеждат при бебета с висок риск.
Как мога да разбера дали бебето ми има хипогликемия?
Видимо няма как да установите това. Но понякога, ако кръвната захар на бебето ви е твърде ниска, може да забележите някои симптоми като: нервност или раздразнителност, сънливост, отпуснатост, синкав или блед цвят на кожата, тремор, изпотяване, припадъци.
Когато все още не сте опознали бебето си, е трудно да предположите какво е нормално и какво не е, така че не се колебайте да се консултирате с медицинско лице ако нещо ви притеснява и желаете да бъдат измерени стойностите на кръвната захар. Дори и да не се касае за хипогликемия, ако нещо в поведението на бебето ви тревожи обърнете се към специалист. Възможно е да има друг здравословен проблем.
Когато стойностите на кръвната захар на бебето са прекалено ниски, то може да изпадне в конвулсии. Това е признак, че нещо много сериозно се случва и трябва да потърсите спешна медицинска помощ.
Кръвният тест е единственият начин да разберете със сигурност какви са стойностите на кръвната захар на детето.
Какво е лечението при хипогликемия?
Ниската кръвна захар трябва да се лекува незабавно, тъй като, ако не се вземат мерки прекалено дълго време може да предизвика други сериозни здравословни проблеми като мозъчно увреждане.
Ако вие и медицинския персонал се притеснявате за нивото на кръвната захар при бебето, първото нещо, което трябва да направите, е да го нахраните. Кърмата е най-добро средство и може да повлияе стойностите на кръвната захар.
Дръжте бебето близо до вас, за предпочитане контакт кожа до кожа. По този начин детето ще е спокойно, ще се храни добре и ще му е достатъчно топло, което пък ще понижи риска от хипогликемия.
Ако бебето отказва да се храни от гърда, това не означава, че то няма да приема кърма. Ще бъде необходимо с помощта на помпа да изцеждате мляко, с което вие или медицинските сестри да храните бебето от шише.
Ако обаче имате проблем с изцеждането и не може да осигурите нужното количество мляко за бебето не се обвинявайте. Медицинският персонал ще предложи на бебето друга алтернатива (адаптирано мляко), за да се справи с ниските нивата на захарта.
Ако и след кърмене нивата са все още ниски, ще бъде необходимо медицинските специалисти да направят вливка с глюкоза на детето. Но ако то не реагира добре и на тази процедура или ако подобрението е краткотрайно и хипогликемията се появи отново е необходимо да се назначат изследвания, които да открият причината за състоянието.
Бебето ми има хипогликемия мога ли да го кърмя?
Да! Когато вашето бебе има намалени стойности на кръвната захар, това не означава, че има нещо нередно в кърмата. Да кърмите бебе с този проблем е най-доброто, което може да направите за него.
Ако обаче детето не желае да суче за известно време, опитайте се да запазите мляко си чрез изцеждане. Запомнете, че контакта кожа до кожа също е от съществено значение. С повече търпение, малко помощ и съвети от специалисти ще успеете да го накарате отново да засуче от гърда.
Как да помогнете на бебето с ниска кръвна захар?
- Кърмете толкова често, колкото можете и фокусирайте енергията си върху това да насърчавате бебето да суче ефективно. Малките, чести с високо съдържание на протеин порции коластра са много добри за него. Майчиното мляко ще стабилизира нивата на кръвната захар.
- Дръжте бебето на топло и предотвратявайте дългите периоди на плач.
- Контактът кожа до кожа е силно препоръчителен.
- Силно се препоръчва ранното кърмене – ако е възможно още в родилна зала.
- При проблем с кърменето или ако бебето не суче правилно може да изцеждате коластрата и да я предлагате в шише. Дори и малко количество от нея може да помогне за регулиране на кръвната захар.
- Ако вие имате диабет ще е нужно добре да го контролирате през бременността.
В заключение
Най-добрият начин да се стабилизира кръвната захар и да се предотврати хипогликемия при всички бебета е поставяне на гърда скоро след раждането и чести хранения с коластра и кърма.
Източници:
http://www.babycentre.co.uk
http://www.breastfeeding-problems.com
http://www.askdrsears.com
http://www.lalecheleague.org
http://www.thehealthyhomeeconomist.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БОИРЕР ПОМПА ЗА КЪРМА BY 70
Безплатна доставка за България!ПРЕГНАКО ПРОТЕИН ЗА СЛЕД РАЖДАНЕ С ВКУС НА ШОКОЛАД И БАНАН 300 г
БОИРЕР РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА BY 15
ЛАНСИНОХ УНИВЕРСАЛЕН АДАПТЕР ЗА ПОМПИ ЗА КЪРМА * 2
ЛАНСИНОХ КОМПЛЕКТ ИЗПОМПАЙ - СЪХРАНИ - НАХРАНИ
Безплатна доставка за България!ЧАЙ ФИЛТЪР ЛАКТЕСА ПЛЮС ЛАКТОГОНЕН * 20
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при кърмачета и деца
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
- Необичаен цвят на кърмата
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
- Лекарства по време на кърмене
- Менструацията по време на кърмене – митове и действителност
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
Коментари към Кърмене на бебе с ниска кръвна захар