Хранене при бронхиална астма (Трета част)
При бронхиална астма, която е свързана с хранителна алергия, се прилага диета, която ограничава приема на продукти, които доказано обострят проблема, а не всички храни, които са в състояние да предизвикат алергични реакции.
"Хранителната астма" обикновено се проявява в ранно детство и постепенно развиващият се организъм се преборва с нея. Не е установена връзка между хранителната алергия при децата и развитието на бронхиална астма при възрастните. Диагнозата "хранителна астма" не окончателна и не е необходимо да се налагат ограничения по отношение на консумираните продукти за цял живот.
Ако астмата, от която страдате, се обостря при наличието на прашец, то при консумацията на растителни продукти, които имат общи свойства с него (предизвиква алергичен ринит), ще се появяват пристъпи. Такива са: зърнените храни, ядки (особено лешници), слънчогледови семена и други. При доказано взаимодействие тези продукти трябва да се изключат от менюто. Да се има предвид, че зърнените храни, преминали термична обработка (хляб, каши и др.), обикновено не водят до обостряне на този вид астма.
Астматичните пристъпи, при които мирисът на приготвящата се храна, е неспецифичен дразнител (миризмата на печено месо, на топла мазнина), трябва да се разграничават от алергичното (имунно) въздействие. Тези случаи не са причина от меню да бъдат изключени самите месо и мазнина.
Аспиринова астма - това е друга разновидност на заболяването, която обикновено се състои в рецидивираща назална полипоза и непоносимост към ацетилсалицилова киселина и други нестероидни противовъзпалителни продукти. Около 1/3 от страдащите от такъв вид реагират с бронхиални спазми на храни, съдържащи хранителни добавки: жълт оцветител тартразин (в сладкарски изделия, безалкохолни напитки със съдържание на изкуствени есенции) или консерванти на основата на бензоена киселина (рибени продукти, някои видове маргарин). Салицилова киселина се съдържа в много плодове и по-рядко в зеленчуците, но в малки количества, които не биха довели до бронхиални спазми, освен при свръх чувствителни хора.
<<< Към част 1
<<< Към част 2
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОБИ РЕСПО ХЕРБ капсули * 180
МУКОЗИМ сироп 125 мл
ФЛОРАДИКС АЛПЕНКРАФТ сироп 250 мл SALUS HAUS
ЗАНО КОМПЛЕКТ КОНСУМАТИВИ ЗА ИНХАЛАТОР
ПНЕВМОТАХОМЕТЪР ОМРОН PFM 20
АПАРАТ ИНХАЛАТОР ОМРОН C102 ТОТАЛ
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Хранене при заболявания
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Астма
- Лечение с кислород
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- Бронхи
- Бронхоскопия
Коментари към Хранене при бронхиална астма (Трета част)