Хранене при бронхиална астма (Втора част)
Във втората част на статията ще ви запознаем с основните принципи на лечебното хранене при бронхиална астма.
При липса на информация за непоносимост към отделни хранителни продукти, също при наличието на съпътстващи заболявания, изискващи специална диета, на болните се препоръчва здравословно меню, включващо разнообразна храна. Ограничения има само по отношение на употребата на сол, тъй като при астма натрият увеличава чувствителността на бронхите към външни фактори и може да повлияе неблагоприятно върху хроничните възпалителни процеси на дихателните пътища. На практика това ограничение предполага да не се прекалява с консумацията на солени продукти и храната да не се посолява допълнително. Определено значение има и спазването на хранителен режим, защото към факторите, увеличаващи риска от поява на бронхиални пристъпи, се отнасят и подуването на стомаха и преяждането, обилното хранене преди сън.
- Ограничаване на съдържанието на въглехидрати (нишесте и свободни захари) в менюто има смисъл при нарушена поносимост към въглехидрати, вследствие на продължителен прием на системни кортикостероиди, също при тежка форма на бронхиална астма, съпроводена от дихателна недостатъчност с натрупване на въглероден диоксид в организма. Последното се дължи на това, че в процеса на обмяна на въглехидратите се образува повече въглероден диоксид, отколкото при този на белтъчините и мазнините, а излишъкът изостря тежестта на дихателната недостатъчност.
- Няма основания за ограничения по отношение на приема на свободни течности (вода, чай, сокове, компоти и т. н.). Освен това, някои специалисти са на мнение, че при бронхиална астма консумацията на течности трябва да бъде обилна (ако няма противопоказания за това, например от страна на сърдечно-съдовата система или бъбреците).
- Менюто на страдащите от бронхиална астма трябва да бъде богато на пресни плодове, зеленчуци, сокове от тях като основни източници на витамин С, бета-каротин, каротиноиди, също и флавоноиди. Според някои специалисти в областта е допустима умерената употреба на алкохолни напитки, преди всичко на вина. Да се приемат мултивитаминни комплекси със съдържание на витамини С и Е, също и на бета-каротин, които притежават полезно антиоксидантно действие при такава астма.
- Следва да споменем полиненаситените мастни киселини Омега-3 и Омега-6 и рационалната им употреба при бронхиална астма. Съществува информация, според която Омега-3 мастни киселини (това са основно мазнини на морски риби) са способни да потиснат образуването в организма на вещества, водещи до възпалителни процеси в бронхите при астма. Трябва да се отбележи, че Омега-3 не оказват влияние върху хипер активността на бронхите и тяхната податливост на спазми. Добри източници на тези мастни киселини са: тлъстата морска риба (скумрия, риба тон, камбала и други). Тяхната консумация 3 - 4 пъти седмично по 100 - 150 грама под формата на различни ястия и консерви е напълно достатъчна за набавянето на необходимото количество Омега-3 мастни киселини за организма. Друг вариант е да се изяждат всеки ден по 50 грама морска риба. Консумацията на такива продукти е противопоказна само при доказана непоносимост към тях. В други случаи няма основания за ограничаване, въпреки че според поддръжниците на хипоалергенната диета, за която говорихме в първата част, това не е така.
- Минерали, които е необходимо да се набавят чрез мултивитаминни комплекси: магнезий, цинк, мед, селен, манган.
До 90-те години на миналия век някои пулмолози и диетолози препоръчват при леки и средно тежки форми на бронхиална астма и липса на противопоказания 2 - 3 седмичен курс на лечебно гладуване (разтоварващо-диетична терапия) в болнични условия. Оказва се, че този вид лечение не действа еднакво благоприятно върху всички пациенти, може да бъде съпроводено от сериозни усложнения, а благоприятният ефект е нетраен, т. е. астматичните пристъпи се възобновяват, при това най-често вследствие на остри респираторни вирусни заболявания. През последните години лечение с гладуване се използва изключително рядко в борбата с бронхиалната астма.
Очаквайте още за астмата и храненето в част 3...
<<< Към първата част
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЛОРАДИКС АЛПЕНКРАФТ сироп 250 мл SALUS HAUS
БИОБИ РЕСПО ХЕРБ капсули * 180
МУКОЗИМ сироп 125 мл
ДЕТЕКТОР ЗА ХРИПОВЕ ОМРОН WHEEZE SCAN
Безплатна доставка за България!ФИЛИПС УРЕД THRESHOLD PEP
РАЗПРАШИТЕЛ ОМРОН NE-C801
СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Астма
- Лечение с кислород
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- Бронхи
- Бронхоскопия
Коментари към Хранене при бронхиална астма (Втора част)